هدر موبایل
1392/07/26 11:28:34
سرویس اجتماعی
خانه ملت گزارش می‌دهد:

سرنوشت مبهم استعدادهای درخشان برای جذب در مقطع دکتری

این روزها همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بلوایی را بین دانشجویان استعداد درخشان برای پذیرش در مقطع دکتری به راه انداخت که به تجمعات گسترده و نامه نگاری‌های فراوان آنان منجر شد، اعتراضاتی که به نظر می رسد هنوز نتیجه مشخصی حاصل نکرده است.
سرنوشت مبهم استعدادهای درخشان برای جذب در مقطع دکتری این روزها همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بلوایی را بین دانشجویان استعداد درخشان برای پذیرش در مقطع دکتری به راه انداخت که به تجمعات گسترده و نامه نگاری‌های فراوان آنان منجر شد، اعتراضاتی که به نظر می رسد هنوز نتیجه مشخصی حاصل نکرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/44759.jpg سرنوشت,مبهم,استعدادهای,درخشان,برای,جذب,در,مقطع,دکتری Icana

خانه ملت؛ مصوبه جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اجرای آن در دانشگاه تهران این روزها اعتراضات گسترده ای را بین دانشجویان کارشناسی ارشدی که جز استعدادهای درخشان هستند به پا کرده است.

بر اساس مصوبه اخیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از این پس پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در مقطع دکتری منوط به اتمام دوره کارشناسی ارشد در چهار ترم متوالی است.

دانشجویان استعداد درخشانی که تا پیش از این تنها شرط معدل را برای ورود به مقطع دکتری پیش روی خود داشتند حال با صدور بخشنامه جدید علاوه بر این شرط باید تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد را در 4 ترم به پایان برسانند، موضوعی که با اعتراض تعداد زیادی از دانشجویان استعداد درخشان روبرو شده به طوریکه درصدد رساندن صدای اعتراض خود درباره چرایی ابلاغ بخش‌نامه جدید به گوش مسئولان  برآمدند.

اجرای مصوبه اخیر وزارت علوم در دانشگاه تهران موجی از اعتراضات را در این دانشگاه بین دانشجویان استعداد درخشانی به راه انداخت که اکنون جدیدالورود نبوده اما مشمول این قانون شده‌اند، این در حالی است که به گفته کارشناسان هیچ قانونی عطف به گذشته نمی‌شود.

 

اظهارات معاون آموزشی وزیر علوم درباره جذب دانشجویان استعداد درخشان در مقطع دکتری

در حالی که 43 دانشجوی استعداد درخشان مذکور خواهان ورود به مقطع دکتری با شرایط پیشین هستند اظهارات معاون آموزشی وزیر علوم مبنی بر پذیرش دانشجوی استعداد درخشان در مقطع دکتری مشروط بر اتمام تحصیل در طول چهار ترم برای دانشجویان کارشناسی ارشد جای تامل دارد.

نادری‌منش می گوید: اجرای آیین‌نامه جدید دانشگاه تهران در خصوص پذیرش دانشجویان مقطع دکتری و قید کردن زمان تحصیل در آن مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

وی می افزاید: شرطی که در بخشنامه جدید برای پذیرش دانشجویان استعدادهای درخشان در مقطع دکتری وجود دارد این است که آن‌ها تحصیل خود در مقطع کارشناسی ارشد را باید در طول چهار ترم به پایان برسانند.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات وفناوری با بیان اینکه  مصوبه مذکور برای سال جاری اجرایی می‌شود، تاکید می کند: البته اختیار در پذیرش پنج ترمه‌ها با دانشگاهاست طبق آیین‌نامه اگر دانشگاهی دانشجویی را قبول اعلام کرد می تواند بر اساس شرایط خود دانشجویان 5 ترمه را هم پذیرش کند. 

وی با بیان اینکه امتیاز پذیرش دانشجویان برتر برای تحصیل در مقطع دکتری از قبل نیز مطرح بوده و دانشگاه این اختیار را دارد که رتبه اولی را پذیرش نکند، گفت: از طرف دیگر لزومی نیست که دانشگاه از میان پنج استعداد درخشان همه آن‌ها را انتخاب کنند؛ بلکه می‌تواند با انجام مصاحبه از میان این تعداد یک نفر را معرفی کند.

نادری‌منش با تاکید بر اینکه پذیرش دانشجویان مقطع دکتری طبق مصوبه جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر اساس مازاد بر ظرفیت دانشگاه‌ها خواهد بود، یادآور می‌شود: در این فرآیند ضمن مصاحبه از دانشجویان برتر و بررسی سوابق تحصیلی آن‌ها چنانچه ظرفیت دانشگاه مهیا باشد دانشجو پذیرش خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، همچنین ادامه می‌دهد: پذیرش دانشجو در مقطع دکتری همچون کنکور نیست که الزامی برای پذیرش دانشجو وجود داشته باشد.

 

فرار مغزها با اجرایی شدن مصوبه جدید وزارت علوم

به گفته کارشناسان مصوبه جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بی‌شک به فرار مغزها در پی بی‌توجهی به پذیرش دانشجویان استعداد درخشان منجر خواهد شد؛ این در حالی است که معاون آموزشی وزیر علوم همچنان  بر اجرایی شدن آیین‌نامه جدید در بسیاری از دانشگاه‌های کشور تاکید دارد.

اگرچه خبرها حکایت از آن دارد که وزارت علوم به دلیل اعتراضات گسترده و دامنه دار اعضای هیات علمی دانشگاه ها و دانشجویان نسبت به بخشنامه جدید، در اصلاحیه ای از دانشگاههای مختلف از جمله دانشگاه تهران درخواست کرده تا طبق مصوبات پیشین اقدام کرده و مصوبه اردیبهشت ماه را ملاک عمل خود قرار ندهند اما معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به هیچ عنوان به اصلاحیه مصوبه مذکور که در تاریخ 6 مرداد سال 1392 صادر شده اشاره ای نمی کند. 

 

اصلاحیه ای که معاون آموزشی به آن توجه نمی‌کند

به عبارت دیگر وزارت علوم در تابستان امسال به طور رسمی خود بر پراشکال بودن مصوبه تاکید کرده و عملاً از دانشگاهها می‌خواهد برای پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در سال 1392 آن را ملاک خود قرار ندهند این درحالی است که معاون آموزشی وزارت علوم در سخنان خود همچنان به عواقب مصوبه بی‌اعتنا بوده و در تلاش برای اجرای آن در تمامی دانشگاه‌های کشور است.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سخنان خود تنها به دانشجویان استعداد برتر ترم‌های 4 و 5 مقطع کارشناسی ارشد اشاره می‌کند این  در حالی است که اشاره نکردن به وضعیت دانشجویان فارغ التحصیل در ترم ششم نگرانی هایی را بین 43 دانشجوی استعداد درخشان ایجاد کرده است.

در شرایطی که محدود کردن زمان تحصیل کارشناسی ارشد به 4 ترم برای دانشجویان استعداد درخشان محل اعتراض آنان است اما نادری منش درنظر گرفتن محدودیت زمانی برای جذب دانشجویان استعداد درخشان را یک مزیت می داند و می گوید: بر اساس این مصوبه اولویت با پذیرش دانشجویانی خواهد بود که در زمان کوتاه تری تحصیل خود را به اتمام می رسانند حتی با معدل کمتر، پایان نامه ضعیف تر وبدون هیچ مقاله و سابقه علمی و پژوهشی.

بر این اساس دانشجویانی که دارای رزومه ها و سوابق علمی پژوهشی قابل توجه از قبیل چاپ کتاب، مقالات علمی، ثبت اختراعات و اکتشافات و ... باشند اگر در ترم 5 و 6 فارغ التحصیل شده باشند محروم خواهند شد.

عده ای بر این باورند اگر روند پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در مقطع دکتری به همین شکل ادامه یابد و مصوبه مذکور در تمامی دانشگاه‌ها اجرایی شود بی‌شک بر کیفیت پایان نامه ها و تحقیقات علمی دانشگاهی تاثیرات سوء و مخربی خواهد داشت که این امر نیز کاملاً بر خلاف فلسفه استعداد درخشان که همانا جذب قوی ترین و زبده ترین دانشجویان در رشته های مختلف است خواهد بود امری که در فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید شد که مسئولان حمایت های جدی تری از نخبگان علمی و دانشگاهی به عمل آورند.

نکته قابل توجه در صحبت های نادری منش اذعان به عدم اجرای مصوبه مورد نظر وی از سوی سایر دانشگاههای برجسته کشور از جمله صنعتی شریف، بهشتی، علامه طباطبایی و ... است و این تنها دانشگاه تهران بوده که آن را (بدون لحاظ کردن اصلاحیه مصوبه 6 مرداد ماه سال 1392) اجرایی کرده است. خود این امر گواه این ادعاست که مصوبه ای که معاون آموزش وزارت علوم بر اجرایش تاکید دارند با اقبال هیچ دانشگاهی به غیر از دانشگاه تهران مواجه نشده است.

 

اعتراضات فروکش کرده است/ امضای 45 نماینده ضمیمه نامه دانشجویان معترض

پس از هیاهوهای بسیار که در پی اجرای یک مصوبه در دانشگاه تهران ایجاد شد دستور سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به رئیس دانشگاه تهران برای بررسی و تعیین تکلیف پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در مقطع دکتری تا حدودی اعتراضات را فروکش کرد.

در حالی معاون پارلمانی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از  دستور توفیقی به رئیس دانشگاه تهران سحن به میان آورده و وعده بهبود اوضاع را به دانشجویان مذکور می‌دهد که همچنان این استعدادهای برتر در بلا تکلیفی به سر می برند.

نصیری‌قیداری که حق را به دانشجویان استعداد درخشان در خصوص اجرای مصوبه مذکور می دهد، می‌گوید: با نامه نگاری صورت گرفته از سوی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با رئیس دانشگاه تهران این موضوع در حال پیگیری است و جای نگرانی وجود ندارد.

گفتنی است نگرانی‌ها و اعتراضات بی‌شمار دانشجویان مذکور به تجمع مقابل قوه مقننه و درخواست از نمایندگان برای ورود به این مهم منجر شد که در نتیجه آن 45 نفر از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با امضای نامه دانشجویان معترض پیگیر موضوع و چرایی اجرای آیین‌نامه جدید شدند.

 

محرومیت دانشجویان استعداد درخشان برای بهره‌مندی از تسهیلات تحصیل در مقطع دکتری ظلم است

رضا صابری عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز در این باره با انتقاد از اجرای آیین نامه جدید از سوی دانشگاه تهران مبنی بر تغییر شرایط قبولی دانشجویان استعداد‌های درخشان مقطع کارشناسی ارشد برای مقطع دکتری، می‌گوید: این آیین‌نامه در صورتی که عطف به ما سبق نشود مطلوب است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با یادآوری پذیرش بدون آزمون دانشجویان استعدادهای درخشان کارشناسی ارشد در مقطع دکتری می‌افزود: تصویب آیین‌نامه جدید از سوی دانشگاه تهران و قید کردن این مطلب در آن که اتمام دوره مقطع کارشناسی ارشد در 4 ترم مجوز ورود به مقطع دکتری است خود مشکلی بسیار بزرگ آفریده است.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی ادامه می‌دهد: آیین‌نامه جدید دانشگاه تهران برای پذیرش دانشجویان استعداد درخشان خوب است اگر عطف به ما سبق نشود چرا که در این صورت بسیاری از دانشجویانی که چند ترمی از تحصیلات آن‌ها گذشته از تسهیلات استعداد درخشان خود بی‌بهره خواهند ماند.

در حالی که صابری اعتباری برای آیین‌نامه جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص پذیرش دانسجویان استعداد درخشان در مقطع دکتری قائل نیست، می‌گوید: بی ‌شک آیین‌نامه مذکور باید زمانی مطرح شود که دانشجویان تازه تحصیلات ارشد خود را آغاز کرده و می‌خواهد از مزایای پذیرش در مقطع دکتری بدون کنکور استفاده کنند.

صابری با بیان اینکه آیین‌نامه‌ای که دو یا سه ماه پیش تصویب شده نمی‌تواند به گذشته برگردد و عطف به ما سبق شود، می‌افزود: مسئولان باید پاسخگوی این موضوع باشند تا حقی از کسی ضایع نشود.

گفتنی است اعتراضات گسترده دانشجویان مذکور به علت بی‌توجهی از سوی مسئولان همچنان برقرار است و ادامه پیدا کردن آن از جهت فرار مغزها به نفع کشور نیست از این رو لازم است به جای پاس‌کاری مشکل بین مسئولان و نامه‌نگاری‌های بی‌نتیجه راه‌حل آن پیدا شود./

گزارش از سارا خان‌محمدی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet