خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/11/13 09:46:00
سرویس صحن

مجلس کلیات متمم بودجه 87 را تصویب کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه متمم بودجه سال ۱۳۸۷ کل کشور را به تصویب رساندند.

به گزارش خانه ملت، نمایندگان مجلس در جلیه علنی روز یک‌شنبه لایحه مذکور را که به منظور جبران کسری بودجه سال جاری به مجلس ارائه شده بود با 147 رای موافق و 74 رای مخالف و 12ممتنع به تصویب رساندند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمد مهدی مفتح سنخگوی کمیسیون بودجه در تشریح نظر این کمیسیون گفت: دوستان ما از مدت ها قبل در جریان مالی سال 87 خصوصا در اعتبارات هزینه ای با مشکل مواجه هستیم را در جریان هستند.

وی افزود: دولت در جهت تامین کسری اقدام به ارائه اصلاحیه بودجه کرد و کمیسیون هم لایحه دولت را بررسی و با تغییر در ارقام بودجه موافق نیست.

وی گفت: اینکه یک رتبه حدود 6 هزار میلیارد تومان کسری داشته باشیم اصلا چیز خوبی نیست.

مفتح خاطرنشان کرد: متاسفانه این کسری ها ناظر به پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت است.

وی اظهار داشت: در لایحه بودجه مشخص نبود این پول قرار است از کجا برداشته شود و به کجا اضافه شود.

سخنگوی کمیسیون بودجه افزود: نحوه هزینه کرد این مبلغ پیشنهادی اختصاص یابد که این مبلغ از کجا باید تامین شود. از جمله موضوعات مورد بحث در کمیسیون بودجه بود.

در ادامه علی اصغر یوسف نژاد در مخالفت با اصلاحیه بودجه گفت: مخالفت بنده به خاطر مغایرت بودجه نویسی ما با واقعیات است. بودجه نویسی بدین صورت مشکلی است که پس از حذف سازمان مدیریت و برنامه ریزی بوجود آمد.

وی افزود: نکته دیگر اینکه مخبر باید می گفت چرا دولت با کسری مواجه شده است؟

وی گفت: ما باید در تصویب بودجه سال آینده حتما توجه کنیم که بودجه را با واقعیات بنویسیم. بودجه دارای دو ستون است، ستون درآمدهای غیر واقعی و ستون هزینه ها واقعی است لذا بودجه با کسری مواجه می شود.

نماینده سازی خاطرنشان کرد: حال ما می خواهیم این کسری را از اعتبارات عمرانی جبران کنیم اگر این موضوع تصویب شود خیلی از پروژه های عمرانی تعطیل می شود.

وی افزود: نکته دیگر اینست که محل تامین اعتبار را در کجا دیده شده در مجلس، دیوان محاسبات، وزارتخانه های خارجه، ارشاد و آموزش و پرورش. ای کاش سخنگوی کمیسیون بودجه عنوان می کردند چگونه می خواهند این انحراف را جبران کنند.

یوسف نژاد خاطرنشان کرد: الان بودجه ریزی ما شده در حد کارپردازی و بودجه نویسی نیست.

نماینده ساری گفت: عدم واقع بینی و نظارت دقیق و انحراف از بودجه این اتفاق افتاده است و به همین دلیل از همکاران می خواهم به کلیات لایحه دولت رای ندهند.

در ادامه اسدالله عباسی نماینده رودسر و املش در موافقت با کلیات لایحه دولت در اصلاح بودجه سال 87 گفت: اگر بخواهیم محوریت نگاهمان را سخت گرایانه ببنیم می توانیم این اصلاحیه را تصویب نکنیم اما با نگاه واقع بینانه این اصلاحیه مشکل کارمندان دولت را رفع می کند.

وی افزود: پروژه های که در سال 87 به پایان می رسد را ما با آن کاری نداریم.

نماینده رودسر و املش خاطرنشان کرد: هزار میلیارد تومان از محل صرفه جویی دستگاه ها و دستگاه هایی که ضروری بوده که به آنها دست نزدند اما در برخی موارد مثل تملک دارایی ها را از آن محل کم کرده اند که مشکلی برای آنها بوجود نمی آید.

رضا عبداللهی رئیس کمیسیون بودجه در مخالفت با این اصلاحیه گفت: سخن گفتن در خصوص مخالفت کار سختی است اما اولین موضوعی که با آن برخورد می کنیم اینست که ما احکامی که خودمان تعریف کرده ایم را با آن مخالفت می کنیم.

وی افزود: ما خوشحال می شدیم که دولت بگوید ما صرفه جویی کردیم و حال می خواهیم این رقم به به بودجه عمرانی ببریم.

عبداللهی خاطرنشان کرد: نکته دیگر اینست که وقتی ما می توانیم از اعتبارات عمرانی برمی داریم و به بودجه جاری تزریق می کنیم باعث می شود که نه تنها این طرح ها به بهره برداری نرسد بلکه شاهد تورم هم باشیم.

وی افزود: ما به بهانه اینکه می خواهیم اضافه کار کارمندان دولت را بدهیم از بخش خصوصی برمی داریم و می خواهیم حقوق کارمندان را بپردازیم آیا این کار با شعار عدالت محوری دولت نهم و اصولگرای مجلس هشتم مطابقت دارد.

عبداللهی خاطرنشان کرد: فکر می کنم جا دارد مجلس محترم یکبار با اصلاحیه مخالفت کند و ما این نوار را ببریم تا دولت بدنبال راهکار کارشناسی باشد.

کاظم دلخوش نیز در موافقت با این اصلاحیه گفت: برای تامین بخشی از نیازهای ضروری برخی دستگاه های دولتی و بودجه سال جاری دستگاه ها و جلوگیری از وقفه و در پرداخت ها دولت لایحه ای را به مجلس پیشنهاد کرده است.

وی افزود: تاسف ما از این است که در لایحه بودجه ای که به مجلس می آید 3 تا 5 درصد مجلس نمی تواند اثرگذار در بودجه باشد.

نماینده صومعه سرا اظهار داشت: الان پایان سال است دستگاه های مانند نیروهای مسلح، کمیته امداد، آموزش و پرورش با حقوق و دستمزد کارکنان خود با مشکل مواجه هستند در آموزش و پرورش با 7 هزار میلیارد تومان کسری مواجه است.

وی افزود: در قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت آمده است افزایش هزینه هر یک از موسسات دولتی از محل کاهش دیگر بخش ها مشروط بر آنکه در سقف اعتبارات تاثیر نگذارد می توان داشته باشیم.

درادامه علی اکبر آقایی نماینده سلماس در مخالفت با این اصلاحیه گفت: برای جبران کسری بودجه چرا ما از قانون برنامه می زنیم در قانون برنامه 21 هزار میلیارد تومان است برای بودجه عمرانی پیش بینی شده که در سال 87 برای بخش عمرانی اختصاص یابد.

وی در خصوص پرداخت ها گفت: اگر به عنوان مغز متفکر اینجا جمع شدیم چرا برای کارگران که در پروژه های عمرانی کار می کننند چرا برای آنها دلسوزی نمی کنیم.

رئیس کمیسیون عمران گفت: ولی راحت ترین کار را که کاهش بودجه عمرانی است را مرتکب می شویم ما نباید خودمان بیاییم قانون برنامه پنج ساله را از آن تخلف کنیم.

وی افزود: با اصلاحیه مخالف هستیم بروند استقراض کنند ولی به اعتبارات پروژه های عمرانی دست نزنند.

سپس حسن کامران در موافقت با این اصلاحیه گفت: دولت کار خوبی کرده است متمم نیاورده است که تورم را به جامعه دامن بزند. ما اصلاح بودجه را طی سال های گذشته هم داشته ایم.

نماینده اصفهان افزود: ما بایستی به دولت کمک کنیم تا بتواند مشکل بوجود آمده را حل کند.

منصور برقعی نماینده دولت در دفاع از لایحه پیشنهادی به مجلس گفت: در بحث مربوط به اداره امور کشور در پایان سال که به دو موضوع باید توجه کرد یک اینکه منشاء کسری چه بوده است؟ و بحث دوم اینکه چطور در بحث بودجه مشکل را علاج کنیم.

وی افزود: ما دچار مشکلات ساختاری مزمن در مجموعه احکام و مقرراتمان هستیم به نحوی که هر سال با کسری مواجه می شویم و علت آن در اجرای همزمان قوانین است ما رشد حقوق را به صورت پلکانی پیش بینی کرده بودیم اما براساس مذاکراتی که با دیوان عدالت اداری شد رشد حقوق و دستمزد به 10 درصد رسید.

برقعی افزود: ضمن اینکه اجرای حقوق بازنشستگان 720 میلیارد تومان پیش بینی شد اما با توجه به اینکه نیمه دوم را باید نقدی پردخت می کردیم لذا با کسری مواجه شدیم.

نماینده دولت گفت: بحث بازنشستگی پیش از موعد و اجرای قانون خدمات کشوری از جمله مسایلی است که کسری بودجه را در سال 87 برای ما به همراه داشت.

وی افزود: حال برای راه حل چه باید بکنیم؟ یا از راه تقدیم متمم یا از راه اصلاحیه، قطعا ارائه متمم اثرات تورمی وحشتناکی در اقتصاد ما به همراه داشت. لذا دولت لایحه اصلاح بودجه را آورد.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه گفت: دوستانی که در مخالفت صحبت کردند حول سه محور صحبت کردند اگر به این محورها دقت کنیم دقت در تنظیم بودجه ما الان با لایحه بودجه سال آینده مواجه هستیم. خوب همه تلاشمان را در تنظیم بودجه سال آینده به نحوی بکار بگیریم که شاهد بروز این مشکل در پایان سال آینده نباشیم.

مفتح افزود: مطلب بعدی در مورد صرفه جویی است خود دولت هزار میلیارد تومان صرفه جویی را پیش بینی کرده ما باید به اندازه توان مالی کشور، بودجه تنظیم کنیم و برای پروژه های عمرانی اعتبار بدهیم.

وص تصریح کرد: ما چاره ای جزء تصویب این اصلاحیه برای حل مشکلی که با آن مواجه هستیم راه دیگری نداریم.

مفتح گفت: اگر این لایحه بخواهد رای نیاورد دولت در کار جاری مملکت با مشکل مواجه می شود.

پس از اظهارات موافق و مخالف کلیات لایحه اصلاح قانون بودجه سال 1387 به رای گذاشته شد و در نهایت این لایحه با 147 رای موافق، 74 رای مخالف و 12 رای ممتنع به تصویب رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet