خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/11/12 20:55:00
سرویس سیاسی
در گفت‌وگویی تلفنی انجام شد

تقدیر لاریجانی از اردوغان

رئیس مجلس شورای اسلامی با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه تلفنی گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در این گفتگو ضمن ابلاغ مراتب قدردانی مردم ایران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از نخست وزیر ترکیه به خاطر اظهارات شجاعانه وی در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس و اعتراض به سخنان شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی، سخنان نخست وزیر ترکیه را ندای همه وجدان های آگاه انسان ها خواند.

وی گفت: ‌این ندای وجدان در حالی از زبان جنابعالی بیان شد که برخی کشورها تلاش می کردند پیروزی مقاومت فلسطین در غزه نادیده انگاشته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اقدام نخست وزیر ترکیه را یک نیاز و حرکت تاریخی در جهان حاضر دانست و خاطرنشان کرد: بدون تردید، این حرکت در تاریخ به نام دفاع از مظلومان فلسطینی در غزه ثبت خواهد شد و در درگاه الهی ماجور خواهد بود.

لاریجانی بر ضرورت استمرار تلاش ها و اقدامات دیپلماتیک تا رفع کامل حصر از مردم غزه تاکید کرد.

در ادامه این گفتگوی تلفنی، رجب طیب اردوغان نیز با قدردانی از ابراز احساسات انسانی و اسلامی و حمایت مردم ایران و رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اقدام اعتراض آمیز خود را به رفتارهای وحشیانه رژیم اشغالگر قدس در کشتار مردم بی دفاع فلسطین در نوار غزه، وظیفه ای انسانی و مسئولیت تاریخی خود برشمرد.

وی گفت: بی تفاوت ماندن در برابر ظلم و کفر بدون تردید خود یک ظلم بزرگ است و من نتوانستم به این مسئله بی اعتنا بمانم.

اردوغان ادامه داد: مردم فلسطین چند دهه است تحت ظلم و شکنجه اسرائیل هستند که نقطه اوج آن، حملات اخیر به مردم بی گناه غزه بود و در چنین شرایطی ایراد مطالب دروغ و غیرواقعی ازجانب رئیس این رژیم برای نخست وزیر یک کشور اسلامی تحمل ناپذیر بود.

نخست وزیر ترکیه همچنین گفت: سران اسرائیل نباید تصور کنند که در ارتکاب هر گونه اشتباهی آزادند و می توانند بر شرایط منطقه خاورمیانه با ظلم یک جانبه خود تاثیر بگذارند.

وی ادامه داد: حماس باید در گفتگوها برای حل و فصل بحران فلسطین مورد لحاظ قرار گیرد و مذاکرات معطوف به خاتمه بحران بدون حضور حماس امکان پذیر نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet