ایام محرم 1398
1387/11/12 11:56:00
سرویس اقتصادی

ارزیابی ثروتی از ویژگی‌های بودجه 88

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ارتباط با ویژگی‌های بودجه سال ۱۳۸۸ کل کشور گفت: بودجه سال جاری بالغ بر ۲۸۲ هزار میلیارد تومان تنظیم شده است که از این مبلغ ۸۹ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در نظر گرفته شده است.

"موسی الرضا ثروتی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه در بودجه 88، 82 هزار میلیارد تومان مربوط به بودجه‌های عمومی است گفت: 202 هزار میلیارد تومان نیز بودجه شرکت‌ها و بانک‌ها در نظر گرفته شده است.

ثروتی اظهار داشت: 30 هزار میلیارد تومان آن مربوط به بخش مالیات می باشد که 25 درصد رشد پیدا کرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه همچنین 37 هزار میلیارد تومان را از درآمدهای نفتی و 14 هزار میلیارد تومان آن را برداشت از حساب ذخیره ارزی و هدفمند کردن یارانه ها عنوان نمود.

وی افزود: به عنوان مثال در بودجه سال گذشته مبلغی حدود 3 هزار میلیارد تومان برای یارانه بنزین در نظر گرفته شده بود که امسال این رقم حذف شده است.

ثروتی با تاکید بر اینکه منظور از هدفمند سازی یارانه ها در بودجه لایحه هدفمند سازی نمی‌باشد گفت: این لایحه در زمان خود مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ارتباط با تمایز بودجه سال 87 و 88 گفت: در بودجه سال 87 ، 296 هزار میلیارد تومان مصوب شده بود اما بودجه عملکرد 84 هزار میلیارد تومان بود.

نماینده بجنورد در ادامه اظهار داشت: بودجه سال 88 به لحاظ کمی 5/3 درصد نسبت به سال گذشته کاهش دارد. اما از لحاظ بودجه عمومی 5/3 درصد افزایش داشته است.

وی رشد بودجه عملکرد را نسبت به حال گذشته 2/6 درصد اعلام نمود و گفت: 25 درصد تورم نیز که به وجود آمده است 3 درصد اضافه شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص تمایز بودجه های عمرانی سال 88 نیز گفت: در سال گذشته بودجه عمرانی 24 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که بودجه عملکردی آن 19 هزار میلیارد تومان بود اما در حال حاضر بودجه عمرانی در سال جدید به 26 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که البته در پایان سال به علت کسری بودجه دولت پیشنهاد خواهد داد که به بخش جاری منتقل شود.

وی تصریح کرد: در بودجه امسال 30 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم که این کسری قرار است از هدفمند سازی یارانه ها جبران گردد.

وی در خصوص بخش هزینه ای بودجه گفت: در سال قبل این بخش 58 هزار میلیارد تومان برآورد شده است اما در سال گذشته 64 هزار میلیارد تومان بوده است.

ثروتی در ارتباط با عدم وابستگی بودجه سال جاری به نفت گفت: در بحث بودجه نفتی 40 درصد درآمدهای نفتی و 60 درصد نیز درآمدهای غیر نفتی برآورد شده است.

وی با بیان اینکه در بودجه های سال 86 و 87 مبلغ بودجه 20 درصد رشد داشته است گفت: در بودجه سال 88 ، 5/3 درصد افزایش را شاهد بودیم این نشانگر بودجه انقباضی سال جاری می باشد.

ثروتی در خصوص کسری بودجه گفت: در سال 87 درآمدهای پیش‌بینی شده محقق شده بود اما هزینه‌ها بیشتر از درآمد شده بود و دولت مجبور بود که 6 هزار میلیارد تومان برای کسری بودجه جابه جا نماید.

وی اظهار داشت: در صورتی که مجلس بودجه سال جاری را اصلاح نکند این کسری بودجه باز هم وجود خواهد داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet