خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/11/08 10:08:00
سرویس اقتصادی
رئیس جمهور در پاسخ به خانه ملت عنوان کرد:

ارائه گزارش عملکرد سالیانه برنامه در نشستی مستقل

رئیس جمهور گفت: در یک جلسه مستقل به مجلس می آیم و گزارش عملکرد سالیانه برنامه را به نمایندگان ارائه خواهم داد.

"محمود احمدی‌نژاد" پس از ارائه لایحه بودجه سال آینده در جمع خبرنگاران پارلمانی در پاسخ به سوال خبرنگار خانه ملت مبنی بر اینکه شما طبق قانون باید از عملکرد سالیانه برنامه توسعه به مجلس گزارش دهید این گزارش چه زمانی ارائه خواهد شد؟ گفت: مقدمات این بحث را در جلسه امروز مطرح کردم در یک جلسه مستقل به مجلس می آیم و گزارش عملکرد سالیانه برنامه را به نمایندگان ارائه خواهم داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، رییس جمهور در مورد ویژگی‌های لایحه بودجه سال آینده گفت: لحاظ کردن طرح هدفمند کردن یارانه ها از ویژگی های بودجه سال آینده است و ما پیش بینی کردیم که اگر لایحه هدفمند کردن یارانه ها در به تصویب رسید نیازمند اصلاح بودجه نباشیم و در همین بودجه پیش بینی های لازم به عمل آمده است.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در حال حاضر کیسیون های مجلس این طرح را رد کرده اند نظر شما در این خصوص چیست گفت: قانون را مجلس می نویسد آنچه از مجلس به عنوان قانون بیرون می آید قابل اجرا است.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: یکی دیگر از ویژگی های بودجه سال آینده لحاظ کردن سیاست های اصل 44 در لایحه بودجه است و برای این منظور احکامی تعریف شده که بخش های گوناگون این قانون را بتواند پوشش دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:با توجه به شرایط بازار نفت دولت تلاش کرده که حداکثر استفاده مناسب را از این وضعیت به عمل آورد و در پیش بینی قیمت نفت ما کمترین ها را لحاظ کردیم و تلاش کردیم از سایر منابع هزینه های دولت را تامین کنیم و تلاش شده تا هزینه ها را محدود کنیم و غیر از افزایش های قانونی که الزاما باید در بودجه لحاظ کنیم طبیعی است که بقیه مسایل را کاهش دهیم که بتوانیم کشور را جلو ببریم.

وی افزود: علی رغم محدودیت منابعی که از محل درآمدهای نفت است سعی کردیم سرمایه گذاری های عمرانی را افزایش دهیم چرا که توسعه زیرساخت ها مقدمه توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری های اقتصادی است.

رئیس جمهور گفت: در فصل های مربوط به آب، بهداشت، درمان، کشاورزی، منابع طبیعی و فرهنگ سعی کردیم اعتبارات را افزایش دهیم.

وی افزود: در بخش محیط زیست که حاکمیتی و لازمه یک رشد پایدار است ما با افزایش اعتبارات مواجه هستیم.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: در فصل تربیت بدنی همان رشد را شاهد هستیم و در بخش تحقیقات و فناوری رشد قابل توجهی را پیش بینی کردیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: بودجه سال آینده بودجه منسجم و نسبتا عملیاتی است که با توجه به شرایط امروز اقتصادی جهان تهیه شده است.

وی افزود: البته احکامی هم در بودجه هست که پیش بینی کرده که چنانچه تغییری در قیمت انرژی در جهان اتفاق افتاد مازاد درآمدها در زیرساخت ها و توسعه فعالیت های عمرانی سرمایه گذاری شود.

رئیس جمهور با اشاره به بودجه جاری دولت در سال 88 گفت: بودجه بدون احتساب قانون مدیریت خدمات کشوری 49 هزار میلیارد تومان است و 9 هزار میلیارد تومان هم برای اجرای این قانون دیده شده است.

وی افزود: مجموع فعالیت های عمرانی دولت هم با احکام قانونی که ملزم بر اجرای آن هست بیش 26 هزار میلیارد تومان است که 22 هزار میلیارد تومان آن بودجه فعالیت های عمرانی است و 4 هزار میلیارد تومان احکام قانونی است که الزاما ما باید در بودجه لحاظ کنیم مثل مقاوم سازی مدارس، 2 درصد نفت برای مناطق محروم و مناطق نفت خیز و سایر احکامی که باید در بودجه لحاظ شود.

وی در ارزیابی از لایحه بودجه گفت: بنظر می رسد در تدوین بودجه بهترین استفاده از شرایط امروز قیمت نفت صورت گرفته است که تحول ساختاری را در بودجه ریزی کشور و وابستگی هزینه های دولت به منابع نفتی انجام شده به این معنا که ما بودجه را حداکثر به 37 میلیارد دلار محدود کردیم که حدود 14 میلیارد آن در حساب ذخیره ارزی است و بقیه از محل درآمدهای جاری از محل فروش نفت خواهد بود.

وی افزود: انشاالله نمایندگان محترم بررسی های لازم را خواهند کرد و اگر لازم باشد آن را تکمیل می کنند و اگر اصلاحاتی لازم باشد انجام خواهند داد تا در موعد مقرر شاهد تصویب بودجه سال آینده باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet