هدر موبایل
1392/05/15 10:17:13
سرویس سیاسی
رزومه وزرای پیشنهادی دکتر روحانی در خانه ملت-13

رزومه ارائه شده وزیر پیشنهادی اطلاعات به مجلس

رزومه سید‌محمود علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات به مجلس ارائه شد.
رزومه ارائه شده وزیر پیشنهادی اطلاعات به مجلس رزومه سید‌محمود علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات به مجلس ارائه شد. https://cdn.icana.ir/d/019/42562.jpg رزومه,ارائه,شده,وزیر,پیشنهادی,اطلاعات,به,مجلس Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رزومه سید‌محمود علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات به مجلس ارائه شد که متن این رزومه به شرح زیر است.

مشخصات فردی:

 دکتر حاج سید محمود علوی در چهارم اردیبهشت 1333، در خانواده‌ای روحانی در لامرد فارس ولادت یافت. در سن 2 سالگی با خانواده به نجف اشرف (محل تحصیل پدر) عزیمت و تحصیلات ابتدایی و سال‌های اول متوسطه را در دبستان و دبیرستان علوی ایرانیان در نجف گذراند. پدر ایشان آیت‌الله آقای حاج سیدرضا علوی از علمای وارسته و فقیهی زاهد و پرهیزگار می‌باشد.

فعالیت‌های علمی:

دکتر علوی در حوزه و دانشگاه تحصیل و تدریس نموده است و به عنوان یکی از چهره‌های علمی شاخص و شناخته شده در حوزه و دانشگاه تاکنون شاگردان بسیاری را در هر دو زمینه تربیت کرده است.

آغاز و چگونگی شروع تحصیلات حوزوی:

در سال 1349 به کسوت روحانیت درآمده، تحصیلات حوزوی خود را ابتدا در نجف و سپس در آبادان و حوزه علمیه قم و تهران پی گرفته است. استعداد زیاد و جدیت فراوان ایشان باعث شد که از همان زمان در زمره طلاب موفق و مورد توجه و علاقه بزرگان حوزه قرار گیرد.

دوره سطح را نزد اساتید مطرح حوزه علمیه قم از قبیل حضرات آیات، اعتمادی، محقق داماد، حسینی کاشانی، باکویی، والد معظم خود و مرحوم ستوده گذرانده و درس خارج را از محضر حضرات آیات مقام معظم رهبری، فاضل‌لنکرانی، مکارم‌شیرازی، موسوی‌اردبیلی، محمد یزدی و هاشمی‌شاهرودی بهره برده است.

تدریس حوزوی:

همزمان با تحصیل به تدریس دروس حوزه اشتغال داشته و کتاب‌های سطح حوزه را یکی پس از دیگری مطالعه کرده و هم‌اکنون به تدریس سطوح عالی حوزه (رسائل و مکاسب) در حوزه علمیه اشتغال دارد.

  تحصیلات دانشگاهی:

همزمان با تحصیلات حوزوی به تحصیلات دانشگاهی پرداخته، دوره کارشناسی در مدرسه عالی تربیتی و قضایی قم (دانشگاه فعلی قم) در رشته علوم تربیتی با احراز رتبه اول گذرانده، کارشناسی ارشد را در دانشگاه فردوسی مشهد در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی با کسب رتبه اول و با معدل 18/96طی نموده و مقطع دکتری را در همان رشته در دانشگاه فردوسی مشهد با کسب رتبه عالی به پایان رسانده است.

تدریس دانشگاهی:

پس از پایان تحصیلات دانشگاهی به عضویت هیات علمی دانشکده صدا و سیما درآمده و همزمان در مراکز دانشگاهی دیگر نظیر: پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی، دانشکده الهیات دانشگاه تهران، دانشگاه امام صادق، دانشگاه مذاهب اسلامی، دانشگاه آزاد و دانشکده علوم حدیث به تدریس پرداخته است و طی چند سال به عنوان استاد نمونه و ممتاز دانشکده صدا و سیما شناخته شده است.

تحقیقات و مطالعات انجام شده:

علی‌رغم مشغله‌های فراوان اجرایی و تدریس در حوزه دانشگاه وی تحقیقات و مطالعاتی را در زمینه‌های مختلف داشته است که برخی از تحقیقات چاپ شده از ایشان عبارتند از:

مبانی فقهی روابط بین‌الملل، نگاهی گذرا به بحث تعادل و تراجیح، قرآن و روابط بین‌الملل، تمایز قواعد فقه و اصول در نگاه امام خمینی (ره) و دیگران، روزه و احکام آن، درس‌هایی از نهضت امام حسین (ع)، مجلس رد اعتبارنامه و چند نکته، تاملی در روند حقوق مطبوعات.

تعدادی از تحقیقات چاپ نشده ایشان عبارتند از:

بحثی درباره استحباب سببی و مسببی، بحث قطع قطاع، تحقیقی پیرامون قاعده لاضرر، تحقیقی پیرامون قاعده ید(اماریت ید بر مالکیت)، مروری بر منابع تامین و موارد هزینه زکات، کاوشی کوتاه درباره قواعد فقیه و مطالعاتی پیرامون حقوق بین‌الملل عمومی و خصوصی، مدیریت آموزشی، جامعه‌شناسی، تاریخ، مبانی روانشناسی و اخلاق.

فعالیت‌‌ها، مسئولیت‌ها و سوابق اجرایی:

روحیه انقلابی و شور و شوق انجام خدمت صادقانه که از خصوصیات بارز دکتر علوی بوده، ایشان را بر آن داشته است که همواره در کنار اشتغالات حوزوی و دانشگاهی، فعالیت‌ها و مسئولیت‌های مختلفی را در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داشته باشد که به گزیده‌ای از آنها اشاره می‌شود.

پیش از انقلاب:

 

1.     تاسیس انجمن سلامی جوانان آبادان (1350)

2.     تاسیس کانون اسلامی جوانان قم (1352)

3.     تاسیس چندین کتابخانه در مناطق مختلف استان فارس (1352-1357)

4.     فعالیت‌های فرهنگی تربیتی و تبلغی در رابطه با نسل جوان در ناقط مختلف استان فارس

5.     برپایی و هدایت تظاهرات علیه رژیم پهلوی در قم و مناطق جنوب فارس (لار، گراش، لامرد،...)

6.     رهبری یک گروه چریکی شبه‌نظامی در قم در سال 1357

 پس از انقلاب:

 1. نماینده ستاد مرکزی انقلاب اسلامی در جنوب فارس در سال 1358-1357
 2. نماینده دفتر امام خمینی (ره) در لامرد در سال 1359-1358
 3. نماینده دوره‌های اول- دوم- چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی (جهت‌گیری در جهت محرومیت‌زدایی از مناطق محروم کشور در مباحث قانون‌گذاری و اقدام علمی در امر سازندگی از ویژگی بارز دوران نمایندگی دکتر علوی در مجلس شورای اسلامی می‌باشد.)
 4. مخبر و سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی، کمیسیون خاص وظیفه عمومی، کمیسیون خاص وظایف و اختیارات ریاست‌جمهوری در دوره‌های اول و دوم مجلس شورای اسلامی
 5. عضو کمیسیون خاص تدوین قانون وزارت اطلاعات (دوره اول)
 6. نایب‌رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی (دوره چهارم)
 7. نایب‌رئیس کمیسیون‌های سیاست خارجی و آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی (دوره پنجم)
 8. رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کویت (دوره‌های چهارم و پنجم)
 9. رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و مراکش (دوره پنجم)
 10. معاونت نظارت و بازرسی و معاونت روابط عمومی و تبلیغات سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سال‌های 68 تا 70
 11. از سال 1379 تا سال 1388 با حکم مقام معظم رهبری به عنوان رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش
 12. روابط مردم استان تهران در مجلس خبرگان با کسب بیش از دو میلیون رای مردم استان تهران

مختصری از دیگر ویژگی‌های ایشان:

فعالیت‌های گسترده فرهنگی و ورزشی، حسن خلق، مهربانی و خوشرفتاری، دلسوزی و گره‌گشایی از مشکلات دیگران در حد توان، تدبیر خردورزانه در تصمیمات مدیریتی، تلاش خستگی‌ناپذیر و توفیق در پیشبرد کارها، ارتباط مستمر با نسل جوان و همگانی با ورزشکاران و هنرمندان از ویژگی‌های زبانزد دکتر علوی می‌باشد. به گفته وی یکی از زیباترین لحظاتش، برپایی نماز جماعت و قرائت زیارت عاشورا همراه با ورزشکاران کوهنورد ارتش بر فراز قله دماوند (بلندترین قله ایران) بوده است.

حضور در دفاع مقدس:

نقش مردم در بسیج نیروها از شهرستان لامرد و لار و حضور پیاپی در جبهه و بازدید از رزمندگان در خطوط مقدم در دوران تصدی‌ نمایندگی دوره اول و دوم مجلس شورای اسلامی از دیگر موارد قابل ذکر در مورد ایشان می‌باشد.

انجام سفرهای کاری و تحقیقاتی:

نکته بارز در مورد ایشان دنیادیدگی و آشنایی با آداب و رسوم دیگر کشورهای جهان است در این راستا سفرهای متعدد و بعضا رسمی که اکثرا با هزینه شخصی انجام شده به 30 کشور داشته است که عبارتند از عراق، عربستان سعودی، کویت، امارات، عمان، ترکیه، لبنان، سوریه، اردن، آذربایجان، گرجستان، اکراین، قرقیزستان، ترکمنستان، قزاقستان، آلمان، سوئد، دانمارک، فرانسه، مراکش، کلمبیا، هند، تایلند، سنگاپور، مالزی، اندونزی، چین، کره‌جنوبی، بحرین و پاکستان

تسلط به زبان‌های بین‌المللی:

آشنایی کامل ایشان به دو زبان بین‌المللی و عربی و انگلیسی در کنار تسلط کامل ایشان بر خطابه فارسی و نویسندگی از دیگر مشخصات قابل ذکر ایشان می‌باشد.

موفقیت‌های اخیر اجرایی:

در دوران تصدی‌ مسئولیت ایشان در سازمان عقیدتی سیاسی ارتش موفقیت‌های مختلفی را شاهد بوده‌ایم که اهم آنها در سال‌های اخیر عبارتند از:

1.     مقام اول در بخش نمایشگاهی اجلاس سراسری نماز طی دو سال پیاپی

2.     تشویق از سوی مقام معظم رهبری به سبب تسهیل ارزیابی مکتبی کارکنان ارتش

3.     احراز رتبه اول اشراف فرماندهی معظم کل قوا در سال‌های 85 و 86 و تشویق ایشان

 در مجلس خبرگان:

اضافه بر حضور فعال در جلسات مجلس خبرگان و کمیسیون‌های تخصصی آن، دکتر علوی نمایندگی مجلس خبرگان رهبری را به فرصتی برای خدمت به مردم به ویژه افراد مستضعف و بی‌بضاعت تبدیل نموده و تاکنون گره از مشکل افراد زیادی به دست وی گشوده شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet