شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1392/05/28 18:46:39
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حیدرپور:

پرونده هسته‌ای از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه منتقل می‌شود

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از انتقال پرونده هسته‌ای کشورمان از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه خبر داد.
پرونده هسته‌ای از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه منتقل می‌شود عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از انتقال پرونده هسته‌ای کشورمان از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/43360.jpg پرونده,هسته‌ای,از,شورای,عالی,امنیت,ملی,به,وزارت,خارجه,منتقل,می‌شود Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ عوض حیدرپور شهرضایی از انتقال پرونده هسته‌ای کشورمان از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه خبر داد و گفت: مسئله‌ای که در خصوص مساله پرونده هسته‌ای وجود دارد این است که کاری که در شورای عالی امنیت ملی در دوره‌های گذشته انجام می‌گرفت، یک دوگانگی را در رفتار وزارت خارجه و سیاست‌های کلان خارجی و رفتار دوستان در شورای عالی امنیت ایجاد کرده بود.  
 وی در ادامه افزود: برداشت من این است که انتقال پرونده هسته‌ای از شورای عالی امنیت ملی به مجموعه کار دیپلماسی و سیاست‌ خارجی کشور به دلیل اشراف و احاطه "محمدجواد ظریف" بر این موضوع برای کشور مفید ارزیابی شود.  
 عضو کمیسیون امنیت ملی با تاکید بر لزوم تغییر ترکیب تیم مذاکره‌کننده ایران نیز تصریح کرد: این تغییر نیز باید در چارچوب دیپلماتیک و تغییرات وزارت خارجه انجام گیرد.  
 حیدرپور در پاسخ به این سوال که آیا کمیسیون امنیت ملی به این موضوع ورود داشته یا خیر اظهار داشت: طرح این مسئله فراتر از اختیارات کمیسیون بوده چرا که چارچوب مذاکرات هسته‌ای ما براساس تدابیر شورای عالی امنیت ملی و تایید مقام معظم رهبری انجام می‌گرفته و علی‌القاعده اگر هم کمیسیون امنیت ملی ورودی به این موضوع داشته، در حد ریاست کمیسیون و در ارتباط با شورای عالی امنیت ملی بوده است.
 به گزارش باشگاه خبرنگاران، وی با تاکید بر اینکه نتیجه این اقدام مثبت ارزیابی شود، گفت: برداشتم این است که این کار باید انجام شود که می‌شود.
گفتنی است؛ پرونده هسته‌ای ایران از مهرماه سال ۱۳۸۲ تا مرداد سال ۱۳۸۴ یعنی به مدت ۲۲ ماه توسط  دکتر حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی وقت پیگیری می‌شد و پس از آن و همزمان با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد به مدت ۲۶ ماه یعنی از ۲۵ مرداد ۱۳۸۴ تا ۲۸ مهر ۱۳۸۶ به علی لاریجانی سپرده شد، اما از  ۲۹ مهر ماه ۱۳۸۶ پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به سعید جلیلی دبیر فعلی شورای عالی امنیت ملی کشور سپرده شد .
طرف مذاکره پرونده هسته‌ای کشورمان در زمان دکتر حسن روحانی، وزرای خارجه انگلیس، فرانسه، آلمان و در زمان علی لاریجانی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یعنی خاویر سولانا به همراه سه کشور فرانسه، آلمان، انگلیس بود اما درزمان تصدی پست دبیری شورای عالی امنیت ملی کشورمان توسط سعید جلیلی این پرونده بُعد جدیدی به خود گرفت چراکه این بار طرف مورد مذاکره، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یعنی کاترین اشتون به همراه معاونان وزیر خارجه ۶ کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان شدند.
به نظر می‌رسد در صورتی که پرونده هسته‌ای ایران از سوی وزیر امور خارجه کشورمان پیگیری شود، سطح مذاکرات نیز دستخوش تغییر و تحولاتی خواهد شد./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet