هدر موبایل
1386/06/25 17:14:00
سرویس اقتصادی

شافعی: توزیع سهام عدالت به افراد غیر متخصص، اقتصاد ایران را رونق نخواهد داد

شافعی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مخالفت با لایحه اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: در شرایط حاضر اقتصاد ایران در سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی فعال است اما آنچه که یکی از بیماری های اقتصاد ایران محسوب می شود دولتی بودن اقتصاد است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،وی ضمن بیان این مطلب که دخالت دولت در اقتصاد بیش از 80 درصد است گفت: این دخالت ها عمدتا سیاسی است و اقتصادی نیست ولی آثار اقتصادی دارد.

شافعی با اشاره به اینکه بخش دیگری از این دخالت ها پولی و مالی است که دولت با تصمیم گیری های خاص خود در سیاست های پولی بانک ها، بیمه و ارکان دیگر ، اقتصاد کشور را تحت شعاع تصمیمات خود قرار می دهد.

وی در اشاره به بخش تعاون اقتصاد ایران گفت: اعضای این تعاونی ها بعضا اقشار کم درآمد و کم بضاعت هستند، چنانچه که تعاونی ها رونقی ندارند که ندارند برای این است که افراد بضاعت مالی ندارند و فاقد سرمایه و مسکن هستند که دولت به عنوان کمک های مالی و مجلس با اتخاذ سیاست های قانونگذاری سعی در حمایت از این تعاونی ها دارند.

شافعی با بیان اینکه 80 درصد مالکیت در بخش خصوصی است ادامه داد: سرمایه گذاری و پولداران تمایل به سرمایه گذاری در این بخش از خود نشان نمی دهند و عدم سرمایه گذاری نیز باعث فرار سرمایه از کشور می شود بنابر این سوالم این است که در اجرای اصل 44 قانون اساسی که اقتصاد ایران را به سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تعریف کرده است لایحه موجود کدام بخش از این موارد را توانسته اصلاح کند.

وی گفت: آیا با واگذاری سهام دولت، اقتصاد ایران در بخش خصوصی فعال خواهد شد؟ آیا توزیع سهام عدالت به افراد غیر متخصص و غیرکارگزار، اقتصاد ایران را رونق خواهد داد؟

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet