خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1392/08/01 10:46:48
سرویس سیاسی
نقوی حسینی:

اورانیوم 20درصدغنی‌شده در ایران باقی می‌ماند/معاوضه نمی‌شود

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، از تامین بودن منابع سوخت برای رآکتور تهران در شرایط کنونی خبر داد و تصریح کرد: اورانیوم ۲۰درصدغنی‌شده در ایران باقی می‌ماند و معاوضه نمی‌شود.
اورانیوم 20درصدغنی‌شده در ایران باقی می‌ماند/معاوضه نمی‌شود سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، از تامین بودن منابع سوخت برای رآکتور تهران در شرایط کنونی خبر داد و تصریح کرد: اورانیوم 20درصدغنی‌شده در ایران باقی می‌ماند و معاوضه نمی‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/42818.jpg اورانیوم,20درصدغنی‌شده,در,ایران,باقی,می‌ماند/معاوضه,نمی‌شود Icana

سیدحسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، گفت: هیچ کشور عاقلی سوخت 20درصدی خود را با تضمین دریافت سوخت مورد نیاز معاوضه نمی‌کند، این کار به نوعی در اختیار دیگران قرار دادن دارایی خود و سپس گدایی از آنها  است.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی افزود: تهران ذخایر خود را به طور کامل گزارش داده و اگر ابهامی وجود دارد، بازهم گزارش می‌دهد تا آژانس بر این ذخایر کنترل و نظارت داشته باشند.

نقوی حسینی با تاکید بر اینکه ذخایر اورانیوم غنی‌شده در کشور باقی خواهد ماند، ادامه داد: ایران، یک بار موضوع تامین سوخت را امتحان کرده و جواب مثبت نگرفت و پس از آن، اقدام  به تامین سوخت مورد نیاز خود کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم بیان کرد: تهران آمادگی دارد ذخایر 20 درصد خود را به میله سوخت تبدیل و نگرانی در مورد استفاده غیرصلح‌آمیز از آن را رفع کند ولی بحث معاوضه مطرح نیست.

وی درباره اظهارنظر وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر احتمال توافقی ایران و 1+5 بر سر غنی سازی 5 درصدی، با اشاره به اینکه چنین اظهارنظرهایی گمانه‌زنی است، ادامه داد: تولید بالای 5 درصد به نیاز کشور بستگی دارد؛ صنعت هسته‌ای ایران برای سوخت رآکتور تهران به غنی‌سازی 20درصد نیاز دارد ولی این سایت، اکنون سوخت لازم را دارد و دیگر نیازی به تولید وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، توضیح داد: تهران خود تصمیم‌ می‌گیرد غنی سازی بالای 5 درصد داشته باشد یا خیر؛ اما موضوع تعلیق و توقف در حال حاضر بی‌معناست زیرا اصلا تولیدی وجود ندارد. سوخت رآکتور تهران تامین است و فعلا نیازی به تولید اورانیوم 20 درصد احساس نمی‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet