هدر موبایل
1387/11/14 08:52:00
سرویس اقتصادی

دلقپوش: اقتصاد متکی به بودجه، اقتصاد پویایی نیست

فرهاد دلقپوش عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: اقتصاد متکی به بودجه سالانه نمی تواند اقتصاد پویایی باشد.

فرهاد دلقپوش در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص کسری لایحه بودجه گفت: معمولاً بودجه کشور براساس اصول و شاخصهای عملیاتی نسیت هر ساله کسری بودجه وجود دارد و دولت در قالب لایحه ای تکمیلی و متمم و یا برداشت از صندوق ذخیره ارزی درصدد برمی آید که کسری بودجه خود را تامین نماید.

دلقپوش گفت: با توجه به اینکه ما در کشوری زندگی می کنیم که هم به تجربه و هم عملکردهایی که سالانه به دست می آید مشخص شده که به دلایل مختلف نوسانات و کسری های بودجه ایی پیش می آید دولت باید بتواند در لایحه بودجه هر سال بخشی را به عنوان ذخیره و پشتیبانی بودجه درنظر بگیرد و فریب کسری را به حداقل ممکن برساند.

وی گفت: در طول سال برداشتهای مختلفی که بعضاً به 30 الی 40 درصد کل بودجه سالانه می رسد صورت می گیرد بویژه اینکه اتکاء دولت به برخی منابع هم آن را تشدید می کند وی افزود: در بحث درآمدهای نفتی، دولت باید بتواند با مالیات بردرآمد و امور مختلف غیر از منابع نفتی درآمدهایی را کسب کند این درآمدها و هزینه ها باید بنحوی برنامه ریزی شود که متناسب با واقعیتها و عملیاتی شود در یک کلام اگر بودجه ما عملیاتی شود این کسری ها را نخواهیم داشت.

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: دولت معمولاً براساس نقطه نظرات و ارزیابی ها بودجه را ارائه می دهند که در عمل با شکاف و کسری بودجه ایی مواجه می شویم طبیعتاً دولت باید بازنگری کرده و شاخصها را مناسب تعریف کند و در واقع در بخشهای مختلف میزان هزینه ها و درآمدها را به صورتی تنظیم کند که ما با کمترین کسری بودجه مواجه شویم.

دلقپوش تصریح کرد: در شان کشوری همانند ایران نسیت که در بحث بودجه هایمان به انتظار تصویب متمم ها باشیم این مسئله وقت مجلس و دولت را می گیرد و هم اینکه دستگاهها تا پایان سال در بلا تکلیفی به سر می برند.

نماینده آستارا گفت: کسری بودجه و برداشت و جابه جا کردن حسابها باعث ضررهایی به اقتصاد کشور می شود، بودجه باید به صورتی تنظیم شود که به هیچ وجه کسری به این میزان نداشته باشیم.

وی با اشاره به مبلغ کسری بودجه وبیان این مطلب که در کسری بودجه با رقم بسیار بالایی مواجه هستیم گفت: اتکاء اقتصاد ما به نفت 37 دلاری نمی تواند مبناء خوبی باشد زیرا وضعیت فعلی اقتصاد جهانی و بحران آن می تواند در قیمت نفت تاثیر بگذارد و قیمت آن را پائین بیاورد و یا به عنوان مثال اگر دلار950 تومانی را مبناء بودجه قرار دهیم باز با مشکل مواجه هستیم زیرا قیمت دلار در بازار بستگی به قیمت نفت و شاخصهای اقتصادی جهان و همچنین رقابتی که آمریکا می تواند در عرصه اقتصاد جهانی داشته باشد دارد.

وی گفت: شاخصها و فاکتورهایی که می تواند در بحث رشد و توسعه و یا مشکلات اقتصادی تعیین کننده باشد و آنها را باید در لایحه بودجه به دقت در نظر گرفت را باید صرفاً تخمین بزنیم، با برآورد ظاهری نمی توان مشکل را حل کرد.

چه بسا تجربه نشان می دهد در سالهای گذشته این مسئله برای ما مشکل ساز بوده است.

وی در ارتباط با اعتبار تخصیص داده شده در لایحه بودجه برای بخش اقتصاد گفت: هر میزان که بودجه بخش اقتصاد افزایش داشته باشد باید اقتصادمان هم شکوفا شود اما اقتصاد کشور ما به تناسب ثروت و منابع رشد کمی دارد.

دلقپوش افزود: در حال حاضر در شرایط فعلی که بحران اقتصادی وجود دارد ما می توانیم از منابع پیرامون خود استفاده بهینه نمائیم شرایط و فضا و بستر را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی چه داخلی و خارجی فراهم نمائیم.

در کشور ما سرمایه گذاران ایرانی کم نیستند و دولت می طلبد که به صرف تعیین و شاخصهای بودجه بستر و شرایط امنیتی مناسبی را فراهم کند.

وی تصریح کرد: اقتصاد متکی به بودجه سالانه نمی تواند اقتصاد پویایی باشد، اقتصاد پویای ما به بسیاری از شاخصها از جمله جذب سرمایه گذاری، ایجاد امنیت و بستر مناسب برای سرمایه گذاری در بخشهای مختلف بستگی دارد و اینکه همه بخشها از جمله کشاورزی و بازرگانی و غیره را در راستای تولید و صادرات قرار دهیم بدین معنا که تامین نیازهای داخلی در بخشهای مختلف و هم تعیین شرایطی برای صادرات و تولیدات با رویکرد صادرات را فراهم آوریم.

عضو کمیسیون اقتصادی افزود: کشور ما می تواند به قطب پیشرفته کشاورزی و تولید محصولات کشاورزی تبدیل شود در بسیاری از بخشها خصوصاً صنعت و تبدیل و تولید فرآورده های کشاورزی و صادرات آنها با مشکل مواجه هستیم.

وی تاکید کرد: عملاً در بسیاری از بخشها زمین گیر شده ایم یعنی واردات بی رویه و انحصاری محصولات کشاورزی و مواد غذایی و صنعتی و غیره در کشور و این بخشها را زمین گیر کرده است.

وی با اشاره به واردات بی رویه برنج به داخل کشور و خسارات وارده به برنجکاران گفت: باید سیاستهای حمایتی برای برنجکاران در نظر گرفته شود قیمت این محصولات پائین و دولت سیاستهای حمایتی ضعیفی برای بخشهای کشاورزی در نظر گرفته در مقابل می بینیم که واردات بی رویه وجود دارد.

دلقپوش تصریح کرد: از وزیر بازرگانی سئوال می کنیم می گویند وزارت کشاورزی مسئول است که تولید و عرضه و واردات و صادرات را تنظیم می کند و آنها مجوز واردات می دهند، این مسئله باید یکسان سازی شود و دستگاههای دولتی در بخش واردات و صادرات باید یک سیاست واحدی را در پیش بگیرند و نهاد خاصی بر این مسائل نظارت داشته باشد.

وی گفت: این سیاستهای چندگانه در بخش های مختلف به ما ضربه زده است در حال حاضر در بخش تولید و توسعه صنعت و کشاورزی و بازرگانی نیازمند این مسئله است که محصولات تولید داخل را حتی مواد اولیه آن را که نیازمند واردات است را بتوانیم تبدیل کرده و برای صادرات آماده نمائیم و ارز وارد کشور نمائیم و درآمدهای حاصل از صادرات و تولیداتمان را برای ایجاد اشتغال و توسعه پایدار به کار گیریم.

نماینده آستارا افزود: انتظارمان از دولت این است که در راستای ایجاد یک بستر و فضای پایدار برای توسعه متوازن و توسعه ایی که در راستای تولید و ایجاد اشتغال و اقتدار اقتصادی کشور باشد این سیاست را تدوین نماید که لایحه بودجه بخشی از آن می تواند باشد.

وی گفت: دولت همیشه نمی تواند به عنوان مادری که همه مسائل را خود تامین می کند نقش ایفا نماید، دولت به عنوان یک پشتیبان و سیاستگذار و هدایت کننده و ناظر بر عملکردها می تواند باشد، مجلس این مسئله را از دولت می خواهد و دولت لازم است که به شکل واقعی آن را به وجود آورد.

عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: بعضی از دولتها به لایحه بودجه به عنوان یک تشریفات نگاه می کنند و تصور می کنند که لایحه ایی باید به مجلس داده شود و مجلس آن را تائید کند و اجرا شود و اینکه چند درصد از آن را به شکل واقعی اجرا می کنند و چند درصد از وصول درآمدها  و هزینه ها تحقق آن واقعی است، اینها بخشهایی است که جای انتقاد دارد.

ما نباید همه مسائل را تشریفاتی ببینیم. وی افزود: لایحه بودجه باید دربرگیرنده همه نیازها و مسائل کشور باشد و بتواند ضریب اطمینان خاصی را در عرصه های مختلف فراهم کند و این امکانپذیر نیست مگر اینکه ما در برنامه ریزی هایمان بر این باشد که این مسائل را جزبه جز اجرا نمائیم و تمام سیاستها و رویکردهای دولت در جهت تحقق بودجه باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet