هدر موبایل
1387/11/14 16:16:00
سرویس سیاسی
نشست خبری رییس مجلس (2)

لاریجانی: ایده‌های انقلاب اسلامی اختصاص به ملت ایران ندارد

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تحولات صورت گرفته در کشورهای مختلف که متاسی از انقلاب اسلامی بودند نشان داد که ایده‌های انقلاب اسلامی اختصاص به ملت ایران نداشت بلکه آرمان استقلال طلبی یکی از مسایل مهم است که از مکتب اسلام برمی‌آید.

"علی لاریجانی" با اشاره به ایام پیروزی انقلاب اسلامی ضمن تبریک این ایام به مردم و مسئولان نظام اظهار داشت: سی‌امین سال پیروزی انقلاب اسلامی با پیروزی ملت شجاع فلسطین در صحنه نابرابری که رژیم صهیونیستی به ملت مظلوم غزه تحمیل کرد، قرین شده است و ما این تقارن را به فال نیک می‌گیریم.

وی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی طی سی سال گذشته دوره‌های مختلفی را سپری کرد و یکی از موضوعات مهم شکست نگاه‌های ناعادلانه در عرصه بین‌المللی و برخی تئوری های فقیر در نظامات بین المللی است که تلاش کردند تا زور را توجیه کنند و آنرا به عنوان یک رویکرد صحبح به دنیا القا کنند.

لاریجانی اظهار داشت: از بدو پیروزی انقلاب ما با این نگاه بیمار گونه و ناصواب مواجه بوده‌ایم.

وی افزود: اما در شرایط کنونی ما شاهد پدیده‌های نو در منطقه و دنیا هستیم که نمونه آن را در عراق می‌بینیم به نحوی که ملت غیور عراق این روزها توانستند انتخابات شوراهای استانی خود را در یک فضای آزاد و با رعایت موازین دموکراسی برگزار کنند.

رییس مجلس در ادامه به پیروزی دلیرمردان لبنانی اشاره کرد و افزود: ملت لبنان در مبارزه بی‌امان با رژیم صهیونیستی در یک مبارزه سی و سه روزه پیروز شدند و نمونه دیگر آن موفقیت‌های ملت فلسطین در وقایع و مسایل اخیر این کشور بود.

وی خاطرنشان کرد: نگاه قلدرمآبانه برخی ابرقدرت‌ها از بدو پیروزی انقلاب شروع شد اما حال می‌بینیم تغییر و تحولات صورت گرفته طی سه دهه اخیر شرایط جدیدی را برای اصحاب سیاست در عرصه بین المللی و کاوشگرانی که می‌خواهند مسایل را بهتر درک کنند فراهم کرده است.

لاریجانی تصریح کرد: تحولات صورت گرفته در کشورهای مختلف که متاسی از انقلاب اسلامی بودند نشان داد که ایده‌های انقلاب اسلامی اختصاص به ملت ایران نداشت بلکه آرمان استقلال طلبی یکی از مسایل مهم است که از مکتب اسلام برمی‌آید.

وی افزود: امروز در ایران می‌بینیم که استقلال سیاسی به معنای واقعی بروز و ظهور پیدا کرده و حتی کسانی که تازه پا به عرصه سیاسی می‌گذارند آزادانه می‌توانند، نظرات خود را بیان کنند.

رییس قوه مقننه با اشاره به روابط مقامات جمهوری اسلامی با همتایان خود در عرصه بین المللی اظهار داشت: مسئولان سیاسی ما ارتباط خود را با سایر کشورها بدون هیچگونه وابستگی سیاسی دارند و در این ارتباطات روابط بر مبنای شناخت و درک خودشان از فضای بین‌المللی صورت می‌گیرد. فضایی که حساسیت‌های خاص خودش را دارد و سیاستمداران در اتخاذ مواضع باید به نکات ریز و درشت زیادی توجه کنند.

وی افزود: این رویکرد بیانگر این پیام است که ما سلطه گری قهاران را در منطقه نمی پسندیم و آن را مانعی برای رشد و توسعه در زمینه توجه به عنصر عدالت اعم از فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می دانیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: نگاه دین به عنوان یک امر وحدانی مبتین بر فطرت رهاورد بزرگی است که امروز ما می‌توانیم برخی از نتایج آن را در انقلاب اسلامی ببینیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet