هدر موبایل
1387/11/08 14:55:00
سرویس صحن

توضیحات وزیر خارجه به سوال نماینده ایلام، مجلس را قانع نکرد

مجلس شورای اسلامی از پاسخ وزیر امور خارجه به سوال نماینده ایلام در خصوص دلایل سکوت وزارت خارجه در خصوص توسعه طلبی ارضی امارات و مداخله این کشور در مسایل داخلی ایران قانع نشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "داریوش قمری (قنبری)" در تشریح سوال خود از وزیر امور خارجه اظهار داشت: در سیاست خارجی هر کشور مهمترین ارزشی که برای آن کشور قابل تصور است، بحث دفاع از منافع ملی است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین عناصر منافع ملی بحث دفاع از تمامیت ارزی است، خاطرنشان کرد: متاسفانه مدتی است که کشور امارات یکسری ادعاهای واهی را در ارتباط با تمامیت ارزی ما مطرح کرده و به دنبال به مخاطره انداختن تمامیت ارزی کشور ماست.

قمری افزود: اینها در ادعاهایشان یه یکسری مسایل تاریخی استناد می‌کنند در حالی که این از طنزهای تاریخ است که کشوری با این سابقه تاریخی کوتاه چنین ادعاهایی را مطرح کند.

نماینده ایلام گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند اصول حاکم بر سیاست خارجی ما عزت، حکمت و مصلحت است که براین اساس اینگونه سکوت و مماشات دستگاه دیپلماسی ما در مقابل امارات قابل پذیرش نیست.

وی با تاکید بر اینکه کشور امارات متحد عربی تا قبل از سال 1970 میلادی فاقد هرگونه تاریخ و هویت مستقل است، یادآور شد: مدتهاست این کشور با این سابقه تاریخی با طرح یکسری ادعاهای موهوم به تهدید تمامیت ارضی کشورمان می پردازد و اخیرا نیز نسبت به تاسیس برخی دفاتر اداری در جزیره ابوموسی که مساله‌ای مربوط به امور داخلی کشور ماست مسایلی را مطرح نموده است.

قمری تصریح کرد: متاسفانه وزارت امور خارجه کشور ما نسبت به این موضع گیری‌های امارات واکنش مناسبی نشان نداده است و مشخص نیست که دلایل چنین سکوتی چیست؟

"منوچهر متکی" در پاسخ به سوال نماینده ایلام گفت: آنچه به عنوان شرایط جاری وجود دارد امر روشنی است و آن مالکیت و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بر منطقه ایرانی خلیج فارس از جمله جزیره ابوموسی است این موضوع حتی در توافقات و ترتیبات مورد توافق طرفین در سال 1971 براساس بیانیه منتشره و نامه های متبادله بعدی کاملا مشخص است.

وی افزود: ملت عزیز و بزرگ کشورمان نشان داده که از وجب به وجب میهنی خود و سرزمین اسلامی ایران دفاع جانانه‌ای را خواهد داشت. حتی زمانی که یکی از شقی‌ترین حکومت‌های خودکامه منطقه یعنی رژیم بعثی صدام چشم طمع به ایران داشت ملت ایران پاسخ روشن و قوی خود را به این تجاوز داد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: حاکمیت و مالکیت اعمالی جمهوری اسلامی ایران سرفرازانه بر وجب به وجب خاک و آب میهن اسلامی براساس اراده ملت عزیزمان و حافظان مرزهای ایران تداوم پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ادعاهای کشور امارات مبنای قانونی و تاریخی ندارد، گفت: مسئولین مستقر جمهوری اسلامی ایران در ابوموسی رسیدگی به این میهمانان ساکن جزیره را همواره داشته‌اند واین طبیعت و فرهنگ ملت ماست.

متکی یادآور شد: اقدام امارات به نظر ما با تحریک دیگر کشورها در خارج از منطقه صورت می گیرد البته مواضع ما در این زمینه روشن و مشخص است. بدیهی است ما هرگز برای حقوق حقه خودمان وارد هیچ گفتگویی نشده ایم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما کشور امارات را متوجه کرده ایم که تداوم چنین سیاست هایی قطعا به نفع و مصلحت امارات نیست و آنها را از حرکات غیرقانونی و غیرمستقیم و غیردوستانه برحذر کرده‌ایم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران ریشه اساسی در این منطقه دارد و کنش ها و واکنش های آن با کشورهای منطقه، کنش های اصولی منطقی و مبتنی بر صمیمت و دوستی است و در جای خود پاسخ های شفاف و قاطع را هم خواهد داد.

متکی گفت: دستگاه دیپلماسی ما هم در بیانیه ها و اظهارات و هم در پیگیری مصوبات شورای عالی امنیت ملی، ذره ای در دفاع از حقوق کشورمان تردید نکرده است.

این گزارش می افزاید: پاسخ وزیر امور خارجه نماینده ایلام را قانع نکرد و براساس آیین نامه جدید وارد بودن این سوال به رای گذاشته شد که نمایندگان با 113 رای موافق و 88 رای مخالف به وارد بودن سوال نماینده ایلام رای مثبت دادند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet