هدر موبایل
1392/06/16 10:21:10
سرویس سیاسی
نقوی:

وزارت‌خارجه تصمیم‌ هسته‌ای شورای‌عالی امنیت‌ملی را اجرایی می‌کند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه شورای‌عالی امنیت‌ملی درباره پرونده هسته‌ای تصمیم‌گیری می‌کند، گفت: این تصمیم را وزارت‌خارجه اجرایی می‌کند.
وزارت‌خارجه تصمیم‌ هسته‌ای شورای‌عالی امنیت‌ملی را اجرایی می‌کند سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه شورای‌عالی امنیت‌ملی درباره پرونده هسته‌ای تصمیم‌گیری می‌کند، گفت: این تصمیم را وزارت‌خارجه اجرایی می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/42817.jpg وزارت‌خارجه,تصمیم‌,هسته‌ای,شورای‌عالی,امنیت‌ملی,را,اجرایی,می‌کند Icana

 سید حسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت گفت: زمانی که صحبت از انتقال اجرا و عملیات مذاکرات هسته ای به وزارت خارجه می شود، معنای این امر انتقال پرونده هسته ای  از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه نیست.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران همچنان در شورای عالی امنیت ملی است و صحبت ها و تصمیم گیری هم چنان در این شورا صورت می‌گیرد و بعد اجرای تصمیمات و مصوبات به وزارت امور خارجه سپرده می شود.

نقوی حسینی تصریح کرد: مذاکره کننده و پیگیری کننده در اجرای مصوبات شورای عالی امنیت ملی وزارت امور خارجه است.

وی تصریح کرد: البته پیش از تصمیم اخیر رییس جمهور تقسیم بندی کار به این شکل نبود  و شورای عالی امنیت تصمیم گیرنده و دبیر این شورا نیز مجری مصوبات شورا بود.

نقوی حسینی با بیان این که وزارت امور خارجه مجری  سیاست های خارجی جمهوری اسلامی ایران است، افزود: در حال حاضر این وظایف تفکیک شده است یعنی اجرای مصوبات با وزارت امور خارجه است.

وی ادامه داد:در این خصوص باید گفت که اجرای مصوبات شورای عالی امنیت ملی در ارتباط با پرونده هسته به وزارت خارجه انتقال  داده شده است و بیان این مطلب که پرونده هسته ای از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه منتقل شده ، چندان صحیح نیست چرا که پرونده هسته ای منتقل نشده و نمی شود.

نقوی حسینی تاکید کرد: زمانی که مصوبه ای صورت گرفت به طور مثال بر این مبنی که مذاکره صورت گیرد یا خیر، چه امتیازی گرفته شود و یا چه شروطی تعیین شود، وزارت امور خارجه موارد را پیگیری می کند و وزیر امور خارجه مسئول اجرای و پیگیری مصوبات شورای عالی امنیت ملی است.

این نماینده مجلس با اشاره به این تفکیک جدید وظایف گفت:به طور طبیعی زمانی که وزارت امور خارجه مسئولیت اجرا را بر عهده می گیرد، کار از یک پشتوانه کارشناسی قوی برخوردار می شود.

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه دارای کارشناسان قوی و متخصصان خبره در عرصه سیاست خارجی است واین وزارت دارای یک همبستگی در بخش های مختلف سیاست خارجی و عرصه بین الملل  است.

نقوی حسینی تاکید کرد: پیگیری مصوبات شورای عالی امنیت ملی از طریق وزارت امور خارجه با مسئولیت وزیر امور خارجه به طور قطع کارها را بهتر پیش می برد و دیگر در عرصه بین الملل چند صدایی  نداریم که شورای عالی امنیت ملی یک کار را در عرصه بین الملل دنبال کنند و وزارت امور خارجه به دنبال پیگیری مسئله دیگری باشد.

وی افزود:در عرصه بین الملل، سیاست خارجی ما باید یک صدا داشته باشد بنابراین مذاکره کننده هسته‌ای وزارت خارجه باشد فضای امنیتی این پرونده نیز کاهش می یابد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به توانمندی های ظریف در امور پیگیری مصوبات پرونده هسته ای گفت: ظریف ادبیات بین الملل، ابعاد پرونده هسته ای و ادبیات اتحادیه اروپا را به خوبی می شناسد و این تسلط کمک زیادی به پیگیری مناسب و موفقیت جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد اهداف پرونده هسته ای و تنش زدایی می کند. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet