خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/11/15 19:39:00
سرویس صحن

رییس مجلس: روح انقلاب اسلامی در کشف خود اسلامی امت اسلام ظهور یافت

لاریجانی تصریح کرد: روح انقلاب اسلامی در کشف من اسلامی و یا خود اسلامی امت اسلام ظهور یافت

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" در ابتدای اجلاس "شکرانه اتحاد، دولت،‌ قوه قضاییه، مجلس" که شامگاه  امروز سه شنبه در محل صحن مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت ولادت امام موسی کاظم(ع) از حضور رییس‌جمهور و رییس قوه قضائیه و مسئولان این دو قوه و نمایندگان مجلس در این جشن ملی سپاسگزاری کرد.

رییس مجلس ادامه داد: روشن است ارقام و اعداد تاریخی فضلیت و رجحانی بر هم ندارند و این روزها بهانه‌ای است تا به محاسبه خویش و حرکت انقلاب بپردازیم.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: اما مثل این‌که سی‌امین سال انقلاب، جوانی، شادابی، تحرک و اثربخشی این پدیده‌ی الهی را نشانگر است.

لاریجانی اظهار داشت: حرکتی که امام خمینی (ره) در ایران ایجاد کردند امروز امواج پرتحرک خود را در عالم اسلام به نمایش گذاشته است، شکی نیست در سطح بین‌المللی نیز این حرکت، اذهان تیزبینان را به خود جلب کرده است.

وی بابیان اینکه ایام کوتاهی از مجاهدت دلیرانه ملت فلسطین در غزه می‌گذرد، خاطرنشان کرد: اما هنوز ابعاد حماسه حماس به دلیل قرب زمانی مکشوف نشده است. ما نیز مفتخریم که این پیروزی وجهه‌ای از ثمربخشی انقلاب را نشانگر است.

رییس مجلس تاکید کرد: روح انقلاب در کشف من اسلامی یا خود اسلامی امت اسلام ظهور یافت.

وی بابیان اینکه مسلمانان در ساخت تمدن بشریت پیشرو بودند و زمانی که حکمت و علم مسلمانان جهش بزرگی در فکر غرب ایجاد کرد تصریح کرد: با دو حرکت این جهش به رکود کشیده شد.

لاریجانی زورگویی سلطه‌گرایان و غرب‌زدگی عده‌ای خودباخته را دو مساله‌ای عنوان کرد که جهش مسلمانان را به رکود کشید و افزود: عده‌ای که غرب‌زدگی را سپر اندیشه خود ساخته بودند نوعی خودباختگی ملی را در کشورهای اسلامی به وجود آوردند.

وی ادامه داد: پس از مشروطه این جریان در کشور ما تحرک یافت و در سایر کشورها با تفاوت زمانی اندکی در زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان سایه انداخت.

رییس مجلس خاطرنشان کرد: امروز پس از سی سال نتیجه‌ بازگشت به خویش را در جوامع اسلامی از جمله عراق،‌ لبنان، فلسطین و افغانستان مشاهده می‌کنید، هر چند که این کشورها با استبداد مواجه هستند اما خوشبختانه از نعمت بیداری برخوردارند.

رییس قوه مقننه با تاکید بر اینکه کلید همه‌ پیشرفت‌های ملی، کشف هویت خود اسلامی است، تصریح کرد: انقلاب اسلامی ما برای این آرمان کلی نقشه راهی تدارک دید که پایه‌های اصلی آن استقلال فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بود و در شرایط سلطه نظام‌های مسلط لیبرالیزم و کمونیزم، ارائه الگوی جدید زمینه‌ساز نجات انسان‌ها بود.

لاریجانی تاکید کرد: بدون اصالت فرهنگی بر خودباختگی نمی‌توان استیلا یافت از این رو فکر اجتهادی حوزه‌های علمیه پشتوانه‌ رفع این نیاز قرار گرفت و در بسیاری از ارکان فکری جامعه مدد رسان بود.

وی اظهار داشت: استقلال سیاسی با همت بلند آن مرد الهی و دست رد زدن بر جاه‌طلبی‌های امپریالیسم ‌آمریکا و شوروی سابق به صورت پارادیم مسلط فکر سیاسی جامعه درآمد و در طی این سال‌ها به الگوی برتر فکر سیاسی جوامع اسلامی مبدل شد.

رییس مجلس ادامه داد: روشنفکران و ملت‌های اسلامی با تمسک به این شعار، نفرت خود را از سلطه آمریکا به رخ می‌کشانند و بالاجبار برخی سیاستمداران هم در عالم اسلامی نمایشی از استقلال را نشان می‌دهند و نتایج این فکر عمیق را در سال‌های اخیر بخوبی شاهد هستید.

لاریجانی یادآور شد: شاید برخی از صاحب‌نظران اقتصادی در وجهه استقلال اقتصادی تردید داشتند و این فکر که لاجرم باید یکی از مدل‌های اقتصادی را برگزید مطرح می‌نمودند.

وی ادامه داد: اما امروز صحت تفکر استقلال اقتصادی بهتر وضوح یافته است؛ فروپاشی شوروی سابق بیش از هر چیز ریشه در بی‌عدالتی اقتصادی داشت و امروز بحران مالی در آمریکا و غرب نقایص نظام‌های سرمایه‌داری را نشان می‌دهد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه در تفکر انقلاب اسلامی جان مایه‌ هر سه مقوله استقلال فرهنگی و استقلال سیاسی و اقتصادی و مردم‌سالاری دینی در نظریه‌ عدالت اجتماعی مستقر است، تصریح کرد: برای بالفعل شدن استعدادها رقابت و آزادی شرط اصلی است.

رییس مجلس در بخشی دیگر از سخنانش نقش زن را در تفکر انقلاب اسلامی نقش رکنی در سازندگی اجتماع ذکر کرد و بابیان اینکه در این نگاه زن موثر و پرتحرک و اجتماعی است، تاکید نمود: به هیچ وجه تفکر انقلاب اسلامی برای زن جایگاه انزوای اجتماعی تجویز نمی‌کند، و به واقع نوعی آزادی معنوی را مبنای حرکت خود قرار می‌دهد.

لاریجانی همچنین یادآور شد: ملت ایران در سی سال گذشته در مسیر پیشرفت‌های علمی گام‌های بلندی برداشته است که نمونه آن در فناوری هسته‌ای به دلیل لجبازی غرب بیشتر نمایان گردید وگرنه در سایر شئون هم گام‌های اساسی برداشته شده است.

وی افزود: حفظ این عزتمندی و حرکت در گرو استقامت در راه، همراه با تدبیر و عقلانیت و همگرایی مسئولان کشور است تا توشه راه برای مبارزه با ظلم و نجات مسلمین قرار گیرد.

علی لاریجانی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: این نشست را به فال نیک می‌گیریم و از خداوند متعال مسئلت داریم نیک‌اندیشی و اخلاص در عمل و همت بلند و مجاهدت و استقامت در راه امام(ره) و شهدای عظیم‌الشان انقلاب و حسن عاقبت برای همگان اعطا فرماید.

 

 

قبل از سخنان لاریجانی، محسن کوهکن عضو هیات رییسه مجلس که به عنوان مجری در این مراسم سخن می‌گفت‌،‌خاطرنشان کرد: خدا را شاکریم که در جشن سه دهه پس از پیروزی انقلاب، سران مملکت اسلامی امشب را در اجلاس و همایشی دوستانه و برادرانه در راستای آنچه امام عزیز و راحل فرمود گرد هم آمدند.

کوهکن گفت: آن امام عزیز که فرمود تفرقه از شیطان و وحدت کلمه و اتحاد از رحمان است و ما امروز خدا را شاکریم که اخوت و برادری در بین مسئولان در مسیر خدمت به مردم پابرجا است.

این عضو هیات رییسه مجلس در ادامه به رییس جمهور و رییس قوه قضائیه خوش‌آمد گفت و عنوان کرد: اینجا خانه ملت است و ما به مناسبت جشن سی‌امین سال پیروزی انقلاب امشب گرد هم آمدیم تا از نقطه‌ نظرات رییس قوه قضائیه، رییس جمهور و رییس مجلس بهره ببریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet