هدر موبایل
1387/11/14 18:04:00
سرویس سیاسی
نشست خبری رییس مجلس (6)

لاریجانی: ملاک مجلس در تعامل با دیگر قوا رعایت نصوص قانونی است

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ملاک ما در تعامل با دیگر قوا این است که نصوص قانونی کشور مخصوصا قانون اساسی رعایت شود.

وی در پاسخ به سوال خبر نگار در خصوص تغییر پایتخت ایران از تهران به استان‌های دیگر گفت: باید دید که چقدر این مسئله به نفع ماست و چقدر هزینه خواهد داشت. از زمان آقای هاشمی رفسنجانی  این مسئله در دولت مطرح بود.

وی با بیان اینکه ترافیک تهران مسئله پیچیده‌ای است گفت:  هر چقدر دستگاه‌های حکومتی از تهران خارج شوند مقداری ترافیک کاهش می‌یابد.

لاریجانی اظهار داشت: این مسئله موردی نیست که در حال حاضر توسط رهبران ایران دنبتل شود اما همچنان موضوع قابل بحثی است .

وی در پاسخ به سوال خبر نگاری مبنی بر اینکه ترافیک تهران گفت: این مسئله ترکیب و ابعاد  مختلفی  هم در آرامش مردم و هزینه های سزباری که از نظر توان ملی ایجاد کرده است‌.

رییس مجلس خاطر نشان کرد: در جلسه سران قوا نیز در مورد این مسئله بحث شد و متعاقب آن نیز رییس جمهور جلساتی را در مورد مسئله ترافیک در سطح   کارشناسی گذاشتند که البته یکی از دغدغه‌های ما نیز می باشد .

وی با اشاره به اینکه اقداماتی برای حل معضل ترافیک تهران در حال پیگیری است گفت: بخشی از این مسائل مربوط به گسترش ناوگان های حمل و نقل عمومی ، اعم از سرمایه گذاری در مترو و یا اتوبوسرانی و بهبود این کار انجام شود .

رییس قوه مقننه در ادامه افزود : مجلس معتقد است که قبلا پیش بینی هایی شده بود که تحقق پیدا نکرده است و دولت نیز معتقد است که به همان  میزان فراهم شده است و یک مناقشات اینچنینی وجود دارد و شهرداری نیز  ادعاهایی دارد .

وی  افزود آنچه مسلم است اینکه ما می خواهیم  به میزان استفاده از تبصره 13 این مسئله  به گونه ای حل شود  اما در کل  به نظر من سهم سرمایه گذاری در مترو و هم ناوگانهای عمومی کار بیشتری را می طلبد که در مجلس نیز به این موضوع حساس شده اند و مشغول کار کردن هستند.

لاریجانی اظهار داشت : بخشی از حل این مسئله نیز مربوط به  مدیریت کار شهری است  که بتواند بهترین استفاده را از این امکانات ببرد  گرچه این مسئله راهکار مسکن نیز در ساعات پیک مانند صبح‌ها و عصرها که ساعات کاری می تواند قدری کمک کند  وجود دارد

وی  افزود: بر روی این مسایل باید تمرکز نمود نتایج مثبتی از جلسات کارشناسی که در این باره تشکیل می‌شود، شاهد باشیم تا گامی در این زمینه برداشته شود و قطعا اگر نظریه‌ای دقیقی ارائه شود مجلس هم از آن حمایت می‌کند.

رییس  قوه مقننه  در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه کسانی نهضت حماس را متهم می‌کنند که از پوشش کشورهای عربی خارج شده است و وارد پوشش و عیای ایرانی شده است گفت: اینها تصورات درستی نیست و  حماس، یک جریان مترقی، شجاع و جهادی است که از آرمان فلسطین حمایت می‌کند و ایران نیز از حماس حمایت می‌کند و ما خود را ملزم به دفاع از هر جریان آرمانی که بخواهد از حق خود و مردم دفاع کند، می‌بینیم.

وی گفت: کشورهای غربی، حماس و حزب‌الله را تروریسم نامیدند و وقتی حماس نیز در انتخابات پیروز شد نتیجه‌ انتخابات را مشروع ندانستند.

لاریجانی اظهار داشت: ما توصیه نمی‌کنیم که حماس با کشورهای مختلف تماس نداشته باشد،و خوب است که حماس با کشورهای مختلف ارتباط داشته باشد و این به معنای نفی استقلال آنها نیست.  ضمن آنکه اینگونه ادبیات در مورد حماس  نیز به نفع کشورهای دیگر نیست .

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در مجلس هشتم تاکید زیادی بر اقتدار مجلس هشتم شده است آیا این اقتدار در مجلس هفتم وجود نداشته است ؟گفت :من نمی‌دانم چرا چنین فکری برای شما به وجود آمده است  که مجلس هشتم روی این موضوع اصرار دارد  قصد مجلس هشتم مستقل بودن و دفاع از حقوق مردم است و علت این امر این است که مردم از نمایندگان تعهد گرفته‌اند  که مطابق قانون اساسی دفاع کنند .

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با تعابل  دولت و مجلس و قوه‌قضاییه با یکدیگر گفت: نمایندگان سوگند خورده‌اند که از حقوق ملت دفاع نمایند و ممکن است مسوول دولتی و یا وزیر از اینکه مجلس بر روی موضعی دفاع نماید احساس رضایت ننماید و ملاک ما این است که نصوص  قانونی کشور مخصوصا قانون اساسی رعایت شود البته مبنای ما با دولت برادرانه است اما این مبنا به معنای صرف نظر از حقوق دولت نیست و سلوک ما برادرانه است .

مکانیزم‌های مختلفی برای تعامل دولت و مجلس و قوه قضاییه اندیشیده‌ شده و رابطینی بین قوا وجود دارد و اکنون رابطه بین این قوا وجود دارد که البته می‌تواند بهتر از این نیز باشد.

لاریجانی  در پاسخ به سوالی در مورد اخراج  منافقین از خاک عراق توسط مسوولان این کشور گفت: مسوولان عراقی خود می‌دانند که منافقین چه بداخلاقی‌ها و چه کشتارهایی را در عراق انجام داده‌اند و به نفع‌شان است که این گروه را از عراق اخراج کنند.

وی افزود: در مذاکراتی که با مشاور امنیتی عراق داشتیم آنها نیز باورشان این بود که با توجه به سوابق جنایتکاران این گروهک در همکاری در کشتار مردم عراق به نفع خودشان است که این گروه جنایتکار را از کشور عراق بیرون کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet