هدر موبایل
1387/11/14 18:12:00
سرویس سیاسی
نشست خبری رییس مجلس (7)

ایران در فعالیت هسته‌ای هم می‌تواند از ظرف 5+1استفاده کند و هم از ظرف‌های دیگر

در ادامه نشست خبری رییس مجلس شورای اسلامی، وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره‌ انتظارات ایران از اجلاس ۱+۵ گفت: فکر می‌کنم تئوری ۱+۵ زمانی که متولد شد بسترهای خوبی برای تحرک داشت اما برخی از افراد که جنس‌شان قدری مخرب بود نگذاشتند همه ابعاد این پدیده بتواند در راستای حل مساله‌ فعال باشد.
وی افزود: اکنون در شرایط متفاوتی هستیم، می‌توان هم از ظرف 1+5 برای موضوع هسته‌ای ایران استفاده کرد و هم ظرف‌های دیگر. مهم این است که بتوانیم ارزیابی و دید دقیق‌تری داشته باشیم. در فراز و فرودهای پیشین نکته‌ای بود که تصور می‌کردند در چارچوب این گونه ظرف‌ها ایران باید دست از دانش هسته‌ای خود بردارد من بارها در مذاکرات با 1+5 و سولانا نماینده‌آ‌نها عنوان کردم که این مسیر، مسیر چندان موفقی نیست.  لاریجانی خاطرنشان کرد: نمی‌گویم 1+5 هیچ دستاوردی نداشته بلکه برخی موضوعات در این مسیر برای طرفین روشنگر بود. هم‌چنین براساس موضوعاتی که با سولانا مطرح شد بسیاری ابهامات رفع شد. به نحوی که اخیرا البرادعی گفت "ما در حوزه‌ غنی سازی در ایران نظارت تامه داریم". این یک دستاورد است. ولی باید گامی به جلو برداشت، اگر آنها مذاکرات را ادامه بدهند و از پیش‌شرط ‌های بی‌ربط و بی‌خاصیت صرف‌نظر کنند و دغدغه‌هایشان را سریع‌تر بگویند می‌توان برای هر کدام راه علاجی پیدا کرد.  

وی ادامه داد: چندین بار گفته شده که آنها قبول دارند ایران جنبه تسلیحاتی ندارد اما می‌گویند نگرانی‌مان این است که روزی شما به سمت سلاح بروید اگر واقعا همین دغدغه‌ آنهاست، نحوه نظارت می‌تواند به شکلی باشد که نگرانی مرتفع شود، اما اگر چیز دیگری است که گاهی این مطالب بروز می‌کند و قصد این است که ایران از این دانش صرف‌نظر کند باید بگوییم که این ادعا برای ملت باهوش ایران که با توان دانشمندانشان به اینجا رسیده‌اند نه حقوقی است و نه از نظر افکار عمومی پذیرفته شده است. من فکر می‌کنم با پیدا کردن مسیری جدید که در درون آن مذاکرات واقعی صورت گیرد دغدغه‌ها می‌تواند مطرح و حل شود که این به نفع هر دو طرف است چرا که از این رهگذر می‌توانند بهره‌های بیشتری ببرند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet