هدر موبایل
1387/11/10 17:13:00
سرویس بین الملل
پاسخ کوتاه دبیر کل به خواسته بزرگ ملل

بان‌ کی ‌مون؛ آنچه گفت و آنچه باید می‌گفت

پاسخ دبیرکل اگرچه نه آن بود که ملت ایران از این مرد شرقی چشم داشتند و نه آن بود که ستم‌دیدگان غزه را مرهمی بر داغ‌ها و زخم‌ها باشد، اما در هیاهوی سکوت سخنوران عرصه حقوق بشری، این کوتاه صدا نیز می‌تواند روزنه‌ای‌ باشد برای امید به گرفتن داد مظلوم از ظالم.

دبیرکل در نامه خود به مخاطبانش از تلاشش برای پایان دادن به جنگ و برقراری صلح گفته بود، اما بان کی مون که ردپای محتکران قدرت در شورای امنیت در لابه لای کلامش نمایان بود، نگفته بود که وقتی ظالم و مظلوم در نگاهش یکیست چگونه می‌خواهد داد مظلوم از ظالم بگیرد.

تنی چند از مخاطبان دبیرکل از آنچه که وی در نامه پاسخش گفت و آنچه باید می‌گفت،  

 

ظرفیت فعال و زنده برای احقاق حقوق ملت‌ها

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ظرفیت مجلس شورای اسلامی برای احقاق حقوق ملت در ابعاد داخلی و تحرک در بعد خارجی ظرفیتی فعال و زنده است.

"علی لاریجانی" گفت: نامه نمایندگان به "بان کی مون" در زنجیره کارهایی بود که پارلمان ایران در زمینه غزه انجام داد و نباید آنرا به عنوان یک عمل انفرادی در نظر گرفت.

رییس قوه مقننه در ادامه اقداماتی که از طریق بین‌المجالس آسیایی و بین‌المجالس اسلامی و همچنین تماس‌هایی که با مقامات کشورهای مختلف و همچنین سازمان‌های بین‌المللی صورت گرفت را مجموعه‌ای از تحرک لازم و ضروری برای مردم غزه دانست و خاطرنشان کرد: پاسخ دبیر کل سازمان ملل به نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که نامه نمایندگان تاثیر مناسبی داشته ‌است.

لاریجانی تصریح کرد: پاسخ بان کی مون حکایتگر این است که توجه ایشان نیز به این مسئله جلب شده است و جنایت‌هایی که رژیم صهیونیستی در غزه مرتکب شده است از نظر وی نیز قابل اغماض نمی‌باشد.

رییس مجلس اظهار داشت: دبیر کل سازمان ملل در این زمینه اظهار تاسف نموده‌ و قول پیگیری این مسئله را داده است.

 

خلط مبحث

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: "بان‌کی‌مون" در نامه خود موضوع تجاوز رژیم صهیونیستی را با دفاع مشروع حماس خلط مبحث کرده است.

"علاء‌الدین بروجردی" گفت: اصل اینکه دبیر کل سازمان ملل نامه نمایندگان ملت ایران را بررسی کرده و پاسخ داده است مسئله‌ای قابل توجه است.

وی با بیان اینکه آقای بان کی مون از مجموعه مقررات سازمان ملل تبعیت می‌کند تصریح کرد: طبیعی است که ما فرازهایی که در این پاسخ متعرض حماس می‌شود را قبول نداریم به دلیل اینکه دفاع مشروع حق همه کشورهاست.

نماینده مردم بورجرد افزود: قبل از اینکه اسرائیل حمله را آغاز کند ما شاهد عملیات نظامی نبودیم و این صهیونیست‌ها بودند که عملیات نظامی را آغاز کردند و حماس از طریق پرتاب راکت و موشک در پاسخ به حملات رژیم صهیونیستی از خود دفاع مشروع کرد.

بروجردی یادآورشد: حمله و تجاوز در حقوق بین الملل دارای یک تعریف است و مسئله دفاع در مقابل تعرض نظامی تعریف دیگری داردکه به نظر می‌آید دبیر کل سازمان ملل این دو را خلط مبحث کرده است و از این منظر قابل قبول نیست.

 

کمیته حقیقت یاب تشکیل شود

کاظم جلالی گفت: حداقل کاری که سازمان ملل متحد می‌تواند انجام دهد، تشکیل یک کمیته حقیقت یاب برای شناسایی جنایتکار و محاکمه مقصران این حادثه است.

نماینده شاهرود ضمن تشکر از پاسخ دبیر کل سازمان ملل اظهار داشت: اینکه سازمان ملل متحد و خصوصا شورای امنیت اقدام قاطعی در حمایت از مردم مظلوم غزه انجام نداد، جای گلایه جدی دارد.

وی افزود: اینکه آقای بان کی مون در سرزمین‌های اشغالی باشد و در همان زمان مرکز کمک رسانی سازمان ملل متحد مورد حمله نظامی قرار بگیرد و ایشان تنها به ابراز تاسف اکتفا کند، یک اقدام قاطع و جامع در مقیاس و وسعت مسئولیت دبیر کل سازمان ملل متحد نیست.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطر نشان کرد: عملکرد سازمان ملل و بسیاری از سازمان‌های بین المللی و شورای امنیت در این بحران عملکردی ضعیف و غیر قابل دفاع است و بعضا حتی در راستای حمایت از مهاجم ارزیابی می‌شود.

جلالی گفت: امیدواریم آقای بان کی مون از این فرصت فعلی استفاده کنند و این سیاهی که در کارنامه سازمان ملل بوجود آمده را پاک نمایند.

وی ادامه داد: سازمان ملل باید در بازگشایی معابر و ایجاد آرامش برای مردم مظلوم غزه به شکل جدی وارد عمل شود.

 

اهانت به وجدان بشری

"فاطمه آلیا" گفت: پاسخ آقای دبیر کل از نظر ما یک اهانت به وجدان بشری است که در حافظه تاریخی مردم ثبت خواهد شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اظهار داشت: آقای بان کی مون یک پاسخ کلیشه‌ای به نامه نمایندگان داده‌اند.

وی متن نامه دبیر کل سازمان ملل را غیر منصفانه خواند و افزود: ایشان در این نامه‌، مقاومت حماس را با تجاوزات رژیم صهیونیستی برابر دیده که این باعث تاسف است.

آلیا با بیان اینکه بحران غزه یک جنگ تحمیلی و نابرابر بوده است، خاطر نشان کرد: از یکسال پیش رژیم صهیونیستی مردم بی دفاع فلسطین را در نوار غزه در محاصره قرار داده بود و حمله نیز از طرف آنها آغاز شد در حالی که مردم غزه تنها از خود دفاع کردند لذا‌ نمی‌توان تجاوز و دفاع را یکسان تلقی کرد‌.

نمابنده تهران تاکید کرد:‌ انتظار می‌رفت کسی که در راس سازمان ملل متحد به عنوان بزرگترین ارگان غیر‌دولتی بین‌المللی قرار گرفته استفاده رژیم غاصب صهیونیستی از سلاح‌های غیر متعارف و بمب‌های فسفری را محکوم کند.

وی با تاکید براینکه کشته شدن غیر نظامیان خلاف قوانین حقوق بشری، منشور ملل متحد واساسنامه دادگاه بین المللی کیفری است‌، اظهار داشت‌: پاسخ نامه آقای دبیر کل از نظر ما یک اهانت به وجدان بشری است که در حافظه تاریخی مردم ثبت خواهد شد.

آلیا افزود: این موضع گیری نه عادلانه نه منصفانه و نه بشر دوستانه است.

 

محکومیت دفاع!

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی دیدن دفاع حماس و تجاوز رژیم صهیونیستی، حمایت جانبدارانه از اسرائیل است.

"محمود احمدی بیغش" اظهار داشت: آنقدر این فاجعه عمیق بوده که دبیرکل سازمان ملل را وادار به همدردی کرده است.

وی افزود: آقای "بان کی مون" در این نامه، رژیم صهیونیستی و حماس را با هم محکوم کرده است در صورتی که عمل و رفتار این دو قابل قیاس نیستند.

نماینده شازند خاطرنشان کرد: تمام کشته شدگان توسط موشک های حماس جمعا به 50 نفر هم نمی رسد اما اسرائیل هزاران تن بمب بر سر مردم مظلوم غزه ریختند که ماحصل آن 1500 مجروح و 600 شهید بوده است.

احمدی بیغش با بیان اینکه یکی دیدن حماس و رژیم اشغالگر اسرائیل یک نوع حمایت جانبدارانه از اسرائیل است، گفت: بان کی مون با این نامه خواسته به نوعی خود و سازمان ملل را تطهیر کند. اگر ایشان واقعا قصد یک اقدام جدی در این زمینه را داشت باید به این منطقه می رفت و با دولت قانونی حماس گفتگو و گشودن راه های عبور به غزه را پیگیری می کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: ایشان تنها یک ابراز همدردی کرده است که بی خاصیت و فاقد هرگونه ارزش است.

 

موضع سیاسی دبیر کل سازمان ملل

امیدوار رضایی گفت: آقای "بان کی مون" در این نامه موضعی سیاسی و تابع شورای امنیت داشته است و البته ما چیزی غیر از این انتظار نداشتیم.

وی افزود: متاسفانه یک سازمان بین المللی مثل سازمان ملل که باید نقش دفاع از مظلوم را بازی کنند کاملا تحت سایه بازی‌ها و لابی‌های سیاست‌های بین المللی است که قدرت های بزرگ آن را رقم می زنند.

رضایی گفت: البته همین که ایشان به نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی پاسخ داده اند و اعلام کرده اند که به دنبال صلح و دفاع از مردم غزه هستند و آتش بس موقت را کافی نمی‌دانند، نکته مثبتی است گرچه انتظار ما را برآورده نمی‌کند.

وی افزود: انتظاری که ما به طور واقعی از این جایگاه داریم این است که اقدامات عملی‌تری در جهت رفع محاصره غزه صورت دهد.

نماینده مسجد سلیمان تاکید کرد: ما انتظار نداریم تنها پاسخ نامه ما یک نامه دیگر باشد بلکه همانطور که ایشان وعده دادند پیگیر حقوق از دست رفته مردم غزه باشند.

 

احتکار قدرت

"زهره الهیان" گفت: نامه آقای بان کی مون بسیار محافظه کارانه تنظیم شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: واکنش سازمان ملل در مواجهه با بحران های مختلف از جمله جنگ 33 روزه لبنان و حمله آمریکا به عراق نشان داد که این سازمان در دفاع از حقوق ملت های مظلوم ناکارآمد است.

وی افزود: اگر هم اراده‌ای برای این امر در سازمان ملل وجود داشته باشد، شورای امنیت و احتکار قدرت توسط 5 کشور دنیا منجر به این می‌شود که سازمان ملل نتواند نقش خود را در برقراری صلح و امنیت در جهان به خوبی ایفا کند و از حقوق ملت‌ها دفاع نماید.

وی با بیان اینکه نامه آقای بان کی مون محافظه کارانه تنظیم شده است، گفت: البته سازمان های تابعه سازمان ملل به شدت از جنایت های جنگی اسرائیل ابراز نگرانی کرده اند.

الهیان تصریح کرد: باعث تعجب و تاسف است که سازمان ملل برای حفظ کارآمدی و جایگاه و شان خود هم راضی به اتخاذ موضع محکمی در این زمینه نشده است و این افکار عمومی جهان را به این سمت سوق می دهد که هر چه سریع تر باید فکری برای اصلاح ساختار سازمان ملل و ترکیب شورای امنیت بشود

 

فرار از وظیفه

"حشمت الله فلاحت پیشه" گفت: دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به نامه نمایندگان مجلس از وظیفه خود فرار کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه "اصولا آقای بان کی مون نامه را پاسخ نداده‌اند" اظهار داشت: خطاب نامه 230 نماینده این بود که رژیم صهیونیستی باید به دیوان بین المللی کیفری معرفی شود تا تحقیقات مقدماتی در مورد جنایات علیه بشریت در غزه آغاز شود.

 

وی افزود: یکی از سه راهی که می‌توان یک موضوع جنایت جنگی را به دیوان بین المللی کیفری ارجاع داد از شورای امنیت سازمان ملل می‌گذرد و نمایندگان مجلس از آقای بان کی مون به عنوان دبیرکل سازمان ملل این انتظار را داشتند.

فلاحت‌پیشه یادآور شد: جالب اینجا است که آقای بان کی مون از خیلی از محافل حقوق بشری و سیاسی دنیا عقب است. حتی آقای "خاویر سولانا" دیروز موضوع طرح پیگیری جنایات جنگی رژیم صهیونیستی را مطرح کرد. کمیته حقوقی اتحادیه عرب و کانون وکلاهای مختلف در سراسر دنیا نیز این موضوع را مطرح کردند. حتی خیلی از نهادهای وابسته به خود سازمان ملل تاکید داشتند که جنایت صورت گرفته و باید در دادگاه جنایت‌های جنگی این موضوع پیگیری شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: در این شرایط پاسخ کاملا سرد آقای بان کی مون به ویژه متهم کردن حماس که تنها سیاست تدافعی داشته نشان دهنده این است که ایشان یک سیاست جانبدارانه را اتخاذ کرده است.

وی با بیان اینکه این پاسخی نبود که نمایندگان مجلس از دبیرکل سازمان ملل انتظار داشتند گفت: ما از این نگران هستیم که کوتاهی دبیرکل و برخی نهادها باعث شود در آینده جنایات بزرگتری از طرف رژیم صهیونیستی با استفاده از ابزار هسته‌ای در منطقه اتفاق بیافتد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet