هدر موبایل
1387/11/15 12:19:00
سرویس صحن

تصویب یک فوریت طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور کیفری) موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز سه‌شنبه، طرح دو فوریتی تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور کیفری) را بررسی و به دوفوریت آن رای نداد.

پس از آن مجلس یک فوریت این طرح را به رای گذاشت که با 137 رای مثبت و 16 رای منفی و 3 رای ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

در صورت تصویب نهایی این طرح مهلت اجرای آزمایشی قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور کیفری) مصوب 1378 تا پایان سال 1388تمدید می‌گردد.

گفتنی است قانون آیین دادرسی کیفری در سال 78 به تصویب مجلس رسید و اجرای آزمایشی آن طی این چند سال چندین بار تمدید شد. در سال 87 نیز مهلت اجرای این قانون به اتمام رسید و در حال حاضر دادگاه‌ها در این زمینه با خلاء قانونی مواجه هستند.

نمایندگان ارائه دهنده طرح در لزوم ارائه آن بصورت فوریت‌دار تصریح کرده بودند: با توجه به اینکه تصویب لایحه جدید قانون آیین دادرسی کیفری با توجه به حجم زیاد که دارای 571 ماده می باشد در مجلس به فرصت بیشتری نیاز دارد و از جهت پیشگیری از تبعات منفی خلاء قانون مزبور بویژه اطاله دادرسی و التفات به اهمیت قانون آیین دادرسی کیفری که حاوی مقررات مربوط به اصول دادرسی، وظایف و اختیارات ضابطان دادگستری، وظایف و اختیارات دادسراها و دادگاهها، کشف جرم و تحقیقات مقدماتی، ترتیبات رسیدگی و محاکمه، مقررات مربوط به صدور و اتخاذ تصمیم نهایی، اعتراض، تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی از رای و موارد عدیده دیگر، تمدید مهلت اجرای آزمایشی این قانون با قید فوریت تقدیم هیات رئیسه شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet