هدر موبایل
1387/11/14 17:29:00
سرویس سیاسی
نشست خبری رییس مجلس (4)

لاریجانی: شرایط برای شکل گیری گروه دوستی ایران و آمریکا فراهم نیست

رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص ایجاد گروه دوستی ایران و آمریکا در پارلمان ایران، گفت: الان شرایطی نیست که گروه دوستی در پارلمان ایران به وجود بیاید.
لاریجانی درپاسخ به این سوال که اگر اوباما اقدام نظامی را از روی میز بردارد و از پافشاری بر تعلیق غنی سازی دست بکشد آیا قدم های عملی برای مذاکره برداشته شده است، گفت: فکر نمی کنم آمریکا چنین گرانفروشی بکند.

وی افزود: بحث نظامی از اول دروغ بود و ما روی این جهات  خیلی توجه نمی کنیم اما اینکه یک راه معقولی در پیش بگیرندو پیش شرط های کهنه را بردارند کار عاقلانه ای کرده اند.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: اوباما در حال حاضر درک درستی از افکار عمومی در جهان اسلام پیدا کرده وفضایی که نسبت به سیاست‌های بوش ایجاد شده بود را درک کرده است.

لاریجانی افزود: به طور مثال جا داشت که بعد از آن همه فجایع که رژیم صهیونیستی بر سر مردم غزه آورد رییس جمهور آمریکا موضع عاقلانه‌ای می‌گرفت،سکوت کردن و سپس حمایت کردن از اسراییل را نمی‌توان سیاست درستی دانست ، مردم دنیا این  جنایات را می‌بینند و تحلیل می‌کنند، بنابراین خوب است قبل از این‌که مردم دنیا به این تغییر، باور منفی پیدا کنند تغییرات را مشاهده کنند .

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا انتخابات آینده ریاست جمهوری دوقطبی می شود یا خیر ، اظهار داشت: وجود تکثر در کاندیداهای ریاست جمهوری خوب است و برای انتخابات پرشور مثبت است، چرا که در این صورت مردم می‌توانند متناسب با سلایق‌شان افراد را انتخاب کنند.

لاریجانی تصریح کرد: البته این موضوع نیز حدی دارد و اگر از حد آن بیشتر شود، موضوع را از شان خود خارج می کند اگرچه، چیزی که  در صحنه‌ی انتخابات ایران مشاهده می‌شود چه در جریان اصولگرا و چه در گروه اصلاح‌طلب خارج از حد نیست.

رئیس مجلس گفت: هنوز شرایط به وضع منظمی نرسیده است و باید قدری صبر کرد و دید که آرایش نهائی صحنه انتخابات  چگونه خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که  اگر نیروهای آمریکایی قبل از موعد از عراق خارج شوند در آن صورت اوضاع عراق را چگونه می بینید، تصریح کرد: فکر می‌کنم فضای جشن و سروری در عراق و کشورهای همجوار به وجود آید، اصراری که آمریکایی‌ها بر ماندن در عراق داشتند هم برای خودشان و هم برای مردمشان و هم برای ملت عراق زحمت ایجاد کرد.

رییس مجلس تاکید کرد: آمریکا باید با ملت عراق روراست باشد، و بگذارد مردم عراق پس از یک دوره‌ی سخت تحمل دیکتاتوری صدام و وضع آشفته‌ای که در این چند سال آمریکایی‌ها در اشغال عراق ایجاد کرده‌اند تنفس کنند و خودشان کشورشان را اداره کنند.

لاریجانی با اشاره به انتخابات عراق ، گفت: این روزها مردم عراق  در انتخابات شرکت کردند و مسوولان خود را در شوراها انتخاب کردند بنابراین دارای رشد بسیار خوبی هستند و می‌توانند امور را سامان دهند، از سوی دیگرمن  هیچ نگرانی با توجه به شناخت از شخصیت‌ رهبران عراقی، در مسائل امنیتی عراق ندارم، هم‌چنین نگرانی نسبت به مناسبات عراق با کشورهای همسایه ندارم.

وی  در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا شما از سیگنال هائی که از طرف ایالات متحده دریافت کرده اید راضی نیستید و آیا نا امید شده اید،اظهار داشت: ما از اقدامات اوباما راضی نیستیم، چرا که منطبق با تئوری تغییر نیست، اگرچه ناامید هم نیستیم، سیاست جمهوری اسلامی این است که کشور ایران مستقل باشد و خود اداره امور کشور خود را در دست داشته باشد.

رئیس مجلس به با اشاره به دشمنی های آمریکا با ایران طی سالیان گذشته تصریح کرد: آمریکا باید نشان دهد که از چنین رفتارهایی دست برداشته است و به نفعش هم نیست که این روند را ادامه دهد، چرا که شرایط منطقه تغییر کرده‌است.

لاریجانی در خصوص ایجاد گروه دوستی ایران و آمریکا در پارلمان ایران، گفت: الان شرایطی نیست که گروه دوستی در پارلمان ایران به وجود بیاید، چرا که مناقشه ما با آمریکا جدی است و نه تفننی و با برخی از ژست‌های بین‌المللی قابل حل نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet