هدر اصلی
1387/11/10 11:15:00
سرویس بین الملل
پاسخ بان کی مون به نامه نمایندگان مجلس (7)

فلاحت‌پیشه: دبیرکل سازمان ملل از وظیفه خود فرار کرده است

"حشمت الله فلاحت پیشه" گفت: دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به نامه نمایندگان مجلس از وظیفه خود فرار کرده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه "اصولا آقای بان کی مون نامه را پاسخ نداده‌اند" اظهار داشت: خطاب نامه 230 نماینده این بود که رژیم صهیونیستی باید به دیوان بین المللی کیفری معرفی شود تا تحقیقات مقدماتی در مورد جنایات علیه بشریت در غزه آغاز شود.

وی افزود: یکی از سه راهی که می‌توان یک موضوع جنایت جنگی را به دیوان بین المللی کیفری ارجاع داد از شورای امنیت سازمان ملل می‌گذرد و نمایندگان مجلس از آقای بان کی مون به عنوان دبیرکل سازمان ملل این انتظار را داشتند.

فلاحت‌پیشه با تاکید بر اینکه ایشان با پاسخ به این نامه از وظیفه خود فرار کرده است، یادآور شد: جالب اینجا است که آقای بان کی مون از خیلی از محافل حقوق بشری و سیاسی دنیا عقب است. حتی آقای "خاویر سولانا" دیروز موضوع طرح پیگیری جنایات جنگی رژیم صهیونیستی را مطرح کرد. کمیته حقوقی اتحادیه عرب و کانون وکلاهای مختلف در سراسر دنیا نیز این موضوع را مطرح کردند. حتی خیلی از نهادهای وابسته به خود سازمان ملل تاکید داشتند که جنایت صورت گرفته و باید در دادگاه جنایت‌های جنگی این موضوع پیگیری شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: در این شرایط پاسخ کاملا سرد آقای بان کی مون به ویژه متهم کردن حماس که تنها سیاست تدافعی داشته نشان دهنده این است که ایشان یک سیاست جانبدارانه را اتخاذ کرده است.

وی با بیان اینکه این پاسخی نبود که نمایندگان مجلس از دبیرکل سازمان ملل انتظار داشتند گفت: ما از این نگران هستیم که کوتاهی دبیرکل و برخی نهادها باعث شود در آینده جنایات بزرگتری از طرف رژیم صهیونیستی با استفاده از ابزار هسته‌ای در منطقه اتفاق بیافتد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet