هدر موبایل
1387/11/09 12:41:00
سرویس صحن

تصویب یک فوریت طرح تجدیدنظر در روابط تجاری اقتصادی با کشورهای حامی تروریسم

مجلس شورای اسلامی به یک فوریت طرحی رای داد که در صورت تصویب نهایی دولت ملزم به تجدیدنظر در روابط تجاری - اقتصادی با کشورهای حامی تروریسم می‌شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه به بررسی یک فوریت طرح الزام دولت به تجدیدنظر در روابط تجاری اقتصادی با کشورهای حامی تروریسم پرداختند و فوریت آن را با 165 رای موافق و 8 رای مخالف به تصویب رساندند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در دفاع از این طرح گفت: یکی از مولفه های مهم در سیاست خارجی بحث اقتصاد است و از این عنصر امروز به عنوان یک اهرم فشار چه در گسترش و چه در محدود کردن روابط با کشورها استفاده می شود.

وی افزود: امروز ما روابطی را با کشورهای اروپایی داریم و مثلا فرانسه از رابطه با ایران در صنعت خودروسازی سود سرشاری می برد.

نماینده شاهرود خاطرنشان کرد: اروپاییان از طرفی شعارهایی در دفاع از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم را مطرح می کنند ولی آنچه برای افکار عمومی جهان واضح است این است که از این مقوله استفاده ابزاری می شود.

جلالی یادآور شد: برخی از این کشورها گروهی مثل حماس را که در جهت مبارزه با اشغال حرکت می کنند لقب تروریست می دهند اما گروه هایی که خودشان ادعا می کنند در ایران 50 هزار نفر را کشته اند و گروه هایی که هرزه های سیاسی هستند را از لیست تروریست ها خارج می کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت گفت: ما نمی توانیم بپذیریم دولت ما در حالی که امروز برخی کشورهای اروپایی بدترین رفتارها را در این مقوله ها داشته‌اند رابطه‌های گسترده با آنها داشته باشد.

"مصطفی کواکبیان" در مخالفت با یک فوریت این طرح اظهار داشت: بنده با بحث های آقای جلالی کاملا موافقم اما ما همیشه نباید توپ را به زمین اروپا بیاندازیم.

وی تاکید کرد: ما باید برای تقویت دیپلماسی‌مان تلاش کنیم.

"محمد دهقان" در موافقت با یک فوریت این طرح گفت: بعضی کشورمان اروپایی سیاست دوگانه‌ای در زمینه تروریسم اتخاذ کرده اند که این برای دنیا خوب نیست و ما برای منافع خودمان نیاز به این طرح داریم.

نماینده چناران و طرقبه تصریح کرد: ما بهترین فرصت را در چند سال گذشته داشتیم که اسناد و مدارک را برای کشورهای اروپایی به صورت مستند ارسال کنیم و این ضعف دستگاه دیپلماسی ما بود.

براساس این طرح دولت ملزم به تجدیدنظر در روابط تجاری اقتصادی با کشورهای حامی تروریسم می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet