خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/11/08 10:04:00
سرویس صحن

رییس جمهور: در بودجه 88 وابستگی به نفت را کاهش داده‌ایم

رییس جمهور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی از ویژگی‌های بودجه سال ۱۳۸۸ کل کشور خاطرنشان کرد: با استفاده از فضای به وجود آمده در بازار نفت، به صورت جهشی و صعودی وابستگی هزینه‌های دولت به نفت را کاهش داده‌ایم و سهم منابع نفت را در کل بودجه عمومی به ۴/۳۹ دهم درصد تنزل دادیم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمود احمدی نژاد"  که روز سه‌شنبه به منظور ارائه لایحه بودجه سال 1388 کل کشور در صحن علنی مجلس حضور یافته بود، گفت: در سال 2007 میلادی رشد اقتصادی جهان 5 درصد و در سال 2008 این به 9/3 درصد کاهش یافت اما رشد اقتصاد ایران در این سال ها سیر صعودی خود را طی کرد و در سال 86 بدون احتساب نفت ما رشد 6/7 درصدی را تجربه کردیم که نسبت به 9/6 درصد سال قبل رشد بسیار خوب و صعودی را طی کرده ایم.

رئیس جمهور گفت: اقتصاد ایران دارای رشدهای بالا در بین اقتصادهای جهان بود هزینه‌های مصرفی دولت که جزء شاخص‌های اصلی سنجش است در جهت اهداف برنامه با رشد منفی 3/4 درصدی همراه شد یعنی مصرف دولت کاهش یافت و مصرف خصوصی 1/9 درصد افزایش یافت.

وی افزود: در نرخ مشارکت 1/97 درصد هدف برنامه متحقق شد و در عرصه نیروی کار حدود 93 درصد برنامه نرخ بیکاری 7 دهم درصد کاهش پیدا کرد و در جهت اجرای عدالت فاصله بین بالاترین و پایین ترین نرخ بیکاری در استان ها نیز کاهش یافت یعنی در جهت عدالت اجتماعی حرکت کرده ایم.

احمدی نژاد گفت: در تولید اشتغال بیش از 90 درصد اهداف برنامه محقق شد و در تجارت خارجی 149 درصد هدف برنامه در صادرات غیر نفتی محقق شد و در جمع سه ساله بدون میعانات گازی 145 درصد برنامه و با میعانات 183 درصد و بدهی خارجی نسبت به صادرات خدمات و کالا هم کاهش پیدا کرد.

وی افزود: در بودجه و شاخص های اصلی آن اصلاحات فراوانی انجام شد سهم درآمدهای مالیاتی از بودجه عمومی بیش از 30 درصد برای اولین بار و سهم درآمدهای مالیاتی به اعتبارات هزینه ای به 5/49 درصد و سهم واگذاری دارایی های سرمایه ای از بودجه عمومی کاهش پیدا کرد و بیش از 80 درصد اعتبارات عمرانی تخصیص داده شد و برای اولین بار منابع بودجه بر مصارف بودجه پیش گرفت.

رئیس جمهور افزود: اتفاق دیگری که افتاد صرفه جویی بیش از سه هزار میلیارد تومانی در واردات بنزین با اجرای طرح کنترل و سهمیه بندی بنزین بود.

احمدی نژاد در خصوص جهت گیری های لایحه بودجه سال 88 گفت: بودجه سال آینده همانند سه سال قبل در چارچوب سند چشم انداز که هدف اصلی و مرحله ای جمهوری اسلامی است در غالب سیاست های کلی برنامه چهارم و با در نظر گرفتن قانون اجرای سیاست های اصل 44 و البته جهت گیری های دولت نهم بودجه تنظیم شد.

وی با اشاره به برخی از جهت گیری های کلی و اصلی لایحه بودجه گفت: اجرای قانون سیاست های اصل 44 به عنوان پایه حرکت ها و برنامه های اقتصادی در کشور می باشد تاکید بر اجرای طرح های نیمه تمامی که در افزایش تولید کالا و خدمات منجر می شود زیرساخت هایی که این فرصت را برای سرمایه گذاری و تولید فراهم می کند و با اولویت طرح های مهمی که در سال 88 انشاالله به پایان خواهد رسید.

وی گفت: ادامه سیاست صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش هزینه مصرفی دولت و پیش بینی درآمدهای حاصل از واگذاری‌‌ها براساس قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 و در جهت اجرای همان قانون.

وی افزود: جهت گیری دیگر بودجه اصلاح فرایند بودجه ریزی است یعنی شفاف سازی منابع و مصارف کاهش حجم تبصره ها و بندها و احکامی که در بودجه تعبیه می شود.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش گفت: جهت گیری دیگر بودجه افزایش تولید کالا و خدمات است یعنی حمایت کامل از تولید چه به صورت یارانه و چه به صورت جهت گیری های عمومی.

وی در ادامه به تشریح ویژگی های دیگر لایحه بودجه 88 پرداخت و گفت: رویکرد دیگر بودجه افزایش بهره وری است که هم مدنظر قانون برنامه است و هم در تولید و اقتصاد ما نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، جهت گیری دیگر بودجه تمرکز مسئولیت و پاسخ گویی و اختیار در دست دستگاه های اجرایی است یعنی یک گام دیگر ما برداشتیم در جهت شفاف سازی حوزه اختیارات و مسئولیت ها و پاسخ گویی های دستگاه های اجرایی، اینکه به کدام دستگاه چه میزان منابع اختصاص می یابد و چه مسئولیت ها و نتایجی مورد انتظار است.

وی افزود: از جمله دیگر ویژگی های لایحه بودجه 88 اجرای کامل مصوبات استانی در جهت کم کردن عدم تعادل در بین استان های مختلف است و جهت گیری آخر توجه به هدفمند کردن یارانه ها در بودجه است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به بازار نفت و تحولات اقتصادی جهانی اشاره کرد و گفت: گرچه در مجموع اقتصاد ما کمترین تاثیرپذیری را از رکود اقتصادی حاکم بر جهان به خود اختصاص داده اما بالاخره منابع حاصل از فروش نفت سهم قابل توجهی را در بودجه ما به خودش اختصاص داده با توجه به تحولات بازار نفت و پیش بینی هایی که از سال های آینده انجام شده و با کار بسیار دقیقی که بر روی این پیش بینی ها انجام شد و با مشورتی که با جمعی از همکارانمان در مجلس شورای اسلامی داشتیم یک رویکرد احتیاطی و کنترلی را در بودجه انتخاب کردیم سال 87 و 86 بودجه عمومی 20 درصد رشد داشت اما سال 88 نسبت به سال 87 ، 2 درصد منفی است بدین معنا که سعی کرده ایم بخشی از هزینه ها را کاهش دهیم البته رشد بودجه عمومی نسبت به رقم مصوب سال 87 ، 5/3 درصد رشد دارد و نسبت به پیش بینی عملکرد 2/6 درصد که با توجه به رقم میانگین تورمی که ما در 10 سال اخیر تجربه کرده ایم معنایش این است که دولت در جهت کاهش هزینه ها و کوچک سازی خود حرکت می کند.

رئیس جمهور تصریح کرد: ‌در بودجه سال 88 منابع غیر نفتی نقش اساسی را در منابع بودجه عمومی ایفا کرده و در آمدهای مالیاتی و سایر در آمدهای غیر نفتی نسبت به پیش بینی عملکرد 87 ، 4/25 و 1/72 در صد رشد داشته است.

وی گفت: ‌سهم در آمد‌های مالیاتی از کل منابع عمومی به بیش از 30 در صد رسیده و سهم منابع غیر نفتی به 6/60 در صد رسیده است بدین معنا که از فضای به وجود آمده در بازار نفت ما استفاده کرده و به صورت جهشی و صعودی وابستگی هزینه‌های دولت به نفت را کاهش داده‌ایم و سهم منابع نفت را در کل بودجه عمومی به 4/39 دهم درصد کاهش داده‌ایم .

احمدی نژاد تصریح کرد: ‌برای اولین بار سهم منابع غیر نفتی در اعتبارات نفتی به بیش از 92 در صد رسیده است و افزایش منابع غیر نفتی کسری تراز عملیاتی به کمترین میزان خودش طی سالهای اخیر یعنی پنج هزار و پانصد میلیارد  تومان در بودجه رسید که 93 در صد از هدف برنامه را محقق کرده است.

رئیس جمهور افزود: ‌در مقابل سهم عمرانی به حدود 30 در صد افزایش یافته یعنی جهت گیری بودجه‌ای دولت به سمت توسعه زیر ساخت‌ها و تکمیل پروژه‌ها و انجام فعالیت‌های عمرانی بوده و سهم هزینه‌ای به حدود 65در صد کاهش یافته است‌.

 

احمدی‌نژاد با بیان اینکه البته هدف برنامه چهارم در هدفمند کردن یارانه انرژی هم در بودجه دیده شد، خاطرنشان کرد: 25 درصد منابع حاصل در بودجه عمومی لحاظ شده است.

وی تصریح کرد: مصارف ارزی بودجه به حداکثر 37 میلیارد دلار محدود شده که چیزی حدود 40 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

رییس جمهور همچنین گفت: ما در سال جاری با توجه به خشکسالی رقمی بالغ بر 5 هزار میلیارد اضافه بر بودجه سال 87 با تصویب بودجه مجلس استفاده کرده‌ایم و استفاده از حساب ذخیره ارزی هم به حداکثر 14 میلیارد دلار محدود شده است.

وی تصریح کرد: احکامی که در قانون بودجه آمده مشابه سال گذاشته است البته با دو تغییر، یک ماده واحده با 12 بند و دو حکم جدید هم اضافه کرده‌ایم که تاکید بر اجرای سیاست‌های اصل 44 واجازه واگذاری اموال منقول وغیر منقول دولت و شرکت‌های دولتی دارد البته شرکت‌هایی که سهم دولت در آنها از 50% کاهش پیدا کرده از جدول بودجه دولت حذف شده است.

احمدی نژاد در خصوص تغییر دیگر لایحه بودجه سال آینده گفت: با توجه به شرایط بازار نفت پیش اگر تغییراتی در بازار نفت اتفاق افتاد، مازاد درآمد در فعالیت‌های عمرانی و برای تسریع در اجرای طرح‌ها و پروژهای نیمه تمام و جدید در فصل‌های حمل و نقل، منابع آب، بهداشت و درمان، نفت پیش بینی شده است.

 وی گفت: در بخش اولویت‌های اعبتاری موظف هستیم که طبق قانون، قانون مدیریت خدمات کشوری را اجرا کنیم.

احمدی نژاد با بیان اینکه اجرای آنرا از نیمه دوم سال جاری برای بازنشستگان آغاز کرده‌ایم و انشاء الله از سال آینده بازنشستگاه ادامه پیدا خواهد کرد، خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم بخش مهمی از قانون را برای سایر کارکنان و شاغلین دولت اجرایی نماییم.

رئیس جمهور تصریح کرد: بدون لحاظ هزینه‌های قانون خدمات کشوری اعتبارات هزینه‌ای به 49 هزار میلیارد تومان محدود شد بدین معنا که رشدی حدود 8/5 در صد و حدود 9 هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری پیش بینی شده که 4 هزار آن برای بازنشستگان و 5 هزار آن برای شاغلین و سایر کارکنان است.

وی گفت: علی رغم اینکه رشد اعتبارات هزینه‌ای و جاری ما محدود است، اما دستگاه‌های حاکمیتی و دانشگاه‌ها و مراکز حاکمیتی بهداشت و درمان، کشاورزی و بخش فرهنگ از رشد خوبی برخوردارند.

رئیس جمهور با اشاره به هزینه‌های بخش بهداشت و درمان گفت‌: نیازهای بهداشتی خصوصاً در مناطق محروم 37 درصد رشد و محیط زیست از 49 درصد رشد برخوردارند.

وی درخصوص ارتقاء کیفیت تغذیه دانش آموزان در مراکز شبانه روزی و دانشجویان از تخصیص اعتبارات خاص در این زمینه خبر داد و گفت: برای توسعه بیمه درمان روستاییان و درمان کارکنان دولت و بیمه درمان همگانی ایرانیان، اعتبارات خاصی منظور شده است.

وی درخصوص اعتبار پژوهش در لایحه بودجه گفت: بودجه پژوهش و فناوری افزایش قابل توجهی دارد و احکام لازم در برنامه‌های دولت پیش بینی شده است.

 رئیس جمهور در مورد اولویت‌های اعتبارات عمرانی تصریح کرد: فصول آب‌، حمل و نقل، کشاورزی و منابع طبیعی و بهداشت و درمان از رشد بسیار خوبی برخوردارند و قریب به اتفاق پروژه‌های نیمه تمام ما هم در این فصول قرار دارد.

رئیس جمهور در خصوص مجموع اعتبارات عمرانی نسبت به عملکرد سال 87 گفت: پیش‌بینی عملکرد سال 87 از رشد 32 درصدی برخوردار است بدین معنا که علی رغم محدود کردن رشد کلی بودجه تلاش شده که بودجه عمرانی افزایش مناسب داشته باشد.

وی تصریح کرد: برای تقویت زیر ساخت‌های شهرک‌های صنعتی که پایه تولید صنعتی و اشتغال است بودجه مناسب پیش بینی شده و برای توسعه بندهای توسعه شبکه آب و تکمیل و توسعه شبکه‌های آبیاری یک و دو و سه و چهار منابع مناسبی اختصاص داده شده است.

وی درخصوص حمایت از بخش مسکن افزود: برای حمایت از بخش مسکن و تولید نیز منابع مناسبی پیش بینی شده است.

احمدی نژاد در مورد جهت گیری‌های کانونی برنامه توسعه گفت: تلاش شده که طرح‌ها از ملی به استانی منتقل شود نزیدک به 2000 طرح جدید که ملی بود به منطقه ملی استانی مستقل شده و کل اعتبارات استانی به بیش از هشت هزار و هفتصد میلیارد تومان ارتقاء پیدا کرده است.

 وی در مورد بودجه‌های شرکتهای دولتی گفت: فروش و واگذاری بیش از 5 هزار میلیارد تومان از سهام پیش بینی شده که دارایی‌های ثابت، زمین و ساختمان‌های متعلق به شرکت‌های دولتی که مازاد است را بتوانند بفروشند و پروژه‌های مصوب خود را از حمل منابع حاصل تکمیل نمایند.

احمدی نژاد افزود: تلاش شده که حجم بودجه شرکت‌های دولتی نسبت به سال 87 کاهش یابد. رییس جمهور تصریح کرد: در مجموع بودجه ارائه‌شده، نسبتا عملیاتی، منسجم و متناسب با شرایط امروز اقتصادی جهان تنظیم شده است.

وی افزود: در بودجه تلاش شده زیرساخت‌ها و فعالیت‌های عمرانی توسعه پیدا کند و مصارف دولتی محدود شود.

احمدی‌نژاد در ادامه درخصوص شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد جهان گفت: پیش بینی رشد اقتصادی جهان توسط قریب به اتفاق مراکزی که معمولاً پیش بینی می‌کنند معمولاً به سمت کاهش است. وی افزود: حتی برخی رشد اقتصادی سال آینده را در حد صفر ارزیابی کرده‌اند معنای این حرف این است که ما انتظار افزایش قیمت نفت را نباید داشته باشیم مگر اینکه اتفاق خاصی در محیط بیرونی به وقع بپیوندد.

رئیس جمهور افزود: کاهش وابستگی به نفت از اهداف اصلی قوانین برنامه متوالی و جزء آرزوهای برنامه‌ریزیان کشور بوده است؛ کاهش مصرف و صرفه جویی و کنترل هزینه‌های مصرفی عمومی هم جزء آرزوها بوده است.

 وی گفت: لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها یک گام بلندی در جهت تحقق این آرزوها است که دولت تلاش کرد با اتکاء به قوانین موجود و جهت‌گیری‌های برنامه توان کارشناسی کشور را برای تحلیل درست، پیش بینی و طراحی یک لایحه جامع و مناسب بسیج کند.

رئیس جمهور اظهار داشت: عده‌ای در بیرون تلاش دارند که یک واهمه و ترس از آینده را در اجرای این قانون به دولت و مجلس تحمیل کنند؛ این یک راهی است که قطعاً باید بپیماییم تصمیمی است که بالاخره باید اتخاذ شود و هر روز که می‌گذرد هزینه‌های این تصمیم بیشتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های کشور، مجلس و دولت و ملت ما بسیار بالا است، خاطرنشان کرد: تجربه تاریخی نشان داده که ملت ما از تصمیمات درست، اصولی و اصلاحی بنیادی با همه وجود حمایت می‌کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: سال گذشته زمانی که بحث کنترل مصرف بنزین مطرح شده عده‌ای هیاهو و فریاد کردند و سعی نمودند که این مساله را به یک حادثه بزرگ که دارای تبعات اجتماعی جبران‌ناپذیر است، تبدیل کنند.

وی افزود: آنها سعی کردند به گونه‌ای جلو ه دهند که انگار ملت ما با اجرای این تصمیمات روی خوشی ندارد، دیدید که به فضل الهی با انسجامی که بین مجلس و دولت به وجود آمد، این طرح به خوبی اجرا شد و امروز به جای 95 میلیون لیتر در روز مصرف بنزین به طور متوسط حدود 65 میلیون لیتر مصرف بنزین داریم.

احمدی نژاد گفت: با پیش‌بینی مصرف امروز، حدود 30 درصد کل مصرف صرفه جویی شد در حالی که فشار قابل توجهی هم به مردم وارد نشده است.

رئیس جمهور گفت: مساله‌ای که امروز مورد اعتراض است استفاده بیش از حد از وسایل نقلیه شخصی و تراکم شدید در ترافیک‌های شهری است، یعنی هنوز مطالبه هست که کنترل ترافیک با روش‌های گوناگون از جمله کنترل مصرف سوخت به عمل آید.

وی گفت: خواهشم از عزیزان در مجلس این است که با هم و به کمک هم این تصمیم بزرگ را بگیریم. البته خوشبختانه مجلس در مجموع اهتمام و رویکرد خوبی را نسبت به این لایحه دارد و وقت بسیار مناسبی را هم کمیسیون تخصصی و جناب آقای مصباحی‌مقدم و هم کمیسیون‌های مجلس جهت بررسی لایحه بودجه می‌گذارند که امیدوارم این قانون با همت شما (نمایندگان) هرچه سریع‌تر در اختیار دولت قرار گیرد تا مقدمات آن را فراهم کنیم انشاءالله در کمترین زمان ممکن بتوانیم آنرا اجرا نماییم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet