ایام محرم 1398
1387/11/08 19:57:00
سرویس کمیسیون ها

نظام جامع دامپروری در کمیسیون کشاورزی به تصویب رسید

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از تصویب طرح نظام جامع دامپروری در جلسه روز سه‌شنبه این کمیسیون خبر داد.

"عباس رجایی" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، درخصوص جلسه امروز این کمیسیون با اعلام  این  خبر گفت: ایجاد یک نظام جامع برای دامپروری کشور مغفول مانده بود.

رجایی با یادآور شدن اینکه طرحی که امروز به تصویب رسید، با  کمک دستگاه‌های اجرایی مرتبط، مرکز پژوهش‌ها و همچنین  تشکل‌های بخش غیر‌دولتی تهیه و تدوین شده بود، خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک به صحن علنی مجلس  ارائه خواهد شد.

به گفته وی طرح نظام جامع دامپروری دارای 22ماده می‌باشد و در آن در خصوص معنای دام،‌ محدوده حیات وحش، سرمایه گذاری‌های دامپروری و همچنین در محدوده مواد ژنتیکی، خوراک دام سلسله تعاریف شفاف و مشخصی ارائه گردیده است.

رییس کمیسیون کشاورزی همچنین با بیان اینکه در این طرح محدوده فعالیت بخش‌های خصوصی، دولتی و تعاونی در بخش دامپروری مشخص گردیده، اظهار داشت: بر اساس طرح مذکور هر کدام از این بخش‌ها برای فعالیت  موظف به دریافت پروانه خواهند شد‌.

رجایی واگذاری تصدی‌گری‌های وزارت جهاد کشاورزی به تشکل‌های غیر دولتی را یکی از مهمترین مواد طرح نظام جامع دامپروری عنوان کرد و افزود: در صورت تصویب این طرح در صحن علنی،   وزارت جهاد کشاورزی به عنوان تنها مرجه، سیاست‌گذاری‌های اجرایی و حاکمیتی در این بخش را بر عهده خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از سرگردانی مردم سعی شده تا تمام دستگاه‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری در اموردام به گونه‌ای طراحی شوند که اولا تاریخ مشخصی برای اقدامات آنها وجود داشته باشد تا مردم متوجه باشند که دستگاه‌ها در طی چه زمانی باید کارهای آنها را انجام بدهندو همچنین مشخص شد که هر دستگاهی چه  وظیفه‌ای به عهده دارد.

رجایی موضوع دام را به نوعی به سلامت جامعه و سلامت انسان مرتبط دانست و یادآور شد: به دلیل بیماری‌های مشترک انسان و دام در طرح نظام جامع دامپروری تمام وظایف دستگاه‌های مرتبط از جمله سازمان دامپزشکی و سازمان نظام دامپزشکی کشور این قانون احصا شد تا مسوولیت پذیری و پاسخگویی آنها نیز تعرف شده باشد.

وی گفت: در این طرح  همچنین سعی شده است وظایف  مجموعه واحدهای مرتبط با سرمایه‌گذاری‌ها مانند آزمایشگاه‌های تجزیه خوراک دام، آزمایشگاه‌های تجزیه شیر خام،‌ ساماندهی  میادین دام و مراکز تولید مواد ژنتیکی مانند اسپرم ،‌ت خمک و آزمایشگاه‌های مرتبط تعریف شود.

رییس کمیسیون کشاورزی خاطرنشان کرد: بر اساس طرح مذکور، مجموعه خوراک‌هایی که به صورت محصول نهایی از فراورده‌های دام تولید شود باید استانداردهای اجباری داشته باشند و موسسه استاندارد موظف می‌شود تا استانداردهای اجباری را در مورد این مجموعه‌ها رعایت و اجرا نماید.

رجایی اضافه کرد: خرید تضمینی محصولات حوزه دام از جمله گوشت قرمز، ‌مرغ، شیر و ... نیز باید بر اساس قانون خرید تضمین گردد.

وی در ادامه افزود: در بحث صادرات و توسعه محصولات دام و طیور اعم از خام و فرآوری شده آن، پیش‌بینی شده تا دولت شرایط را برای فعالان این بخش فراهم کند و همچنین جوایز صادراتی برای آن افراد در نظر گرفته شود.

نماینده  اراک  خاطر نشان کرد: در این طرح وزارت جهاد کشاورزی موظف به شناسایی و ‌ثبت دام کشور اقدام و برنامه‌ریزی نماید به گونه‌ای که ما بتوانیم مدیریت جامع در خصوص بهره برداری پایدار،‌ تعادل دام و مرتع و سایر برنامه‌ریزی‌های جامع را دنبال کنیم.

وی در ادامه افزود: همچنین وزارت جهاد کشاورزی موظف به حفاظت از منابع ژنتیکی دام  کشور در راستای اصلاح  نژاد می‌باشد و لازم است تا در مورد وضع موجود و تحقیقات زیست فناوری  و توسعه فناوری‌ها ی نوین  توسعه کشاورزی  تلاش نماید.

رجایی اظهار داشت: همچنین وزارت جهاد کشاورزی موظف خواهد شد تا در موسسه علوم دامی کشور، منابع ژنتیکی را ثبت و کنترل نماید وکسانی که که مبادرت به ورود و صدور این نوع موارد را دارند تحت نظارت جهاد کشاورزی اقدام نمایند.

رییس کمیسیو ن کشاورزی  تصریح کرد: در این طرح  وزارت جهاد کشاورزی موظف خواهد شد تا نژادهای کمیاب را شناسایی نماید و از کشتار آنها جلو گیری کند ودر این راستا کمیسیونی تعریف شده است تا از طرف وزیر جهاد کشاورزی موظف شود تا  بر کشتار نظارت نماید.

وی افزود: براساس  این طرح کسانی که در این مجموعه سرمایه گذاری می‌کنند  اگر به هر دلیلی سرمایه گذاری آنها حذف شود  به آنها خسارت‌های لازم تعلق می‌گیرد .

رییس کمیسیون کشاورزی در پایان خاطرنشان کرد: در این طرح  حریم سرمایه گذاری‌های موجود در بخش دام وجود دارد تا سرمایه گذاران علاقه مند به سرمایه گذاری شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet