شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/04/05 10:56:00
سرویس فرهنگی

حدادعادل: امروز جهان نیازمند اندیشه‌ مولانا است

رئیس مجلس با اشاره به اهمیت و نقش مولانا در زبان و ادبیات فارسی گفت: جهان امروز به اندیشه‌ها و پیام‌ مولانا بسیار محتاج و نیازمند است

غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی عصر روز  دوشنبه در مراسم بزرگداشت استاد «عبدالباقی گوپینارلی» که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: در دنیایی که همه همچون گرگ به جان هم افتاده‌اند و رسانه‌ها آکنده از اخبار قتل، کشتار و بی‌رحمی هستند، ما به شنیدن سخنان مولانا که پیام معنوی انبیا است، نیازمندیم.

وی با بیان اینکه وقتی صحبت از تکریم مولانا به میان می‌آید مولاناشناسی جان می‌‌گیرد و اذهان متوجه مولاناشناسان می‌شود، افزود: استاد «عبدالباقی گوپینارلی» از بزرگترین مولانا شناسان و مولوی پژوه جهان است و به جاست که در سال مولانا‌شناسی از این استاد تکریم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر چند ماهه گذشته خود به ترکیه و حضورش بر سر مزار این استاد در شهر بومیه ترکیه افزود: باید خوشحال بود که شاعر فارسی زبان ایرانی در ترکیه مورد توجه و بزرگداشت مولانا در ترکیه در واقع همان بزرگداشت مذهب و عرفان است.

حدادعادل اظهار داشت: در دیداری که با رجب‌طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه داشتم به ایشان گفتم که شما به زبان فارسی که کلید فهم اندیشه و پیام مولاناست، توجه بیشتری کنید چرا که مولانا همان اندیشه مولانا است. همچنان که گوپینارلی فارسی می‌دانست.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اندیشه مولانا را بدون احاطه بر زبان فارسی نمی‌توان دریافت، افزود: «استاد گوپینارلی» از این حیث مشکلی نداشت و نقش زیادی در معرفی شخصیت مولانا و پیام وی به همسایگان ترک ما و دیگر مردم جهان داشت.

به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی استاد «گوپینارلی» از جمله مولوی شناسانی بود که به پیام معنوی مولوی اعتقاد داشت.

حدادعادل با اشاره به اعتقاد این استاد به دین اسلام تصریح کرد: آرمان و ایمان در کلام وی محسوس است چرا که وی قرآن و نهج‌البلاغه را به زبان ترکی ترجمه کرده است.

وی افزود: در دنیای امروز آنقدر که سخن از جدایی و تمایز در میان است، سخن از همدلی و آشنایی نیست و مرزهای جغرافیایی و اختلاف زبانها ملتها از هم دور کرد در چنین شرایطی افرادی چون گوپینارلی با خدمات خود دو ملت ایران و ترکیه را به هم نزدیک می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جسم مولانا در ترکیه و روحش در ایران مدفون است و گوپینارلی اشعارش را از فارسی به ترکی ترجمه کرد و در واقع امثال گوپینارلی به صلح و دوستی جهان کمک کردند.

حدادعادل در بخش دیگری از سخنان با بیان اینکه مولانا حقیقت را همراه با هنر بیان کرده خاطرنشان کرد: عرفا و سرآمد آنها مولانا حقایق الهی را با زبان زیبای شاعرانه و هنرمندانه به گوش مردم رسانده‌اند و حقیقت و معنویت را در ظرف زیبای شعر ریخته و به ما تقدیم کردند.

وی با بیان اینکه ‌از قرآن کریم و عارفان باید این درس را بگیریم که دین را هنرمندانه تبلیغ کنیم، خاطرنشان کرد: اگر پیام وحی الهی و معنوی با هنرمندی همراه شود دلنشین و ماندگار خواهد بود و اگر ناشیانه و بی‌هنری بیان شود موجب گریز و دوری می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: خداوند قرآن را در فصیح‌ترین بیان نازل و حقیقت را با هنر همراه کرده است. این همان کاری است که مولانا کرده است.

حدادعادل با اشاره به هشتصدمین سال تولد مولانا افزود: موجی از مولاشناسی در جهان به راه افتاده و ما باید از این فرصت استفاده کنیم.

استاد «عبدالباقی گوپینارلی» ادیب، شاعر، محقق، مولوی ‌پژوه و ایران‌شناس برجسته در سال 1278 هجری شمسی در استانبول ترکیه دیده به جهان گشود و بیشتر عمر خود را صرف تحقیق در خصوص آثار مولوی کرد.

مراسم مذکور با همت «مرکز پژوهشی میراث مکتوب» برگزار شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet