هدر موبایل
1387/11/13 11:46:00
سرویس صحن

توضیحات وزیر رفاه نمایندگان تهران و تبریز را قانع کرد

الیاس نادران و شکور اکبرنژاد نمایندگان تهران و تبریز پاسخ وزیر را در خصوص سوال خود از وزیر رفاه و تامین اجتماعی قانع کننده دانستند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در این سوال که از سوی "شکور اکبرنژاد" مطرح شد، وی اقدامات صورت گرفته برای معلولان را غیر کارشناسی و غیر تخصصی دانست و افزود: علی رغم کارهای صورت گرفته مشکل معلولان هنوز مرتفع نشده است و آمارهایی که در این ارتباط مطرح می‌شوند درست نیست.

نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر خاطرنشان کرد: در بحث اشتغال معلولان بویژه نابینایان حتی به سهمیه سه درصدی این قشر نیز عمل نشده است.

اکبرنژاد اظهار داشت: همچنین هیچگونه اقدامی در جهت توانمندسازی معلولان و حمایت بیمه‌ای از آنان به عمل نیامده است.

وی افزود: در بحث مربوط به مسکن معلولان نیز حرکت مثبتی دیده نشده و حتی در ادارات دولتی امکاناتی برای ایاب و ذهاب معلولین دیده نشده و ساختمان‌های دولتی نیز متناسب با نیاز معلولان ساخته نشده است.

وزیر رفاه و تامین اجتماعی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: قانون حمایت از حقوق معلولان یک قانون فرابخشی است.

وی افزود: در ارتباط با ماده یک این قانون تعداد معلولانی که مستقیما از حمایت‌های مستمر بهزیستی برخوردار بودند در سال 83 کلا 90 هزار نفر بوده در حالی که در سال 87 به 247 هزار و 438 نفر یعنی رشد 175 درصدی تحت پوشش قرار گرفتن معلولان را داشتیم.

وزیر رفاه خاطرنشان کرد: در ارتباط با معلولانی که از حمایت‌های غیرمستمر برخوردار هستند در سال 83 ، 362 هزار نفر و در سال 87 ، 699 هزار نفر یعنی معادل 27 سال و 89 درصد طی سه سال گذشته ما افزایش بودجه را برای معلولین داشته ایم.

وی افزود: با کمک مجلس اعتبارات سازمان بهزیستی از 250 میلیارد تومان در سال 83 به 650 میلیارد تومان در سال 87 افزایش یافت یعنی بیش از 300 درصد اعتبارات سازمان بهزیستی برای رسیدگی به امور معلولان افزایش یافته است.

مصری در ادامه با اشاره به ماده 2 قانون حمایت از معلولان گفت: در این قانون همه سازمان‌ها و موسسات دولتی موظف بودند ساختمان‌ها، امکان عمومی و معابر را به گونه‌ای طراحی کنند که دسترسی معلولین به آنها فراهم شود. در این رابطه شهرداری‌ها موظف شدند به ساختمان‌هایی که این موضوع در آنها رعایت نشده پایان کار ندهند.

وی افزود: سازمان بهزیستی نظارت خودش را در این ارتباط انجام داده که گزارش سه ماه یکبار آن به مسئولین اجرای فرستاده می‌شود.

وزیر رفاه در ادامه مجهز کردن مراکز نابینایان به سیستم نرم افزاری که نابینا با نرم افزارهای مختلف بتواند از اینترنت و خدمات کامپیوتری استفاده کند را یکی از مهمترین اقدامات این وزارتخانه برای حمایت از معلولان عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، نماینده تبریز در ادامه سوال خود گفت: قانون جامع حمایت از معلولان که از قوانین خوب برای معلولان است، متاسفانه خوب اجرا نشده است.

وی افزود: ماده 4 این قانون می‌گوید معلولان می‌توانند از مراکزی مثل مترو، هواپیمایی و امکانات فرهنگی استفاده کنند. سوال ما اینست که چند درصد این قانون محقق شده است.

نماینده تبریز خاطرنشان کرد: در بخش دیگری از قانون دولت موظف است حداقل سه درصد از مجوزهای استخدامی را اعم از رسمی و پیمانی به معلولان اختصاص دهد اما سوال اینست که این موضوع چقدر عملیاتی شده است؟

این گزارش می‌افزاید، وزیر رفاه در پاسخ به سوال نمایندگان گفت: در حال حاضر شرکت هواپیمایی هما و ایران ایر و هم قطار شهری تهران و حومه این قانون را اجرا می‌کنند و بلیطی که برای معلولان صادر می‌شود نیم بهاست و یک تفاهم‌نامه هم در این زمینه با راه آهن جمهوری اسلامی بسته شده است.

وی افزود: در بحث بهره‌مندی معلولان از امکانات سینمایی در تفاهم نامه‌ای که صورت گرفته مقرر شده که معلولان بتوانند از امکانات سینمایی بهره بگیرند.

وزیر رفاه در ارتباط با بیمه معلولان گفت: در سال 83 ، 350 هزار نفر معلول تحت پوشش بیمه بوده است و در حال حاضر ما 950 هزار نفر را بیمه کرده‌ایم یعنی 172 درصد افزایش نسبت به سال پایه داشته‌ایم.

در پی توضیحات مصری، نمایندگان سوال کننده پاسخ وزیر را قانع کننده دانستند.

"محمدرضا باهنر" نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت در این خصوص اظهار داشت: با توجه به اینکه آقای اکبرنژاد اعلام کردند که از پاسخ وزیر قانع شده‌اند لذا دیگر به رای گذاشتن سوال موضوعیتی ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet