هدر موبایل
1387/11/16 12:50:00
سرویس صحن

کاتوزیان: موج سوم بحران اقتصادی جهان آغاز شده است

"حمیدرضا کاتوزیان" گفت: بحران اقتصادی جهان وارد مرحله جدیدی شده است که از آن به عنوان موج سوم بحران یاد می شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر دومین ناطق جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی افزود: بدین طریق این بحران وارد بازارهای واقعی‌تر شده و کاستی و خدمات آن به سطوح پایین جامعه تسری یافته است.

وی کاهش شدید بازارهای مصرفی مانند اروپا و آمریکا را نشانگر عملکرد محافظه کارانه مصرف کننده در بازارهای اقتصادی و کاهش سطح استطاعت مردم دانست و گفت: به همین علت نیز رفتار تولید کنندگان و طرف عرضه نیز تغییر خواهد نمود.

کاتوزیان اظهار داشت: به دنبال کاهش تقاضا رفتار تولید‌کنندگان تحت تاثیر قرار گرفته و تیراژ تولید کارخانه‌ها نیز به دنبال آن کاهش یافته و در پی آن به‌ کاهش نیاز کارخانه‌ها و مراکز تولیدی به مواد اولیه خام،‌ قیمت نفت نیز به شدت کاهش یافته است.

وی ادامه داد: اولین تاثیر کاهش قیمت نفت در کشوری همچون ایران، کاهش رشد اقتصادی بواسطه ارتباط ویژه اقتصاد با نفت است اگرچه استقلال ما از اقتصاد جهانی، از تبعات این بحران تا حدودی جلوگیری می‌کند.

این نماینده مجلس افزود: نکته اساسی در بودجه سال آینده با توجه به کسری پیش‌بینی شده که متاثر از کاهش قیمت نفت و بی‌انضباطی مالی از یک سو و از سوی دیگر عرضه نفت خام از ذخایر جمع آوری شده برخی قدرتهاست، امکان تامین اعتبار وارد کردن بنزین مورد نیاز را به کشور نمی‌دهد و بر این اساس باید به سمت اصلاح اصول مصرف در جامعه با هدف کاهش میزان مصرف پیش رفت.

کاتوزیان اظهار داشت: باید عرصه را برای تولید و نوسازی بدنه بخش تولید و کارخانجات کشور در این بخش فراهم کرد به طوریکه فشار آزادسازی،‌ مالیات، ‌مشکلات اقتصادی جهانی، افزایش قیمت مواد اولیه و مسائلی از این دست مانعی در مسیر تولیدکنندگان فراهم نیاورد.

وی گفت: باید موانع در مسیر واگذاری‌ها بر مبنای اصل 44 را شناسایی و عرصه را برای تحقق این اصل فراهم کرد تا بتوان با مدیریت بخش خصوصی، اقتصاد دولتی را تا حدودی مستقل کرد.

کاتوزیان در پایان با بیان اینکه باید تمهیداتی اندیشید که با کمترین هزینه مشکلات مردم در مواجه با بحران را رفع کرد، ادامه داد: مردم از تنازعات سیاسی خسته شده‌اند و حل مشکل بیکاری، مسکن، سلامتی روحی و جسمی به دور از دغدغه‌ها به عنوان اولویت زندگی مردم قرار گرفته و باید در طلیعه انقلاب اسلامی و در سی سالگی انقلاب به آرمان‌های امام اندیشید و در راستای تحقق آنها گام برداشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet