خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1392/06/06 11:30:20
سرویس صحن
توکلی در نطق میان‌دستور:

استان لرستان در مقام اول بیکاری کشور قرار دارد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به محرومیت‌های استان لرستان به ویژه شهرستان الیگودرز، گفت: استان لرستان در مقام اول بیکاری کشور قرار دارد.
استان لرستان در مقام اول بیکاری کشور قرار دارد عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به محرومیت‌های استان لرستان به ویژه شهرستان الیگودرز، گفت: استان لرستان در مقام اول بیکاری کشور قرار دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/44032.jpg استان,لرستان,در,مقام,اول,بیکاری,کشور,قرار,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدتقی توکلی در نشست علنی امروز چهارشنبه (6 شهریور) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با تبریک به مناسبت هفته دولت گفت: خوشبختانه و با لطف خداوند یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری به صورت باشکوه برگزار شد و مردم با شور و شوق و به دعوت رهبر معظم انقلاب لبیک گفته و حماسه سیاسی را خلق کردند و با این حضور نشان دادند که در تحکیم پایه‌های نظام اسلامی مصمم‌تر از همیشه هستند و ثابت کرده‌اند در برابر تهدیدهای دشمنان کوتاه نخواهند آمد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور حتم ما نمایندگان افتخار می‌کنیم که سرباز ولایت بوده و در اینجا پیروزی جمهوری اسلامی را به رهبر انقلاب تبریک می‌گوییم از طرفی دیگر موفقت دکتر روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری و کسب اعتماد مردم و همچنین توفیق وزرای دولت در کسب رای اعتماد نمایندگان را تبریک می‌گوییم.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی در شرایط کنونی مهم‌ترین دغدغه مردم است، تصریح کرد: با توجه به صحبت‌های روحانی در چند وقت اخیر مردم انتظار دارند که دولت تدبیر و امید اقدام شایسته‌ای برای حل این مشکلات انجام دهد. از طرفی دیگر رای بالای اعتماد مجلس به وزرای اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت و نیرو نشان از حساسیت نمایندگان خانه ملت به مشکلات این حوزه است که به طور حتم این اقدام نمایندگان بار مسئولیت وزارتخانه‌های مربوطه را مضاعف می‌کند.

توکلی افزود: همچنین نمایندگان در چند وقت اخیر تاکید کرده‌اند که دولت را برای تحقق حماسه اقتصادی همراهی می‌کنند. اما ما می‌دانیم که دولت برای اجرای برنامه‌های خود دارای محدودیت‌های درآمدی است. از این رو هم‌اکنون دولت باید با اولویت‌بندی بودجه سال 92 و جذب نقدینگی و ارائه راه‌حل‌های انگیزشی در کم‌رنگ کردن این محدودیت‌ها برنامه‌ریزی کند.

وی با اشاره بند 2 منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در رابطه با توجه به موضوعات قومی- مذهبی و فردی گفت: هم‌اکنون انتظار از دولت این است که از حقوق حریم خصوصی و حیثیتی ملت پاسداری کند. همچنین از طرفی دیگر به طور حتم استفاده از سرمایه‌های انسانی قوم لر و استان لرستان مورد خوبی برای آزمودن منشور اخلاقی دولت است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه استان لرستان از فرصت‌های بسیاری برخوردار است، توضیح داد: این استان با 5/2 درصد جمعیت کشور دارای نیروی کار جوان و فراوان، منابع غنی طبیعی، تنوع آب و هوایی، 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی، منابع متنوع، ذخایر نفت و گاز، ظرفیت‌های گردشگری، حیات وحش، اقلیم 4 فصل و حدود 2 میلیون و 400 هزار هکتار جنگل است. اما متاسفانه شاهد هستیم که با تمام این ظرفیت‌ها بر اساس آمارهای منتشر شده استان لرستان در مقام اول بیکاری کشور قرار دارد.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر متاسفانه شاهد هستیم که استان لرستان دارای مشکلات بسیاری مانند سهم ناچیز در تولید ناخالص ملی، عدم بهره‌مندی از شرایط زیرساختی و اعتبارات عمرانی، تعطیلی کارخانجات و جایگاه پایین این استان در توسعه صنعتی است.

توکلی افزود: مردم استان لرستان امید دارند که دولت با تدبیر و استفاده از فرصت و رفع تهدیدها با کلید راه‌گشا لرستان را از جایگاه کنونی خارج کند. از طرفی دیگر پیشنهاد ما برای حل بیکاری این استان این است که دولت مجوز استخدام سه‌هزار پست خالی در وزارتخانه‌ها را صادر کند. همچنین دولت باید در جهت اجرای مصوبات هیات دولت طرح‌های سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت و معدن، تکمیل 56 طرح صنعتی نیمه‌تمام با اعتباری حدود 400 میلیارد تومان تلاش کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه متاسفانه به علت سوء مدیریت مسئولان طرح‌های دولتی مشکلات این بخش به مردم تحمیل شده است، تصریح کرد: شاهد هستیم که سد رودبار از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیاء با جذب حدود 1500 نیروی کارگاهی در حال اجرا است اما متاسفانه اکثر این نیروها غیربومی بوده که این امر موجب سوءاستفاده مجریان و اعتراض مردم شده است. از طرفی دیگر در طرح انتقال آب الیگودرز به قم باعث خشک شدن آب چاه روستاهای همجوار شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه هم‌اکنون حدود 100 روستا از حوزه انتخابیه الیگودرز از امکاناتی مانند برق و جاده برخوردار نبوده و میزان خدمات آموزشی و بهداشتی در این مناطق بسیار پایین است. از این رو انتظار مردم در شرایط کنونی این است که به این وضعیت خاتمه داده شود.

توکلی افزود: مشکلات حوزه بهداشتی و درمانی الیگودرز، صف‌بندی ناعادلانه و بی‌توجهی مسئولان به حوزه بهداشت و درمان باعث شده که این منطقه با کمبود پزشک متخصص و تجهیزات پزشکی روبرو شود و هم‌اکنون متاسفانه مردم برای درمان به شهرستان‌های دیگر مراجعه می‌کنند. همچنین شهرستان الیگودرز در برخی از خدمات مانند زنان و زایمان با کمبود پزشک روبرو است که این موضوع علی‌رغم زحمات مسئولان و پزشکان به علت نبود منابع مالی و تجهیزات تشدید شده است.

وی ادامه داد: در پایان از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور درخواست دارم در اجرای ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه در جهت تامین 2 درصد بودجه عمومی برای رفع محرومیت منطقه برنامه‌ریزی و تلاش کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه در اعلام اسامی محکومان پرونده بیمه در رسانه‌ها یک تشابه اسمی با من رخ داده است، افزود: لازم است در اینجا بگویم من هیچ‌گونه ارتباطی با این پرونده نداشته و سازمان مربوطه باید در این جهت اطلاع‌رسانی کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet