هدر اصلی
1387/11/14 21:24:00
سرویس سیاسی
نشست خبری رییس مجلس (کامل)

لاریجانی: اجرای اصل 44 یکی از راه های عبور از کسری بودجه است

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اجرای دقیق و جامع اصل ۴۴ قانون اساسی یکی از راه های عبور از کسری بودجه می‌باشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانتی" که بعد از ظهر امروز دوشنبه در دومین نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی سخن می‌گفت،‌ در پاسخ به سوالی مبنی بر روند بررسی لوایح بودجه و هدفمند کردن یارانه‌ها،‌تحول اقتصادی و نظام هماهنگ پرداخت‌ها در مجلس بابیان اینکه این موارد، موضوعات متفاوتی هستند، تصریح کرد: قانون نظام هماهنگ پرداخت‌ها مصوبه مجلس است و تلاش شد زمینه اجرایی شدن آن فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه آیین‌نامه های اجرایی این قانون  تهبه شده یا در دست تهیه است، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط بازنشستگان، انطباق این قانون با وضعیت بازنشستگان را در اولویت قرار داده‌ایم.

لاریجانی ادامه داد: در این قانون برای سایر کارمندان حدود 9 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد که امیدواریم مسیر تحقق آن در کمیسیون تلفیق و بودجه فراهم شود.

رییس مجلس با اشاره به لایحه هدفمند کردن یارانه ها اظهار داشت: کمیسیون ویژه‌ای در مجلس مامور رسیدگی به این لایحه شد که اعضای آن در حال حاضر از صبح تا شب برای بررسی آن جلسه دارند.

وی با بیان اینکه کمیسیون‌های فرعی نظرات رد یا تایید خود را در ارتباط با این لایحه ارائه کرده‌اند، تصریح کرد: اما کمیسیون ویژه که کمیسیون اصلی بررسی این لایحه است برای اعلام نظر نیاز به وقت و بررسی بیشتری دارد.

لاریجانی در ادامه به لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: تئوری‌های مختلفی وجود دارد مبنی بر اینکه به گونه ای یارانه‌ها را هدفمند کرد که برای مردم تنش به وجود نیاید.

وی افزود: تاکنون وزرا، صاحبنظران و دست اندرکاران زیادی با حضور در کمیسیون ویژه مجلس نظراتشان را درارتباط با این لایحه مطرح کرده‌اند.

لاریجانی تصریح کرد: نظر کمیسیون و مجلس این است که نظامی برای هدفمند کردن یارانه‌ها تهیه شود که شرایط زندگی مردم دچار تنش نشود.

رییس مجلس در ادامه درمورد لایحه بودجه سال آینده، با بیان اینکه این لایحه با تاخیر به مجلس ارائه شد،‌ گفت: برخی کمیسیون‌ها نظر خود را اعلام کرده‌اند.

وی با اشاره به نوسانات قیمت نفت در بازارهای بین المللی اظهار داشت: بودجه جاری و عمرانی با توجه به شرایط قیمت نفت نیاز به رویکرد دقیق تر و جزیی تری دارد که امیدواریم با بررسی کارشناسی که در کمیسیون‌ها بر روی بودجه سال آینئده صورت می‌گیرد درآمدها و هزینه‌های پیش بینی شده از سوی دولت محقق شود.

رئیس مجلس با اشاره به تنظیم بودجه سال آینده و لحاظ کردن هدفمند کردن یارانه ها در این لایحه گفت: برخی وجوه هدفمند کردن یارانه ها در بودجه دیده شده و کمیسیون تلفیق نظر نهایی خود را در این خصوص تا اوایل اسفند به مجلس خواهد داد. تلاش ما این است که هدفمند کردن یارانه ها زودتر از لایحه بودجه در مجلس بررسی شود البته ممکن است این نگاه خوشبینانه باشد اما نمی‌توان گفت که امکانپذیر نیست.

لاریجانی در  پاسخ به این  سوال ‌که یکی از بندهای طرح تحول اقتصادی عدم افزایش حقوق کارمندان است، گفت: چنین بندی در طرح تحول اقتصادی بود ولی با لایحه بودجه‌ای که دولت داد و مبلغی که برای اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری در نظر گرفته شد، این مساله منتفی است.

رئیس مجلس اضافه کرد: اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری می‌تواند چالش‌هایی که بعضا در این ارتباط وجود دارد را از جمله بحث حقوق کارکنان دولت برطرف کند.

از رییس مجلس در خصوص نحوه رسیدگی به بودجه و بروز کسری بودجه که طی این سال ها شدت گرفته و اینکه با توجه به لحاظ کردن طرح تحول اقتصادی و اجرای قانون خدمات کشوری که در مجموع از همین حالا می‌توان 15 هزار میلیارد تومان کسری در بودجه سال 88 را پیش بینی کرد، سوال شد که وی در پاسخ گفت: اگر قانون هدفمند کردن یارانه ها محقق شود و برخی پیش بینی ها که از سوی تحلیلگران اقتصادی مطرح شده واقعی باشد، ما کسری بودجه در سال آینده را شاهد خواهیم بود اما راه های عبور از این مشکل و تحقق اهداف بودجه ای این است که گام های جدیدتری برداریم که اجرای اصل 44 یکی از این راه هاست چراکه با اجرای اصل 44 ما شاهد روی کار آمدن یک دولت چابک و کارآمد به جای دولت فربه خواهیم.

وی افزود: عملیاتی کردن این رویکرد کار مشکلی است ولی راه ما همین است و از دست‌اندرکاران دولت و مجلس می‌خواهیم که به اجرای اصل 44 بیش از پیش پایبند باشند.

 

پارلمان‌ها در نقش کاتالیزور

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش فعال پارلمانها در عرصه دیپلماسی اظهار داشت: گروه‌های دوستی پارلمانی می‌توانند در خصوص برخی مطالب حساس روز به عنوان کاتالیزور و یا تصفیه کننده در عرصه دیپلماسی به ایفای نقش بپردازند.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار خانه ملت، مبنی بر اینکه آیا مجلس برای استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت دیپلماسی خود برنامه‌های دارد یا خیر، اظهار داشت: اصولا پارلمان‌ها در صحنه بین‌المللی می‌توانند با توجه به ظرفیت‌هایی که دارند نقش خود را تعریف کنند و توانمندی های خود را در این عرصه به ظهور برسانند.

وی افزود: برای مجلس فعلی که ظرفیتها و توانمندی های خوبی هم دارد گروههای دوستی پارلمانی به منظور رفت و آمد با همتایان خود مشخص شده‌اند و د در خصوص برخی مطالب حساس روزمی‌توانند به عنوان کاتالیزور و یا تصفیه کننده در عرصه دیپلماسی به ایفای نقش بپردازند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در مجلس هشتم برای دست یابی به این هدف تقسیم کار صورت گرفته است.

 

ایده‌های انقلاب اسلامی اختصاص به ملت ایران ندارد

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تحولات صورت گرفته در کشورهای مختلف که متاسی از انقلاب اسلامی بودند نشان داد که ایده‌های انقلاب اسلامی اختصاص به ملت ایران نداشت بلکه آرمان استقلال طلبی یکی از مسایل مهم است که از مکتب اسلام برمی‌آید.

لاریجانی با اشاره به ایام پیروزی انقلاب اسلامی ضمن تبریک این ایام به مردم و مسئولان نظام اظهار داشت: سی‌امین سال پیروزی انقلاب اسلامی با پیروزی ملت شجاع فلسطین در صحنه نابرابری که رژیم صهیونیستی به ملت مظلوم غزه تحمیل کرد، قرین شده است و ما این تقارن را به فال نیک می‌گیریم.

وی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی طی سی سال گذشته دوره‌های مختلفی را سپری کرد و یکی از موضوعات مهم شکست نگاه‌های ناعادلانه در عرصه بین‌المللی و برخی تئوری های فقیر در نظامات بین المللی است که تلاش کردند تا زور را توجیه کنند و آنرا به عنوان یک رویکرد صحبح به دنیا القا کنند.

لاریجانی اظهار داشت: از بدو پیروزی انقلاب ما با این نگاه بیمار گونه و ناصواب مواجه بوده‌ایم.

وی افزود: اما در شرایط کنونی ما شاهد پدیده‌های نو در منطقه و دنیا هستیم که نمونه آن را در عراق می‌بینیم به نحوی که ملت غیور عراق این روزها توانستند انتخابات شوراهای استانی خود را در یک فضای آزاد و با رعایت موازین دموکراسی برگزار کنند.

رییس مجلس در ادامه به پیروزی دلیرمردان لبنانی اشاره کرد و افزود: ملت لبنان در مبارزه بی‌امان با رژیم صهیونیستی در یک مبارزه سی و سه روزه پیروز شدند و نمونه دیگر آن موفقیت‌های ملت فلسطین در وقایع و مسایل اخیر این کشور بود.

وی خاطرنشان کرد: نگاه قلدرمآبانه برخی ابرقدرت‌ها از بدو پیروزی انقلاب شروع شد اما حال می‌بینیم تغییر و تحولات صورت گرفته طی سه دهه اخیر شرایط جدیدی را برای اصحاب سیاست در عرصه بین المللی و کاوشگرانی که می‌خواهند مسایل را بهتر درک کنند فراهم کرده است.

لاریجانی تصریح کرد: تحولات صورت گرفته در کشورهای مختلف که متاسی از انقلاب اسلامی بودند نشان داد که ایده‌های انقلاب اسلامی اختصاص به ملت ایران نداشت بلکه آرمان استقلال طلبی یکی از مسایل مهم است که از مکتب اسلام برمی‌آید.

وی افزود: امروز در ایران می‌بینیم که استقلال سیاسی به معنای واقعی بروز و ظهور پیدا کرده و حتی کسانی که تازه پا به عرصه سیاسی می‌گذارند آزادانه می‌توانند، نظرات خود را بیان کنند.

رییس قوه مقننه با اشاره به روابط مقامات جمهوری اسلامی با همتایان خود در عرصه بین المللی اظهار داشت: مسئولان سیاسی ما ارتباط خود را با سایر کشورها بدون هیچگونه وابستگی سیاسی دارند و در این ارتباطات روابط بر مبنای شناخت و درک خودشان از فضای بین‌المللی صورت می‌گیرد. فضایی که حساسیت‌های خاص خودش را دارد و سیاستمداران در اتخاذ مواضع باید به نکات ریز و درشت زیادی توجه کنند.

وی افزود: این رویکرد بیانگر این پیام است که ما سلطه گری قهاران را در منطقه نمی پسندیم و آن را مانعی برای رشد و توسعه در زمینه توجه به عنصر عدالت اعم از فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می دانیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: نگاه دین به عنوان یک امر وحدانی مبتین بر فطرت رهاورد بزرگی است که امروز ما می‌توانیم برخی از نتایج آن را در انقلاب اسلامی ببینیم.

رئیس مجلس در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی نحوه انتقال اشتیاق سال‌های انقلاب به جوانان و نوجوانان ایرانی اظهار کرد: همه جوانان در شرایط تحولات انقلاب بوده‌اند و با آن می‌زیسته‌اند و بنا نیست سالگرد انقلاب شرایط جدیدی برای معرفی انقلاب مهیا شود.

وی افزود: باید تلاش کرد اندیشه کریمانه انقلاب در نهایت مطلوبیت رخ دهد؛ خیلی از این موارد رخ داده و هر کس در ایران زندگی می‌کند معنای استقلال سیاسی در جمهوری اسلامی ایران را درک می‌کند زیرا فشار نیست و مسوولان در تصمیم‌گیری‌ها با هر گرایشی که داشته باشند عمل می‌کنند. گرایش نظام ما برای آزادی فکر و اندیشه قابل درک است و البته این آزادی باید در چارچوب قانون اساسی کشور باشد.

 

استقلال، هدف مجلس هشتم

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در مجلس هشتم تاکید زیادی بر اقتدار مجلس هشتم شده است آیا این اقتدار در مجلس هفتم وجود نداشته است ؟گفت :من نمی‌دانم چرا چنین فکری برای شما به وجود آمده است  که مجلس هشتم روی این موضوع اصرار دارد  قصد مجلس هشتم مستقل بودن و دفاع از حقوق مردم است و علت این امر این است که مردم از نمایندگان تعهد گرفته‌اند  که مطابق قانون اساسی دفاع کنند .

لاریجانی در پاسخ به سوالی در مورد عملکرد فراکسیون اصولگرایان گفت: فراکسیون اصولگرایان کم تحرک نیست و به صورت مرتب چه در سطح هیات‌‏رئیسه و چه در سطح شورای مرکزی جلساتی را برگزار می‌‏کند.

وی با اشاره به اعلام موجودیت دو فراکسیون دیگر از دل فراکسیون اصولگرایان گفت: این‌‏فراکسیونها در بین فراکسیون اصولگرایان قرار دارند و طبق اساسنامه این فراکسیون عمل می‌‏کنند این‌‏که فراکسیون‌‏های جدیدی تشکیل می‌‏شود یک ظرفیت خوبی را ایجاد می‌‏کند که کسانی که همفکرترند با هم کار کنند.

لاریجانی در پاسخ به یکی از خبرنگاران در رابطه با توهین برخی از نمایندگان به خبرنگاران پارلمانی و این‌‏که آیا هیات‌‏رئیسه از حرمت خبرنگاران دفاع می‌‏کند، گفت: شما با موضوع مورد بحثتان سعی کردید از چند پدیده کوچک موضوع را سیاه نشان دهید. شما باید به عنوان خبرنگار سعه ‌‏صدرتان را زیاد کنید چرا که اگر نسبت به بعضی مسائل زودرنج باشید نمی‌‏توانید به عمق مساله اشراف پیدا کنید.من اولین باری است که می‌‏شنوم در مجلس خبرنگاری عنوان می‌‏کند که حین تهیه خبر به او توهین شده است اگر چه این کاری را که شما ادعا می‌‏کنید صورت گرفته باشد،را نمی‌‏پسندم.

وی افزود: البته خوب نیست که این کار کوچک را که از سوی چند نماینده صورت گرفته به مجلس تعمیم دهید. من فکر می‌‏کنم رابطه خبری نمایندگان با خبرنگاران رابطه مثبتی است.

لاریجانی در پاسخ به این سوال که چرا اجازه می‌‏دهید از تریبون مجلس به رجال سیاسی توهین کنند، گفت: ممکن است عده‌‌ای انگشت شمار صحبت‌‏هایی از این دست در نطق‌‏های پیش از دستور یا تذکرات خود مطرح کنند اما ما همیشه گفته‌‏ایم که این راه صحیح نیست اگر چه سلایق مختلف مجلس می‌‏توانند آزادانه در نطق‌‏هایشان اعلام نظر کنند.

وی با بیان این‌‏که مدیریت مجلس هم علاقه‌‏ای به مطرح شدن این دست مسایل از تریبون رسمی ندارد، گفت: البته بعضی‌‏ها از این اتفاقات استفاده رسانه‌‏ای می‌‏کنند.

 

اقدامات اوبا ما منطبق با تئوری تغییر نیست

لاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا ایران منتظر حرکتی ملموس از سوی آمریکا است و چه چیز می‌تواند ایران را برای آمدن به میز مذاکره با آمریکا تشویق کند، گفت: احتیاجی نیست که کسی ما را به میز مذاکره دعوت کند بلکه آنها که از دیپلماسی و مذاکره فرار کرده‌اند باید خود را به میز برسانند.

وی به سابقه دشمنی های آمریکا با ایران اشاره کرد و اظهار داشت:  پس از پیروزی انقلاب اسلامی جنگ افروزی‌ها و مشکلات عدیده‌ای برای ایران از این مسیر به وجود آمده است. حتی همین اخیرا در عراق برخی دیپلمات‌های ما را گرفتند، رییس جمهور جدید آمریکا باید برای رفع مشکلاتی که آمریکا به دست خود به وجود آورده‌است  تلاش کند و گره‌ها را باز کند.

لاریجانی یادآور شد: اگر این کار صورت بگیرد  نشاندهنده آن است که عقلانیت جدیدی در منطقه برای ایجاد صلح به وجود آمده است.

لاریجانی تاکید کرد: بهتر است به جای تعارفات تصنعی در رسانه‌ها گام‌های عملی برداشت، چرا که از این طریق است که شرایط تغییر می‌کند.

رئیس مجلس در خصوص درخواست تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا جهت مذاکره با نمایندگان ایران اظهار داشت: این درخواست در حال بررسی است، البته مسایل جدیدی پیش آمده که ما باید آن را مورد توجه قرار بدهیم و کمی طول می‌کشد که به این درخواست جواب بدهیم.

لاریجانی درپاسخ به این سوال که اگر اوباما اقدام نظامی را از روی میز بردارد و از پافشاری بر تعلیق غنی سازی دست بکشد آیا قدم های عملی برای مذاکره برداشته شده است، گفت: فکر نمی کنم آمریکا چنین گرانفروشی بکند.

وی افزود: بحث نظامی از اول دروغ بود و ما روی این جهات  خیلی توجه نمی کنیم اما اینکه یک راه معقولی در پیش بگیرندو پیش شرط های کهنه را بردارند کار عاقلانه ای کرده اند.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: اوباما در حال حاضر درک درستی از افکار عمومی در جهان اسلام پیدا کرده وفضایی که نسبت به سیاست‌های بوش ایجاد شده بود را درک کرده است.

لاریجانی افزود: به طور مثال جا داشت که بعد از آن همه فجایع که رژیم صهیونیستی بر سر مردم غزه آورد رییس جمهور آمریکا موضع عاقلانه‌ای می‌گرفت،سکوت کردن و سپس حمایت کردن از اسراییل را نمی‌توان سیاست درستی دانست ، مردم دنیا این  جنایات را می‌بینند و تحلیل می‌کنند، بنابراین خوب است قبل از این‌که مردم دنیا به این تغییر، باور منفی پیدا کنند تغییرات را مشاهده کنند .

وی  در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا شما از سیگنال هائی که از طرف ایالات متحده دریافت کرده اید راضی نیستید و آیا نا امید شده اید،اظهار داشت: ما از اقدامات اوباما راضی نیستیم، چرا که منطبق با تئوری تغییر نیست، اگرچه ناامید هم نیستیم، سیاست جمهوری اسلامی این است که کشور ایران مستقل باشد و خود اداره امور کشور خود را در دست داشته باشد.

رئیس مجلس به با اشاره به دشمنی های آمریکا با ایران طی سالیان گذشته تصریح کرد: آمریکا باید نشان دهد که از چنین رفتارهایی دست برداشته است و به نفعش هم نیست که این روند را ادامه دهد، چرا که شرایط منطقه تغییر کرده‌است.

لاریجانی در خصوص ایجاد گروه دوستی ایران و آمریکا در پارلمان ایران، گفت: الان شرایطی نیست که گروه دوستی در پارلمان ایران به وجود بیاید، چرا که مناقشه ما با آمریکا جدی است و نه تفننی و با برخی از ژست‌های بین‌المللی قابل حل نیست.

رییس  مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا برای مذاکره مستقیم از نوع آنچه مد نظر باراک اوباما رییس  جمهور آمریکاست ایران به پیش مذاکره رسمی نیاز دارد و یا اینکه نیاز به چنین کاری نیست، گفت: البته اینکه مذاکرات بین ایران و آمریکا مخفی یا علنی باشد، تاکتیک هایی است که مسئولان مربوطه باید در مورد آن تصمیم بگیرند.

وی با اشاره به اظهارات اخیر اوباما اظهار داشت: رییس جمهور آمریکا در سخنان جدیدی اظهار داشت که راه جدیدی را برای مسلمانان دنبال می‌کند. اما برخی از سخنان وی که به مطبوعات درز کرده موضوعات متفاوتی را دنبال می‌کند. بحث‌هایی مثل چماق بزرگ و هویج بزرگ که طرح اینگونه موضوعات نه در شان ملت ایران است و نه زمانه اقتضای این جنس حرف‌ها را دارد.

لاریجانی افزود: در بحث مذاکره احتیاجی به بازی‌های حاشیه ای نیست. کسانی که ادعا می‌کنند باید راه جدیدی را در برابر مسلمانان پیش رو داشته باشیم باید بخشی از این راه را توضیح دهند.

لاریجانی به این سوال که برخی از رسانه اعلام کرده اند که شما احتمالا مذاکراتی با مقامات آمریکایی در اجلاس مونیخ خواهید داشت و از سوی دیگر این بحث مطرح است که پیشنهاد مذاکره از سوی آمریکا به ایران یک پروژه تبلیغاتی برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری آینده است. ارزیابی شما در این خصوص چیست؟ پاسخ داد: بعید می‌دانم مسئله مذاکره با آمریکا تا این اندازه وزن داشته باشد که بخواهد در انتخابات ریاست جمهوری تاثیر بگذارد.

رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص ایجاد گروه دوستی ایران و آمریکا در پارلمان ایران، گفت: الان شرایطی نیست که گروه دوستی در پارلمان ایران به وجود بیاید.

 

امریکا با مردم عراق رو راست باشد

وی در پاسخ به این سوال که  اگر نیروهای آمریکایی قبل از موعد از عراق خارج شوند در آن صورت اوضاع عراق را چگونه می بینید، تصریح کرد: فکر می‌کنم فضای جشن و سروری در عراق و کشورهای همجوار به وجود آید، اصراری که آمریکایی‌ها بر ماندن در عراق داشتند هم برای خودشان و هم برای مردمشان و هم برای ملت عراق زحمت ایجاد کرد.

رییس مجلس تاکید کرد: آمریکا باید با ملت عراق روراست باشد، و بگذارد مردم عراق پس از یک دوره‌ی سخت تحمل دیکتاتوری صدام و وضع آشفته‌ای که در این چند سال آمریکایی‌ها در اشغال عراق ایجاد کرده‌اند تنفس کنند و خودشان کشورشان را اداره کنند.

لاریجانی با اشاره به انتخابات عراق ، گفت: این روزها مردم عراق  در انتخابات شرکت کردند و مسوولان خود را در شوراها انتخاب کردند بنابراین دارای رشد بسیار خوبی هستند و می‌توانند امور را سامان دهند، از سوی دیگرمن  هیچ نگرانی با توجه به شناخت از شخصیت‌ رهبران عراقی، در مسائل امنیتی عراق ندارم، هم‌چنین نگرانی نسبت به مناسبات عراق با کشورهای همسایه ندارم.

وی  در پاسخ به سوالی در مورد اخراج  منافقین از خاک عراق توسط مسوولان این کشور گفت: مسوولان عراقی خود می‌دانند که منافقین چه بداخلاقی‌ها و چه کشتارهایی را در عراق انجام داده‌اند و به نفع‌شان است که این گروه را از عراق اخراج کنند و در مذاکراتی که با مشاوره امنیتی عراق داشتیم آنها نیز باورشان این بود که با توجه به سوابق جنایتکاران این رژیم و همکاری در کشتار مردم عراق به نفع خودشان است که این گروه جنایتکار را از کشور عراق بیرون کنند.

 

محور های کنفراس مونیخ هدف گذاری شده است

وی افزود: در ارتباط با کنفرانس مونیخ و حضور بنده در این کنفرانس باید  بگویم شرکت من در این کنفرانس بنا به دعوت رسمی صورت می‌گیرد و پس از آن هم به اسپانیا خواهیم رفت.

رییس مجلس گفت: موضوع کنفرانس مونیخ روشن است و هدفگذاری آن مشخص شده است. طراحی راه جدید برای خلع سلاح یکی از اهداف این نشست است که یکی از مسایل امیدوار کننده است اما غالبا در صحنه بین المللی برخی موضوعات بدون اینکه کاوشگری درستی بر وی آنها انجام شود به سوی رسانه ها پرتاب می‌شود.

وی افزود: بررسی شرایط امنیتی در اروپا از دیگر موضوعات مورد بحث در این کنفرانس است که می‌توان از روی همین موضوع حس کرد که چرا عنوان امنیتی را برای این کنفرانس انتخاب کرده‌اند.

لاریجانی بررسی چالش‌هایی که در حوزه بالکان و افغانستان وجود دارد را از دیگر محورهای مور بحث در کنفرانس مونیخ برشمرد و تصریح کرد: سخنان من هم در این کنفرانس از همین سنخ خواهد بود.

 

نیروها به وفور در عرصه انتخابات حضور دارند

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا انتخابات آینده ریاست جمهوری دوقطبی می شود یا خیر ، اظهار داشت: وجود تکثر در کاندیداهای ریاست جمهوری خوب است و برای انتخابات پرشور مثبت است، چرا که در این صورت مردم می‌توانند متناسب با سلایق‌شان افراد را انتخاب کنند.

لاریجانی تصریح کرد: البته این موضوع نیز حدی دارد و اگر از حد آن بیشتر شود، موضوع را از شان خود خارج می کند اگرچه، چیزی که  در صحنه‌ی انتخابات ایران مشاهده می‌شود چه در جریان اصولگرا و چه در گروه اصلاح‌طلب خارج از حد نیست.

رئیس مجلس گفت: هنوز شرایط به وضع منظمی نرسیده است و باید قدری صبر کرد و دید که آرایش نهائی صحنه انتخابات  چگونه خواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در انتخابات ریاست جمهوری دهم شرکت کرده و یا از کاندیداتوری احمدی‌نژاد حمایت خواهد کرد، افزود: همان طور که پیشتر اعلام کردم به وفور نیروها در صحنه هستند و نیاز به ورود نیروهای جدید نیست و این در حالی است که شرایط انتخاباتی هنوز شفاف نیست و باید در این عرصه درنگ کرد، چرا که هم باید اصولگراها و هم اصلاح‌طلب‌ها و هم گروه‌های ذو‌جهتین که هم خود را اصلاح‌طلب و هم اصولگرا می‌دانند، ظهور خود را به رسمیت اعلام کنند و شرایطی نمی‌بینیم که بخواهیم اظهارنظر کنیم.

 

وحدت، سیاست ایران بین کشورهای اسلامی

رئیس مجلس در خصوص تلاش‌های برخی کشورها برای ایجاد خدشه در روابط کشورهای اسلامی گفت: سیاست جمهوری اسلامی وحدت بین کشورهای اسلامی و منطقه است و سیاست آن دامن زدن به اختلافات نیست، برخی از کسانی که فوق تخصص در ایجاد اختلاف در بین کشورهای اسلامی را دارند، فعال شده‌اند و مثل یک ویروس سعی می‌کنند که در بدنه این شکاف‌ها زندگی کنند، ولی ما اجازه نمی‌دهیم که این ویروس بین ایران و کشورهای اسلامی تنفس کند.

 

وی با اشاره به سخنان رییس جمهور رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه  برخی از کشورهای اسلامی به ما فشار آورده‌اند که حماس را نابود کنید، تصریح کرد: به  نظر من اقدام او یک حرکت شیطنت آمیز برای ایجاد اختلاف بین کشورهای اسلامی بود، حماس یک گروهی نیست که بخواهند با آن یک رفتار معامله گرانه انجام دهند و من فکر می‌کنم که رژیم صهیونیستی و حامیانش به نتایج اقدام و رفتار خود نیز پی برده‌اند .  

 

هیات رئیسه در مورد مدرک رحیمی موضعی ندارد

لاریجانی در پاسخ به سوالی در خصوص مدرک رحیمی و غیر قانونی دانستن طرح آن ازسوی هیات رییسه اظهارداشت: این سوال در مجلس خوانده شد، بنابراین هیات رییسه موضعی ندارد، جز این‌که آیین‌نامه را اجرا کند .

 

در مورد دیپلماتهای ربوده شده پاسخ درستی نگرفته ایم

رئیس مجلس در مورد پیگیری سرنوشت دیپلمات‌های ایرانی ربوده شده یادآور شد: هیچ گاه پاسخ درستی در این رابطه به ایران داده نشده است، به هر حال دیپلمات‌های ایرانی ربوده شده‌اند و هیچ اطلاعی به ایران ندادند ،ما حتما این  مساله را پیگیری خواهیم کرد. 

وی خاطرنشان کرد: ملاک ما در تعامل با دیگر قوا این است که نصوص قانونی کشور مخصوصا قانون اساسی رعایت شود.

 

تغییر پایتخت در حال حاضر دنبال نمی شود

وی در پاسخ به سوال خبر نگاری در خصوص تغییر پایتخت ایران از تهران به استان‌های دیگر گفت: باید دید که چقدر این مسئله به نفع ما و چقدر هزینه خواهد داشت. از زمانی آقای هاشمی رفسنجانی  این مسئله در دولت مطرح بود

رئیس مجلس با بیان اینکه ترافیک تهران مسئله پیچیده ای است گفت:  هر چقدر دستگاه‌های حکومتی از تهران خارج شوند مقداری ترافیک کاهش می‌یابد .

لاریجانی اظهار داشت: این مسئله موردی نیست که در حال حاضر توسط رهبران ایران دنبال شود اما همچنان موضوع قابل بحثی است .

وی در پاسخ به سوال خبر نگاری مبنی بر اینکه ترافیک تهران گفت: این مسئله ترکیب و ابعاد  مختلفی  هم در آرامش مردم و هزینه های سزباری که از نظر توان ملی ایجاد کرده است .

لاریجانیخاطر نشان کرد: در جلسه سران قوا نیز در مورد این مسئله بحث شد و متعاقب آن نیز رییس جمهور جلساتی را در مورد مسئله ترافیک در سطح   کارشناسی گذاشتند که البته یکی از دغدغه های ما نیز می باشد .

وی با اشاره به اینکه اقداماتی برای حل معضل ترافیک تهران در حال پیگیری است گفت:بخشی از این مسائل مربوط به گسترش ناوگان های حمل و نقل عمومی ، اعم از سرمایه گذاری در مترو و یا اتوبوسرانی و بهبود این کار انجام شود .

رییس قوه مقننه در ادامه افزود : مجلس معتقد است که قبلا پیش بینی هایی شده بود که تحقق پیدا نکرده است و دولت نیز معتقد است که به همان  میزان فراهم شده است و یک مناقشات اینچنینی وجود دارد و شهرداری نیز  ادعاهایی دارد .

وی  افزود آنچه مسلم است اینکه ما می خواهیم  به میزان استفاده از تبصره 13 این مسئله  به گونه ای حل شود  اما در کل  به نظر من سهم سرمایه گذاری در مترو و هم ناوگانهای عمومی کار بیشتری را می طلبد که در مجلس نیز به این موضوع حساس شده اند و مشغول کار کردن هستند.

لاریجانی اظهار داشت : بخشی از حل این مسئله نیز مربوط به  مدیریت کار شهری است  که بتواند بهترین استفاده را از این امکانات ببرد  گرچه این مسئله راهکار مسکن نیز در ساعات پیک مانند صبح‌ها و عصرها که ساعات کاری می تواند قدری کمک کند  وجود دارد

وی  افزود: بر روی این مسایل باید تمرکز نمود نتایج مثبتی از جلسات کارشناسی که در این باره تشکیل می‌شود، شاهد باشیم تا گامی در این زمینه برداشته شود و قطعا اگر نظریه‌ای دقیقی ارائه شود مجلس هم از آن حمایت می‌کند.

 

حماس، یک جریان مترقی

 رییس  قوه مقننه  در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه کسانی نهضت حماس را متهم می کنند که از پوشش کشورهای عربی خارج شده است و وارد پوشش و عیای ایرانی شده است گفت: اینها تصورات درستی نیست و  حماس، یک جریان مترقی، شجاع و جهادی است که از آرمان فلسطین حمایت می‌کند و ایران نیز از حماس حمایت می‌کند و ما خود را ملزم به دفاع از هر جریان آرمانی که بخواهد از حق خود و مردم دفاع کند، می‌بینیم.

وی گفت: کشورهای غربی، حماس و حزب‌الله را تروریسم نامیدند و وقتی حماس نیز در انتخابات پیروز شد نتیجه‌ انتخابات را مشروع ندانستند.

لاریجانی اظهار داشت: ما توصیه نمی‌کنیم که حماس با کشورهای مختلف تماس نداشته باشد،و خوب است که حماس با کشورهای مختلف ارتباط داشته باشد و این به معنای نفی استقلال آنها نیست.  ضمن آنکه اینگونه ادبیات در مورد حماس  نیز به نفع کشورهای دیگر نیست .

 

ایران و استفاده از ظرف 5+1

 وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره‌ انتظارات ایران از اجلاس 1+5 گفت: فکر می‌کنم تئوری 1+5 زمانی که متولد شد بسترهای خوبی برای تحرک داشت اما برخی از افراد که جنس‌شان قدری مخرب بود نگذاشتند همه ابعاد این پدیده بتواند در راستای حل مساله‌ فعال باشد.

لاریجانی افزود: اکنون در شرایط متفاوتی هستیم، می‌توان هم از ظرف 1+5 برای موضوع هسته‌ای ایران استفاده کرد و هم ظرف‌های دیگر. مهم این است که بتوانیم ارزیابی و دید دقیق‌تری داشته باشیم. در فراز و فرودهای پیشین نکته‌ای بود که تصور می‌کردند در چارچوب این گونه ظرف‌ها ایران باید دست از دانش هسته‌ای خود بردارد من بارها در مذاکرات با 1+5 و سولانا نماینده‌آ‌نها عنوان کردم که این مسیر، مسیر چندان موفقی نیست.  لاریجانی خاطرنشان کرد: نمی‌گویم 1+5 هیچ دستاوردی نداشته بلکه برخی موضوعات در این مسیر برای طرفین روشنگر بود. هم‌چنین براساس موضوعاتی که با سولانا مطرح شد بسیاری ابهامات رفع شد. به نحوی که اخیرا البرادعی گفت "ما در حوزه‌ غنی سازی در ایران نظارت تامه داریم". این یک دستاورد است. ولی باید گامی به جلو برداشت، اگر آنها مذاکرات را ادامه بدهند و از پیش‌شرط ‌های بی‌ربط و بی‌خاصیت صرف‌نظر کنند و دغدغه‌هایشان را سریع‌تر بگویند می‌توان برای هر کدام راه علاجی پیدا کرد.  

وی ادامه داد: چندین بار گفته شده که آنها قبول دارند ایران جنبه تسلیحاتی ندارد اما می‌گویند نگرانی‌مان این است که روزی شما به سمت سلاح بروید اگر واقعا همین دغدغه‌ آنهاست، نحوه نظارت می‌تواند به شکلی باشد که نگرانی مرتفع شود، اما اگر چیز دیگری است که گاهی این مطالب بروز می‌کند و قصد این است که ایران از این دانش صرف‌نظر کند باید بگوییم که این ادعا برای ملت باهوش ایران که با توان دانشمندانشان به اینجا رسیده‌اند نه حقوقی است و نه از نظر افکار عمومی پذیرفته شده است. من فکر می‌کنم با پیدا کردن مسیری جدید که در درون آن مذاکرات واقعی صورت گیرد دغدغه‌ها می‌تواند مطرح و حل شود که این به نفع هر دو طرف است چرا که از این رهگذر می‌توانند بهره‌های بیشتری ببرند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet