هدر موبایل
1392/07/22 10:00:11
سرویس دیگر رسانه‌ها_
اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مطرح کردند؛

حذف 25 درصدی زنان از رشته‌های جراحی صحت ندارد

اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از حذف ۲۵ درصدی زنان از رشته‌های جراحی اظهار بی‌اطلاعی کردند و اظهار داشتند: چنین طرحی تاکنون در این کمیسیون مطرح نشده است.
حذف 25 درصدی زنان از رشته‌های جراحی صحت ندارد اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از حذف 25 درصدی زنان از رشته‌های جراحی اظهار بی‌اطلاعی کردند و اظهار داشتند: چنین طرحی تاکنون در این کمیسیون مطرح نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/44015.jpg حذف,25,درصدی,زنان,از,رشته‌های,جراحی,صحت,ندارد Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ محمدحسین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه درباره تصویب طرحی مبنی بر حذف سهمیه 25 درصدی زنان در رشته‌های پرطرفدار دستیاری جراحی و جایگزینی سهمیه صد در صدی در رشته‌های مامایی و تخصصی زنان برای آن‌ها در کمیسیون بهداشت و درمان، اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: چندی پیش طرح دوفوریتی  با عنوان اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی در کمیسیون بهداشت و صحن علنی تصویب شد که این طرح با آنچه که به عنوان حذف سهمیه 25 درصدی زنان در رشته‌های دستیاری جراحی و جایگزینی سهمیه صد در صدی در رشته‌های مامایی و تخصصی زنان برای آن‌ها که در ذیل این طرح بیان شده مغایرت دارد.
وی در ادامه افزود: بر اساس این طرح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است تا 30 درصد ورودی‌های رشته‌های پزشکی عمومی، دستیاری تخصصی پزشکی و سایر رشته‌های گروه پزشکی را از طریق جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با نیاز استان‌ها و در چهارچوب نظام سطح بندی پذیرش کند.
سخنگوی کمیسیون بهداشت تصرح کرد: شاید طرح چنین موضوعی آئین‌نامه داخلی وزارتخانه باشد.
 

همچنین شهلا میرگلوی بیات، عضو دیگر کمیسیون بهداشت و درمان  نیز با بیان اینکه تاکنون چنین طرحی در  این کمیسیون مطرح نشده است از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد.
گفتنی است؛ اخیرا خبری بر روی خروجی برخی از سایت‌ها با عنوان تصویب طرح دو فوریتی اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس قرار گرفته  که بر اساس این طرح سهمیه 25 درصدی زنان در رشته‌های پرطرفدار دستیاری جراحی حذف و به جای آن سهمیه صد در صدی در رشته‌های مامایی و تخصصی زنان برای زنان در نظر گرفته شد.
 همچنین عنوان شده که براساس این طرح وزارت بهداشت موظف شده است تا 30 درصد ورودی‌های رشته‌های پزشکی عمومی، دستیاری تخصصی پزشکی و سایر رشته‌های گروه پزشکی را از طریق جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با نیاز استان‌ها پذیرش کنند و سهمیه 25 درصدی زنان در رشته‌های دستیاری جراحی مغز واعصاب، ارتوپدی، جراحی گوش و حلق و بینی، گردن، چشم و قلب در حالی در قالب این طرح حذف شده است که پیش از این در سال 1372 مجلس شورای اسلامی اختصاص این سهمیه برای زنان را مصوب کرده بود.
 شایان ذکر است، نمایندگان در جلسه علنی خود در روز چهارشنبه( 10 مهرماه ) به بررسی جزییات طرح اصلاح بند سه ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی پرداختند و جزییات این طرح را با ۱۶۸ رای موافق از مجموع ۲۱۵ نماینده حاضر تصویب کردند.
 براساس ماده واحده این طرح که به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف شد ۳۰ درصد ورودی های رشته های پزشکی عمومی، دستیاری تخصصی پزشکی و سایر رشته های گروه پزشکی را از طریق جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با نیاز استان ها و در چهارچوب نظام سطح بندی پذیرش کند.
نمایندگان در تبصره یک ماده واحده این طرح مصوب کردند: تعهد اخذ شده از مشمولین این بند برای خدمت در مناطق مورد تعهد سه برابر مدت تحصیل است و قابل خرید و جابجایی نیست.
همچنین مجلسی ها در تبصره دو ماده واحده این طرح مقرر کردند: ارائه مدرک فارغ التحصیلی مشمولین مذکور بعد از اتمام تعهد مورد نظر مجاز است و نامبردگان در زمان تعهد مجاز به فعالیت پزشکی در سایر نقاط کشور نیستند.
نمایندگان مجلس در تبصره سه ماده واحده این طرح نیز تصویب کردند: تحصیل این مشمولین در دانشگاه های استان مربوطه در اولویت است و در صورتی که داوطلب نمره تحصیل را در دانشگاه های دیگر کسب کرده باشد، تحصیل برابر مقررات این بند منوط به موافقت وی خواهد بود.
در تبصره چهار نیز تصویب شد: ادامه تحصیل در مقاطع آموزشی بالاتر پس از طی حداقل نیمی از مدت زمان تعهد مشمولین این بند امکان پذیر است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، نمایندگان مجلس تبصره پنج ماده واحده این طرح را نیز تصویب کردند که براساس آن نقل و انتقال مشمولین این بند تابع مقررات این قانون است./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet