خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/11/14 17:52:00
سرویس سیاسی
نشست خبری رییس مجلس (5)

تاکید رییس مجلس بر بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه ها پیش از ورود به بودجه

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر روند بررسی لوایح بودجه و هدفمند کردن یارانه‌ها،‌تحول اقتصادی و نظام هماهنگ پرداخت‌ها در مجلس بابیان اینکه این موارد، موضوعات متفاوتی هستند، تصریح کرد: قانون نظام هماهنگ پرداخت‌ها مصوبه مجلس است و تلاش شد زمینه اجرایی شدن آن فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه آیین‌نامه های اجرایی این قانون  تهبه شده یا در دست تهیه است، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط بازنشستگان، انطباق این قانون با وضعیت بازنشستگان را در اولویت قرار داده‌ایم.

لاریجانی ادامه داد: در این قانون برای سایر کارمندان حدود 9 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد که امیدواریم مسیر تحقق آن در کمیسیون تلفیق و بودجه فراهم شود.

رییس مجلس با اشاره به لایحه هدفمند کردن یارانه ها اظهار داشت: کمیسیون ویژه‌ای در مجلس مامور رسیدگی به این لایحه شد که اعضای آن در حال حاضر از صبح تا شب برای بررسی آن جلسه دارند.

وی با بیان اینکه کمیسیون‌های فرعی نظرات رد یا تایید خود را در ارتباط با این لایحه ارائه کرده‌اند، تصریح کرد: اما کمیسیون ویژه که کمیسیون اصلی بررسی این لایحه است برای اعلام نظر نیاز به وقت و بررسی بیشتری دارد.

لاریجانی در ادامه به لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: تئوری‌های مختلفی وجود دارد مبنی بر اینکه به گونه ای یارانه‌ها را هدفمند کرد که برای مردم تنش به وجود نیاید.

وی افزود: تاکنون وزرا، صاحبنظران و دست اندرکاران زیادی با حضور در کمیسیون ویژه مجلس نظراتشان را درارتباط با این لایحه مطرح کرده‌اند.

لاریجانی تصریح کرد: نظر کمیسیون و مجلس این است که نظامی برای هدفمند کردن یارانه‌ها تهیه شود که شرایط زندگی مردم دچار تنش نشود.

رییس مجلس در ادامه درمورد لایحه بودجه سال آینده، با بیان اینکه این لایحه با تاخیر به مجلس ارائه شد،‌ گفت: برخی کمیسیون‌ها نظر خود را اعلام کرده‌اند.

وی با شاره به نوسانات قیمت نفت در بازارهای بین المللی اظهار داشت: بودجه جاری و عمرانی با توجه به شرایط قیمت نفت نیاز به رویکرد دقیق تر و جزیی تری دارد که امیدواریم با بررسی کارشناسی که در کمیسیون‌ها بر روی بودجه سال آینئده صورت می‌گیرد درآمدها و هزینه‌های پیش بینی شده از سوی دولت محقق شود.

وی با اشاره به تنظیم بودجه سال آینده و لحاظ کردن هدفمند کردن یارانه ها در این لایحه گفت: برخی وجوه هدفمند کردن یارانه ها در بودجه دیده شده و کمیسیون تلفیق نظر نهایی خود را در این خصوص تا اوایل اسفند به مجلس خواهد داد. تلاش ما این است که هدفمند کردن یارانه ها زودتر از لایحه بودجه در مجلس بررسی شود البته ممکن است این نگاه خوشبینانه باشد اما نمی‌توان گفت که امکانپذیر نیست.

لاریجانی به این سوال که برخی از رسانه اعلام کرده اند که شما احتمالا مذاکراتی با مقامات آمریکایی در اجلاس مونیخ خواهید داشت و از سوی دیگر این بحث مطرح است که پیشنهاد مذاکره از سوی آمریکا به ایران یک پروژه تبلیغاتی برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری آینده است. ارزیابی شما در این خصوص چیست؟ پاسخ داد: بعید می‌دانم مسئله مذاکره با آمریکا تا این اندازه وزن داشته باشد که بخواهد در انتخابات ریاست جمهوری تاثیر بگذارد.

وی افزود: در ارتباط با کنفرانس مونیخ و حضور بنده در این کنفرانس بای  بگویم شرکت من در این کنفرانس بنا به دعوت رسمی صورت می‌گیرد و پس از آن هم به اسپانیا خواهیم رفت.

رییس مجلس گفت: موضوع کنفرانس مونیخ روشن است و هدفگذاری آن مشخص شده است. طراحی راه جدید برای خلع سلاح یکی از اهداف این نشست است که یکی از مسایل امیدوار کننده است اما غالبا در صحنه بین المللی برخی موضوعات بدون اینکه کاوشگری درستی بر وی آنها انجام شود به سوی رسانه ها پرتاب می‌شود.

وی افزود: بررسی شرایط امنیتی در اروپا از دیگر موضوعات مورد بحث در این کنفرانس است که می‌توان از روی همین موضوع حس کرد که چرا عنوان امنیتی را برای این کنفرانس انتخاب کرده‌اند.

لاریجانی بررسی چالش‌هایی که در حوزه بالکان و افغانستان وجود دارد را از دیگر محورهای مور بحث در کنفرانس مونیخ برشمرد و تصریح کرد: سخنان من هم در این کنفرانس از همین سنخ خواهد بود.

رییس  مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا برای مذاکره مستقیم از نوع آنچه مد نظر باراک اوباما رییس  جمهور آمریکاست ایران به پیش مذاکره رسمی نیاز دارد و یا اینکه نیاز به چنین کاری نیست، گفت: البته اینکه مذاکرات بین ایران و آمریکا مخفی یا علنی باشد، تاکتیک هایی است که مسئولان مربوطه باید در مورد آن تصمیم بگیرند.

وی با اشاره به اظهارات اخیر اوباما اظهار داشت: رییس جمهور آمریکا در سخنان جدیدی اظهار داشت که راه جدیدی را برای مسلمانان دنبال می‌کند. اما برخی از سخنان وی که به مطبوعات درز کرده موضوعات متفاوتی را دنبال می‌کند. بحث‌هایی مثل چماق بزرگ و هویج بزرگ که طرح اینگونه موضوعات نه در شان ملت ایران است و نه زمانه اقتضای این جنس حرف‌ها را دارد.

لاریجانی افزود: در بحث مذاکره احتیاجی به بازی‌های حاشیه ای نیست. کسانی که ادعا می‌کنند باید راه جدیدی را در برابر مسلمانان پیش رو داشته باشیم باید بخشی از این راه را توضیح دهند.

از رییس مجلس در خصوص نحوه رسیدگی به بودجه و بروز کسری بودجه که طی این سال ها شدت گرفته و اینکه با توجه به لحاظ کردن طرح تحول اقتصادی و اجرای قانون خدمات کشوری که در مجموع از همین حالا می‌توان 15 هزار میلیارد تومان کسری در بودجه سال 88 را پیش بینی کرد، سوال شد که وی در پاسخ گفت: اگر قانون هدفمند کردن یارانه ها محقق شود و برخی پیش بینی ها که از سوی تحلیلگران اقتصادی مطرح شده واقعی باشد، ما کسری بودجه در سال آینده را شاهد خواهیم بود اما راه های عبور از این مشکل و تحقق اهداف بودجه ای این است که گام های جدیدتری برداریم که اجرای اصل 44 یکی از این راه هاست چراکه با اجرای اصل 44 ما شاهد روی کار آمدن یک دولت چابک و کارآمد به جای دولت فربه خواهیم.

وی افزود: عملیاتی کردن این رویکرد کار مشکلی است ولی راه ما همین است و از دست‌اندرکاران دولت و مجلس می‌خواهیم که به اجرای اصل 44 بیش از پیش پایبند باشند.

لاریجانی در پاسخ به سوالی در خصوص مدرک رحیمی و غیر قانونی دانستن طرح آن ازسوی هیات رییسه اظهارداشت: این سوال در مجلس خوانده شد، بنابراین هیات رییسه موضعی ندارد، جز این‌که آیین‌نامه را اجرا کند .

رئیس مجلس در مورد پیگیری سرنوشت دیپلمات‌های ایرانی ربوده شده یادآور شد: هیچ گاه پاسخ درستی در این رابطه به ایران داده نشده است، به هر حال دیپلمات‌های ایرانی ربوده شده‌اند و هیچ اطلاعی به ایران ندادند ،ما حتما این  مساله را پیگیری خواهیم کرد. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet