هدر موبایل
1387/11/15 11:58:00
سرویس صحن
بر اساس مصوبه امروز مجلس

ناظران شرعی در حکم ضابطین قضایی هستند

با مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی از این پس ناظران شرعی در حکم ضابطین قضایی محسوب می‌شوند و موظفند از موارد خلاف شرع موضوع این قانون جلوگیری و مراتب را جهت رسیدگی به مراجع صالح قضایی از طریق دفاتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی ابلاغ و اجرا کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی امروز سه شنبه نمایندگان در ادامه بررسی جزییات طرح نظارت شرعی بر ذبح و صید، چهار ماده از این طرح را تصویب کردند.

همچنین بر اساس تبصره این ماده وظیفه ناظران شرعی بر اساس دیدگاه‌ها و نظرات فقهی مقام معظم رهبری به مراجع عظام تقلید ابلاغ می‌شود.

نمایندگان مجلس با تصویب ماده دیگری حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی برای اجرای دقیق این قانون به انجام اقداماتی چون آموزش و تعیین صلاحیت و وظایف و به کارگیری ناظران شرعی و ارزیابی عملکرد آنان در دوره‌های زمانی، تعیین صلاحیت ذابحین و صیادان و ارتقای سطح آموزشی مرتبط با وظایف آنان، تعیین ضوابط مربوط به نحوه‌ استفاده حلال از اجزاء حیوانات حرام گوشت و منافع محلله اجزای حرام حیوانات حلال گوشت و آبزیان حرام وفق فتاوی مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید و فقه اهل سنت (در جاهایی که طبق قانون باید فقه اهل سنت رعایت شود) برای داخل و خارج از کشور موظف کردند.

نمایندگان مصوب کردند که عدم رعایت مقررات مربوط به اصول ذبح و صید شرعی از سوی اشخاص حقیقی و یا حقوقی موضوع این قانون، جرم محسوب شده و مرتکب یا مرتکبین به تقصیر با حکم قضایی ضمن جبران خسارات وارده،‌ به جزای نقدی پنج تا 10 درصد میزان وارده محکوم و در صورت تکرار برای بار دوم،‌ از ادامه اشتغال در کشتارگاه‌ها و یا واحدهای صنعتی مرتبط آنان جلوگیری به عمل می‌آید.

همچنین در ادامه نمایندگان مصوب کردند تا کلیه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با امور ذبح و صید اعم از دولتی و بخش خصوصی و تعاونی موظف به رعایت مفاد این قانون شدند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet