عید سعید فطر
1387/11/17 12:19:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس:

اجرای اصل 44، شرایط کشور را عوض می‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ گفت: اجرای این سیاست‌ها می‌تواند شرایط کشور را عوض کند و اگر مدیران از زیر آن شانه خالی کنند، به کشور خیانت کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی که امروز در دهمین جشنواره ابن‌سینا در دانشگاه علوم پزشکی تهران سخن می‌گفت، ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب اجرای این اصل را برای کشور کلیدی خوانده‌اند و این اصل می‌تواند باعث چابکی و توانمندسازی دولت شود.

وی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: آنچه در آثار ابوعلی سینا فراوان دیده می‌شود این است که نشان می‌دهد در فلسفه زوایای فکری و در زمینه مسایل عرفانی حرفی نو دارد تا آنجا که بابی از کتاب اشارات ایشان به بحث عرفان پرداخته است.

لاریجانی با اشاره به ایام الله دهه فجر گفت: در آغاز انقلاب از حضرت امام(ره) سئوال شد قانونگرایی را چطور وصف می‌کنید که ایشان اینگونه جواب دادند که چون نظر از صفات الهی است و خداوند عالم را قاعده‌مند آفرید کمال انسان در این است که به این صفت متشبه شود و علم‌گرایی نیز در منییت یک فرد مسلمان و امت اسلامی وجه رکنی دارد و علم گرایی تفنن و برای سوء‌نیت نیست، بلکه برای تشبه به خداوند است و همین امر در عدالت گرایی نیز صدق می‌کند.

وی به دستاوردهای مختلف علمی در طول عمر انقلاب اشاره کرد و افزود: در فناوری هسته‌ای و پرتاب ماهواره کارهای برجسته‌ای صورت گرفته که معمولاً کشورهای جهان سوم به این فن‌آوری‌ها به سادگی دست پیدا نمی‌کنند.

لاریجانی تصریح کرد: این پیشرفت‌ها یک عشق و علاقه و دغدغه می‌خواهد تا بشود با مشکلات دست و پنجه نرم کرد و همین امر موجب نگرانی غربی‌ها است تا آنجا که گاهی می‌گوید اینگونه پیشرفت‌ها در عرصه تکنولوژی و علمی طراز شما را در منطقه بالا می‌برد.

نماینده مردم قم به سختگیری‌های غربی‌ها علیه ایران پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: این سخت‌گیری‌ها باعث شد ملت ایران به این فکر بیفتد که روی پای خود بایستد و این صحنه از علم گرایی را به معنای واقعی یک مبنای اساسی در انقلاب دارد و این راهی ارزشمند برای ملت ایران است.

وی در ادامه گفت: اگر وضعیت قبل و بعد از انقلاب را مورد مقایسه قرار دهیم ارزش این مجاهدتهای علمی را درک می‌کنیم، چرا که در آن زمان استقلال سیاسی نداشتیم و ضمن اینکه با اسرائیل مراوداتی داشتیم حدود  60 هزار مستشار آمریکایی در کشور حضور داشتند ولی امروز در عرصه سیاست خارجی حرف خود را می‌زنیم و این نعمت بزرگی برای ما و منطقه است.

رئیس مجلس به سیاست یک جانبه گرایی آمریکا اشاره و تاکید کرد: تنها ایران بود که از آغاز با این سیاست مخالفت کرد و آن را یک نوحش مدرن خواند و تا امروز نیز با آن مخالف است هر چند که امروز آنان مجبور شده‌اند به همگرایی اعتراف کنند.

وی در ادامه در خصوص مشکلات پیش رو در دهه چهارم انقلاب گفت: مهمترین مشکل معضل اقتصادی است، بسیاری از بخشهای اقتصادی در دست دولت است که بهره‌وری آنها نسبت به بخش خصوصی کمتر است در حالی‌که باید رقابت وجود داشته باشد تا عدالت بتواند ظهور کند.

لاریجانی با بیان اینکه ما پس از سی سال به این نتیجه رسیده‌ایم که دولت بایستی کوچک شود، گفت: رهبر انقلاب با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 آن را کلیدی خواندند که می‌تواند شرایط کشور را عوض کند، پس اگر مدیران از زیر آن شانه خالی کنند به کشور خیانت کرده اند.

وی افزود: قرار نیست نظام سرمایه داری را کپی کنیم زیرا نمی‌شود نقش دولت را در حکومت اسلامی نادیده گرفت، ولی اینکه 70 یا 80 درصد صنایع در دست دولت باشد موجب می‌شود رقابت از بین برود که البته با اجرای سیاستهای اصل 44 زمینه برای این رقابت فراهم می‌شود.

رئیس مجلس تاکید کرد: اگر ما می‌خواهیم دستاوردهای خود را تثبیت کنیم باید وضعیت اقتصادی خود را شکوفا کنیم و همه مدیران در دهه چهارم بایستی با یکدیگر همگام باشند.

لاریجانی به وضعیت بخش سلامت اشاره کرد و گفت: اگر قرار است به بخش سلامت کمک شود، بخش خصوصی باید در آن تقویت شود حتی اگر نیاز به مصوبه باشد برای کمک کردن به بخش خصوصی در آغاز کار ما استقبال می‌کنیم.وی تاکید کرد: ما ضمن اینکه قبول داریم پروژه‌های عمرانی باید توسط بخش خصوصی گسترش یابد معتقدیم دولت نیز باید کمک نماید.

رئیس مجلس به بحث بودجه کشور اشاره کرد و گفت: با کوچک شدن دولت این امکان محیا می‌شود تا دولت چابک و سریع گامهای ترقی را طی کند زیرا در حال حاضر آموزش و پرورش و بخش سلامت هزینه دارترین بخش در بودجه هستند.

وی ابراز امیدواری کرد کشور در پرتو نگاه رهبری یک حرکت گسترده داشته باشد.

در پایان این مراسم از برگزیدگان بخش پژوهش و دانش توسط رئیس مجلس قدردانی به عمل آمد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet