عید سعید فطر
1387/11/09 13:54:00
سرویس صحن

گزارش کمیسیون انرژی در خصوص سوال تعدادی از نمایندگان از وزیر نفت قرائت شد

گزارش کمیسیون انرژی در خصوص سوال تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزیر نفت در مورد خط لوله صلح توسط مخبر این کمیسیون در جلسه علنی امروز مربوطه قرائت شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت متن کامل گزارش کمیسیون در خصوص سوال تعدادی از نمایندگان مجلس بدین شرح می باشد:

احتراما، پیرو دستور ریسات محترم مجلس شورای اسلامی و عدم اقناع در مورد سوال تعدادی از نمایندگان محترم از وزیر نفت در خصوص پروژه صادرات گاز ایران به هند و پاکستان موسوم به پروژه خط لوله صلح، بررسی و مطالعات لازم صورت گرفت و بدین وسیله گزارش نهایی کمیسیون انرژی به حضور تقدیم می گردد:

1- چنانکه مستحضرید سیاست صادرات گاز به منظور حضور در بازارهای جهانی گاز و کسب سهم قابل ملاحظه در این بازارها و همچنین کسب امتیازات سیاسی و امنیتی علاوه بر منافع اقتصادی مورد توجه دولت ها از جمله دولت نهم بوده است. در همین راستا تاکنون قرارداد صادرات گاز به ترکیه منعقد و اجرایی شده است و موارد دیگر از جمله قرارداد خط لوله صلح نیز در دست بررسی است.

2- پروژه خط لوله صلح قرار است گاز ترش ایران را از طریق خط لوله نوار شرقی، ابتدا به پاکستان و سپس در صورت توافق به هندوستان منتقل نماید. در همین ارتباط خط لوله 56 اینچ از میادین پارس جنوبی تا ایرانشهر کشیده شده و تنها 240 کیلومتر باید به آن اضافه شود تا به نقطه تحویل برسد. گرچه استفاده های دیگری از جمله صنعتی برای خط انتقال مزبور مفروض است اما این سوال مطرح می شود که قبل از نهایی شدن قرارداد چرا خط لوله ای با این ظرفیت و طبعا هزینه متناظر با آن صورت گرفته است؟

3- با توجه به ظرفیت تولید گاز کشور و میزان مصرف داخلی آن در بخش های مختلف (خانگی، تجاری، صنعتی، نیروگاه ها، پتروشیمی و تزریق به میادین نفتی) قطعا ایجاد تعهد از طریق عقد این قبیل قراردادها می تواند منشا زیان هایی برای کشور بشود. هم اکنون تراز گاز کشور مناسب نیست و در فصل زمستان همواره منفی می شود. علاوه بر این اکثر میادین نفتی کشور در نیمه دوم عمر خود هستند و برای استحصال نفت نیاز به تزریق گاز به این میادین است. از سوی دیگر توسعه صنعتی کشور و تکیه بر صنایع انرژی بر (مثل فولاد و آلومینیوم) نیاز وسیعی به گاز را بوجود آورده است. توسعه شبکه گازرسانی داخلی و افزایش مصارف خانگی و همچنین استفاده از گاز در صنایع پتروشیمی بعنوان ماده اولیه نیاز به گاز را بصورت تصاعدی افزایش داده است. توجه شود که هم اکنون در فصول سرد سال میزان صادرات گاز به ترکیه کاهش یا در مواردی متوقف می شود. بنابراین سوال دیگر این است که آیا بهتر نیست با مدیریت نمودن مصرف داخلی، دولت چنین تعهدات سنگین را متقبل شود؟

4- اصولا خام فروشی در بخش نفت و گاز به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و سیاست های کلی کشور تاکید بر فراورش و تبدیل نفت و گاز به مواد دیگر و سپس صادرات آنها داشته است. از این نظر نیز صادرات و خام فروشی گاز توجیه مناسبی نخواهد داشت. در این ارتباط موضوع قابل توجه مساله جذب سرمایه گذاری در بخش گاز است که می توانست از خام فروشی ممانعت کند اما متاسفانه در حد لازم این سرمایه گذاری صورت نگرفته است.

5- پژوهش های جدید نشان می دهد که اصولا صادرات گاز ترش آثار زیانبار زیست محیطی دارد که در این خصوص نیز توجه لازم صورت نگرفته و براین اساس می تواند این قبیل اقدامات سهم آیندگان را از منافع زیست محیطی مورد مخاطره قرار دهد.

6- موضوع تامین امنیت خطوط انتقال گاز بویژه از پاکستان به هند حائز اهمیت می باشد. با توجه به مناقشات و منازعات فی مابین گروه های افراطی از طرفین و تلاش هایی که همواره بصورت مخرب توسط این گروه ها صورت می گیرد قطعا خط لوله گاز را نیز تحت تاثیر قرار داده و می تواند مرتبا مورد هجوم و تخریب این گروه ها قرار گرفته و منشا ضررهای اقتصادی برای کشور بشود.

7- در حوزه سیاست بین الملل ایجاد ارتباط اقتصادی از جمله از طریق صادرات گاز می تواند آثار و نتایج مثبتی برای کشور به ارمغان آورد. بویژه تاکیداتی که بر ارتباط با کشورهای آسیایی شده است بجا و لازم است اما در شرایط کنونی و چالش های پیش روی جمهوری اسلامی نقش و اهمیت اروپا را نمی توان نادیده گرفت. از قضا نسبت ما در حوزه موضوعات مبتلا به منطقه ای و بین المللی از جمله موضوع ایران هسته ای با اروپا بسیار بیشتر بوده و طبعا پیوندهای اقتصادی آن منطقه به گاز ایران می تواند در حل مناقشات و تعدیل فضای سیاسی جامعه جهانی نسبت به ایران بسیار موثرتر باشد. این در حالی است که برخی از کشورهای آسیایی (از جمله هند) رفتار مورد انتظار را در عرصه بین المللی با ایران نداشته و در بحث هسته ای نیز برخورد نامناسبی با جمهوری اسلامی داشته است.

8- در نهایت توصیه کمیسیون این است که دولت ضمن تامین نیاز داخلی و مدیریت الگوی مصرف در چهارچوب رهنمودهای مقام معظم رهبری به رویکرد صادرات نیز توجه نماید و زمینه لازم برای حضور در عرصه بین المللی و رقابت در صادرات گاز اهتمام نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet