خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1392/08/08 17:32:02
سرویس فرهنگی
آلیا در جمع بانوان بسیجی مجلس:

آثار مخرب سبک زندگی غربی را باید از جامعه اسلامی پاک کرد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص سبک زندگی اسلامی گفت: برای اجرای سبک زندگی اسلامی باید به کارکردهای اصلی خانواده ها و فرهنگ های بومی توجه کرد و خانواده ها نیز فرزندانشان را برای زندگی خانوادگی از کودکی آماده کنند.
آثار مخرب سبک زندگی غربی را باید از جامعه اسلامی پاک کرد عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص سبک زندگی اسلامی گفت: برای اجرای سبک زندگی اسلامی باید به کارکردهای اصلی خانواده ها و فرهنگ های بومی توجه کرد و خانواده ها نیز فرزندانشان را برای زندگی خانوادگی از کودکی آماده کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/43026.jpg آثار,مخرب,سبک,زندگی,غربی,را,باید,از,جامعه,اسلامی,پاک,کرد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، فاطمه آلیا در جمع بانوان بسیجی مجلس شورای اسلامی که در محل کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد با بیان اینکه در سبک زندگی اسلامی مجموعه ای از آداب وجود دارد، گفت: برای اجرای سبک زندگی اسلامی به فاکتورهای متعددی نیاز است که فرهنگ های بومی هر منطقه می تواند فاکتوری در اجرای این سبک زندگی باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: فرهنگ های بومی جزئی از زندگی محسوب می شوند و تأثیر قابل توجهی در سبک زندگی دارند.

آلیا گفت: در دنیا معمولاً حاکمان سعی دارند تغییراتی که در اجتماع به وجود می آید بر اساس تفکرات آنها باشد و باید گفت در سبک زندگی موضوعاتی مانند ازدواج، تولد فرزندان و غیره تأثیرات زیادی دارد.

وی افزود: در سبک زندگی حتی معماری ساختمان ها نیز تأثیر دارد به طوری که در خانه های قدیمی اندرونی و بیرونی وجود داشت و در مواقعی که مهمان نامحرم به خانه وارد می شد خانم ها می توانستند از این محیط استفاده کنند اما متأسفانه واحدهای آپارتمانی جدید متأثر از سبک غربی هستند، در زندگی آپارتمانی موضوعاتی مطرح است به طور مثال حتی بالا رفتن تعداد عینکی های جامعه به دلیل دیوارهای نزدیک و انعکاس نور در یک آپارتمان است و حتی بعضی از ناراحتی های روانی نیز به دلیل این محیط کوچک آپارتمانی به وجود آمده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: تغییرات فرهنگی در طول دهه های مختلف به وجود آمده است و این موضوع مبارزه با آن را کمی مشکل کرده است. غربی ها سعی کردند به دنبال کسب منافع اقتصادی باشند و این منافع را به صورت تغییر تدریجی فرهنگ ها به دست آورند. سلطه گران خواستند که مهارت های مورد نظر خود را در زندگی کشورهای دیگر رواج دهند و با توجه به اینکه نیروی کار زنان ارزان‌تر بود آنها سعی کردند این زنان را به کار در اجتماع تشویق کنند از این راه به منافع اقتصادی خود دست یابند.

آلیا گفت: در دیدگاه اسلامی تکالیفی برای خانواده ها وجود دارد و در همان ابتدا خانواده ها باید فرزندانشان را به مرور برای زندگی در آینده آماده کنند. در این راه پدران می توانند پسران خود را برای زندگی زناشویی آینده آماده کنند و مادران دختران خود را برای اینکه مادران و همسران موفقی بشوند آماده کنند و تأثیر فراوانی بر زندگی آینده فرزندانشان خواهند داشت.

وی افزود: در زندگی اسلامی مردان تکالیف مربوط به خود را دارند و زنان نیز وظایف مشخصی دارند و در صورتی که آموزش‌های مستقیم و غیرمستقیم به صورت صحیح انجام گیرد زندگی خانوارها آینده خوبی خواهد داشت.

آلیا ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در این موضوع که باید فساد از جامعه پاک شود تأکید داشتند و ما نیز باید درنظر بگیریم اگر فساد در جامعه‌ای رواج پیدا کند روی روابط سالم اثر خواهد گذاشت البته نباید از تأثیر مشکلات اقتصادی بر موفقیت زندگی خانوارهای جامعه غافل شد و براساس تحقیق مرکز پژوهش های مجلس علاوه بر مردان خانم‌ها نیز نقش مهمی در تعادل اقتصادی خانوارها دارند.

وی اضافه کرد: به طور نمونه حضرت خدیجه (س) فعالیت اقتصادی موفقی داشتند و پیامبر اسلام(ص) برای ایشان کار می کردند این موضوعات به این دلیل است که علاوه بر وظایف تخصصی مردان و زنان خانم‌ها می‌توانند در صورت علاقه در کارهای غیر مرتبط با مسئولیت شان شرکت کنند. به طوریکه درست است که مسائل اقتصادی خانوار مربوط به مرد است اما خانم ها نیز می توانند در بیرون از خانه کار کنند و بالعکس مردان نیز در امور خانه داری می توانندبه خانواده های خود کمک کنند.

آلیا ادامه داد:‌ بحران خانواده در غرب مسئله انکارناشدنی است و متاسفانه در برخی از کشورها یک رئیس‌جمهور در مراسم ازدواج دو مرد شرکت می‌کند و این زندگی غربی را با چالشی جدی مواجه کرده است و باید در نظر گرفت زنان ایران در طول تاریخ عفیفه بودند و با ورود اسلام به حجاب آنها اضافه شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: امیدوارم خانوارهای ایرانی به مسئولیت ها و کارکردهای اجتماعی خانوار توجه کنند و حتما سعی کنند که بنیان خانواده مستحکم تر از گذشته باشد و آثار سبک زندگی غربی را پاک کرد و نباید جوانان از ازدواج به موقع غافل شوند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet