هدر موبایل
1387/11/09 10:11:00
سرویس اقتصادی
نایب رئیس کمیسیون بودجه:

بودجه سال آینده با 30 هزار میلیارد تومان کسری مواجه است

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: پیش بینی می‌شود که با بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه باشیم.

"محمدحسین فرهنگی" که در گفتگو با خبرنگار خانه ملت سخن می گفت، افزود: این میزان کسری منهای کسری است که در پایان سال مورد توجه قرار می‌گیرد.

نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر  در پاسخ به این سوال که هدفمند کردن یارانه‌ها حجم وسیعی از بودجه را در برمی‌گیرد آیا در صورت رای منفی مجلس به هدفمند کردن یارانه ساختار بودجه را بر هم نمی‌ریزد؟ گفت: ساختار بودجه که در هر حال ممکن است در مجلس مورد بحث قرار گیرد حتی اگر هدفمند کردن یارانه‌ها هم نبود مسایل مهمی در بودجه وجود داشت که مربوط به مسایل مالی است از جمله اینکه در کنار موارد مثبت ما کاهش سنگین درآمد و منابع را امسال داشتیم.

نایب رئیس کمیسیون بودجه اظهار داشت: براین اساس اگر قرار باشد ما نظر بدهیم یا باید تصمیم بگیریم نظر دولت را بپذیریم و دولت هم در این ارتباط 14 هزار میلیارد تومان را از طریق صندوق ذخیره ارزی حدود 8 میلیارد و 500 هزار میلیارد را از طریق یارانه‌ها و حدود 6 هزار میلیارد را از طریق منابع بانکی پیش بینی کرده است این رقم وقتی جمع زده شود همان 30 هزار میلیارد تومان کسری بودجه می شود.

وی افزود: دولت اینگونه باید بودجه را تغییر دهد یا از بخش هزینه ها بودجه کم کند و یا اینکه منابع دیگری را برای جبران کسری تعریف کند.

فرهنگی خاطرنشان کرد: طبیعی است که هر کدام از اتفاقات در ساختار بودجه تاثیر می گذارد چه اینکه مجلس هدفمند کردن یارانه ها را بپذیرد و چه اینکه آن را رد کند.

وی در پاسخ به این سوال که بودجه اختصاصی دولت برای اجرای قانون خدمات کشوری در سال 88 چه آثار تورمی برای جامعه بدنبال خواهد داشت؟ گفت: اگر این موضوع سقف بودجه را افزایش می‌داد ممکن بود که آثار تورمی بدنبال داشته باشد اما چون سقف بودجه را افزایش نداده بنظر نمی رسد چنین آثاری را متوجه جامعه کند.

فرهنگی افزود: ما بیش از اینکه نگران این بخش باشیم نگران افزایش نقدینگی از طریق نظام بانکی و آثار جانبی تورمی افزایش قیمت حامل های انرژی هستیم چرا که اثرات منفی این بخش بیشتر از سایر بخش هاست.

نماینده تبریز در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه دولت بودجه را بر مبنای 37 دلار در هر بشکه نفت به مجلس تقدیم کرده است حال سوال اینست که آیا مکانیزم کنترلی برای تغییر تحولات قیمت نفت در عرصه جهانی و تنظیم لایحه بودجه دیده شده است؟ گفت: تبعا در صورت کاهش قیمت بیش از آنچه امسال اتفاق افتاده باشد یا باید به سمت سیاست های انقباضی برویم و یا اینکه منابع جایگزین تعریف کنیم غیر از این دو راهکار دیگری بنظر نمی رسد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که وضعیت قیمت و سهمیه بندی بنزین در سال آینده چطور در لایحه بودجه دیده شده است، گفت: در حال حاضر کمیته تخصصی کمیسیون بودجه هیچ جمع بندی در خصوص بنزین به آن نرسیده است.

فرهنگی در خصوص لایحه هدفمند کردن یارانه ها و نسبت بررسی آن با بودجه سال 88 گفت: بحث این بود که ابتدا نظر مجلس را درباره لایحه هدفمندکردن یارانه ها سوال کنند بعد وارد نهایی کردن بودجه بشوند.

ویافزود: این نظر به صورت غیر رسمی به دولت منتقل شد اما از طریق مجلس توصیه شد که منتظر چنین نتیجه ای نباشند چون باعث تاخیر بودجه می شود که آن هم به صلاح کشور نیست.

فرهنگی خاطرنشانکرد: براین اساس قرار شد دولت هر رویکردی که دارد آن را اعمال کند و بعد از اینکه در کمیسیون ویژه یا صحن علنی در این خصوص تصمیم گرفته شد به طور طبیعی به بودجه هم منتقل خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet