شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1392/08/09 13:45:18
سرویس سیاسی
خجسته در نشست با اعضای شورای شهر چابهار:

چابهار با ظرفیتهای اقتصادی قوی نباید بیکار داشته باشد

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با بیان اینکه شوراها محل کاسبی نیست، تاکید کرد: اعضای شورای شهر باید با تصمیم‌گیری براساس خرد جمعی، فرهنگ شورایی را نهادینه کنند.
چابهار با ظرفیتهای اقتصادی قوی نباید بیکار داشته باشد رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با بیان اینکه شوراها محل کاسبی نیست، تاکید کرد: اعضای شورای شهر باید با تصمیم‌گیری براساس خرد جمعی، فرهنگ شورایی را نهادینه کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/42731.jpg چابهار,با,ظرفیتهای,اقتصادی,قوی,نباید,بیکار,داشته,باشد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، هیئت 5نفره کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به سرپرستی امیر خجسته که به سیستان سفر کرده اند، صبح امروز (پنجشنبه 9 آبان‌) با اعضای شورای شهر چابهار و مسئولان شهرداری این شهر نشست مشترکی داشتند و درباره مسائل و مشکلات چابهار گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

امیر خجسته رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم در این نشست ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی سراوان، بر لزوم برخورد با تحرکات مزدوران استکبار و ایجاد ناامنی تاکید کرد و گفت: هیچ جای دنیا مثل ایران دموکراسی و مردم‌سالاری واقعی برقرار نشد و انتخابات خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا نشان‌دهنده حضور قوی و قدرتمند مردم در صحنه‌های تصمیم‌گیری است.

نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی افزود: امروز در نظام جمهوری اسلامی ایران مردم حرف اول را می‌زنند؛ امام خمینی (ره) این جایگاه را به مردم داد، چرا که سنت پیامبر گرامی اسلام (ص) ترویج مردم‌سالاری دینی و رسیدگی به امور در قالب شورایی بود.

وی افزود: امام (ره) در سال 1358 دستور تدوین آیین‌نامه شوراها را صادر کرد و 8 اصل از قانون اساسی به وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی شهر و روستا مربوط می‌شود.

کلید استانی شدن انتخابات مجلس، واسپاری امور شهری به دست شوراها است

خجسته با تاکید بر اینکه شوراهای شهر باید به اتاق فکری برای قانونگذاری بدل شوند، تصریح کرد: در صدر اسلام هنگامی که جنگ احزاب رخ داد، پیامبر(ص) شورایی را تشکیل داد تا نظرات مسلمانان را دریافت کند و همانجا بود که سلمان فارسی پیشنهاد حفر خندق در اطراف شهر مدینه را داد و همین عامل پیروزی مسلمانان مقابل کفار و مشرکان شد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با بیان اینکه شورا محل کاسبی نیست، تاکید کرد: شورا  محل خرد جمعی است و به کارگیری نخبگان برای اثرگذاری و پیگیری امور شهری و روستایی به طور مقتدرانه است.

وی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی افزود: براساس قانون باید کلیه تصدی‌گری‌های دولت به مردم و بخش خصوصی واگذار شود و بر این اساس شوراها که پارلمان‌های محلی و شهری محسوب می‌شوند، نقشی کلیدی و مهم برعهده دارند.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس یادآور شد: همانطور که مجلس شورای اسلامی در سطح ملی قانونگذاری می‌کند، شوراها در سطح محلی برای عمران شهری و حل مشکلات مردم مصوبه می‌گذارند و بنابراین باید جایگاه شوراها تقویت شود.

خجسته تصریح کرد: هم‌اکنون بحث استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی مطرح است و من در جلسه‌ای به حضار یادآور شدم که کلید اجرای این طرح آن است که امور شهری به دست شهرداری و شوراها سپرده شود و شرح وظایف آنها در این رابطه روشن باشد.

وی با اشاره به اصل 103 قانون اساسی گفت: براساس این اصل استانداران، فرمانداران، مدیران کل و سایر مقامات دولتی باید خود را موظف به اجرای مصوبات شوراها بدانند که این اصل نشان‌دهنده جایگاه شوراها در ارکان حاکمیت است.

نماینده مردم همدان، فامنین و قهاوند در مجلس شورای اسلامی افزود: مردم به اعضای شورای شهر رأی داده‌اند تا آنها با امید و همدلی به مشکلات شهری و مطالبات موکلان خود رسیدگی کنند.

پرهیز از خواسته‌های شخصی برای دستیابی به نگاه کلان‌ در مورد مسائل شهری

وی با اشاره به سابقه حضور خود در شورای شهر همدان یادآور شد: اگر شورای شهر ضعیف باشد، شهرداری نیز ضعیف می‌شود و قاعدتاً ضعف شهرداری موجب خواهد شد که امکانات و خدمات‌رسانی به مردم با تاخیر و کندی انجام شود، بنابراین اعضای شورای شهر باید به سمت تصمیم‌گیری براساس خرد جمعی حرکت کنند و فرهنگ شورایی تصمیم گرفتن را نهادینه کنند و بر این اساس، برای نیل به مقصود لازم است از خواسته‌های شخصی چشم‌پوشی کنند تا به مسائل شهری نگاهی کلان‌نگر داشته باشند.

خجسته با بیان اینکه وحدت کلمه در شورای شهر بر خروجی تصمیمات و مصوبات آن اثر می‌گذارد، ادامه داد: امروز به دلیل تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای در امور شهری و روستایی، بیت‌المال تضییع می‌شود، بنابراین از راه‌های جلوگیری از اتلاف بیت‌المال یکپارچه‌سازی مدیریت شهری است.

این نماینده مردم در مجلس نهم بر لزوم ایستادگی و مقاومت اعضای شورای شهر در مقابل زیاده‌خواهان و فرصت‌طلبان و سودجویان تاکید کرد و گفت: اعضای شورای شهر باید به همراه مسئولان شهرداری با قوت و قدرت مسائل مربوط به حوزه شهری را پیگیری کرده و نگذارند که کار یا تصمیم‌گیری معطل بماند، چرا که معطل ماندن امور شهری به ضرر مردم تمام خواهد شد.

به‌کارگیری نخبگان در تصمیم‌گیری‌های کارشناسی ضروری است

وی با تاکید بر لزوم به‌کارگیری نخبگان در تصمیم‌گیری‌های کارشناسی ادامه داد: شهر چابهار ظرفیت‌های بالقوه بسیاری دارد؛ دریا، مرز و منطقه آزاد از جمله ظرفیت‌هایی هستند که اگر در یک منطقه باشند دیگر کسی نباید بیکار بماند، از این‌رو وظیفه اعضای شورای شهر چابهار بسیار سنگین است، چرا که مردم به عملکرد آنها دل بسته‌اند.

خجسته تصریح کرد: اعضای شورای شهر چابهار باید برای جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی و استفاده از ظرفیت‌های منطقه آزاد تدبیر کنند تا در این شهر اشتغال‌زایی شود و هیچکس بیکار نماند؛ قهرمان ملی آن کسی است که اشتغال ایجاد می‌کند.  

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس در پایان گفت: ما پس از بازگشت به تهران با وزرای مربوطه همچون اطلاعات، کشور و صنایع و معادن روسای سازمان‌های اجرایی جلسه تشکیل خواهیم داد تا آنها درباره پیش‌برد امور حوزه خود در چابهار همت گمارند.

وی ادامه داد: مسئولان شهری و استانی در سراسر کشور باید بدانند که سستی، رخوت و بی‌حالی به درد نظام جمهوری اسلامی نمی‌خورد بلکه این نظام مسئولانی خلاق، پویا، نوآور، ریسک‌پذیر و خستگی‌ناپذیر می‌خواهد تا امور مردم و کشور را پیگیری کنند.

کولیوند: کمیته راهبردی برای رفع اختلافات بین سطوح مدیریت شهری و استانی تشکیل شود

در ادامه این نشست جواد کولیوند گفت: اعضای شورای شهر و مسئولان شهرستان چابهار باید مشکلات و برنامه‌های توسعه‌ای خود را دسته‌بندی و اولویت‌گذاری کنند، چرا که این مسائل دارای جنبه‌های ملی یا استانی یا شهرستانی هستند و کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس می‌تواند مباحث ملی از جمله مرزها، احداث راه‌آهن، ساخت بندر بین‌المللی و راه و شهرسازی را پیگیری کند.

وی ادامه داد: باید استانداران و فرمانداران سیستان و بلوچستان پیگیر امور استانی باشند و معضلات، اجرای پروژه‌ها، توسعه و عمران شهری مربوط به شوراها و شهرداری است که این موارد نیز باید از مجرای خود دنبال شود.

نایب‌رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم به اعضای شورای شهر چابهار پیشنهاد داد که آنها برای رفع اختلافات بین‌دستگاهی و بین سطوح مدیریت شهری و استانی کمیته راهبردی براساس موضوعات طرح‌ها تشکیل دهند.

کولیوند با تاکید بر اجرای مدیریت واحد شهری تصریح کرد: این مدل مدیریت باید تمرین شود و راهکار نیل به این مقصود نیز تشکیل کمیته راهبردی با دبیری نماینده مردم شهر در مجلس است.

وی یادآور شد: در بحث توسعه بنادر که این دستگاه نیاز به زمین دارد، اعضای شورای شهر به جای آنکه جلوی کار را بگیرند، می‌توانند با صحبت و نشست با مسئولان سازمان بنادر به این نتیجه برسند که قسمتی از زمین‌های مورد نیاز این سازمان در ساحل و قسمتی نیز در حاشیه شهر چابهار تامین شود که از این طریق می‌توان معضل حاشیه‌نشینی و زاغه‌نشینی شهر چابهار را نیز حل کرد و البته موضوعات دیگر نیز نیاز به گفت‌وگو و صحبت دستگاه‌ها و نهادهای دخیل در قضیه دارد.

رضایی : بسترهای لازم برای توسعه چابهار فراهم است

همچنین ابراهیم رضایی در این نشست گفت: اگر اعضای شورای شهر چابهار می‌خواهند این شهرستان از وضعیت فعلی نجات پیدا کند، باید شجاعانه تصمیم بگیرند، چرا که انسان‌های شجاع همواره توانسته‌اند تمدن‌های بزرگ ایجاد کنند؛ دور هم نشستن و صحبت از مسائل خوب کردن راه به جایی نمی‌برد.

وی افزود: روزی که به چابهار آمدم و دریا، خاک حاصلخیز و ظرفیت استفاده از مرز را مشاهده کردم، به این نتیجه رسیدم که بسترهای لازم برای توسعه این شهر فراهم است، اما فقر و بیکاری مردم تاسف‌برانگیز و غیرقابل قبول است.

رضایی تصریح کرد: اگر اعضای شورای شهر چابهار نمی‌توانند به مسئولیت خود رسیدگی کنند، استعفا دهند و به مردم بگویند که نتوانستند کارها را پیگیری کنند اما اگر می مانند، باید به صورت جدی و مسئولانه مسائل شهری را دنبال کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد: اعضای شورای شهر باید با فساد مقابله و به هیچ وجه وارد بازی انسان‌های فاسد نشده و جزو پاکترین افراد به حساب آیند تا اعتماد مردم به تصمیمات آنها جلب شود، اما اگر طرح توسعه‌ای کلید خورد و اعضای شورای شهر و اقوام و بستگان آنها جزو اولین کسانی بودند که برای خرید زمین‌های پروژه توسعه‌ای گام برداشتند این مسئله به اعتماد مردم خدشه وارد می‌کند. بنابراین اعضا باید شجاعانه با فساد مقابله کنند تا در تاریخ سرافراز شوند.

وی ادامه داد: امیدارم اگر بار دیگر به چابهار آمدیم شاهد جهشی بزرگ در توسعه این شهر باشیم.

رضایی در پایان یادآور شد: منطقه آزاد فرصت بزرگی برای چابهار است. اعضای شورای شهر باید با استفاده از نظرات کارشناسان و خبرگان از این فرصت عظیم و بزرگ به نحو احسن برای توسعه و پیشرفت شهر چابهار استفاده کنند.

جدگال: ساماندهی زاغه‌نشینان حاشیه چابهار ضروری است

یعقوب جدگال نماینده مردم چابهار و کنارک در مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی سراوان بر لزوم اصلاح قانون شوراها و شهرداری برای تسهیل در اجرای مصوبات شوراها، استفاده از نظرات نخبگان و دانشگاهیان در ارتقای خدمات‌رسانی به مردم در شهرها و روستاها، استفاده از امتیاز منطقه آزاد و بهره‌مندی از ظرفیت‌های صید و صیادی، کشاورزی، توسعه بنادر، مرز و تبادلات مرزی تاکید کرد و ساماندهی زاغه‌نشینان حاشیه شهر چابهار را در قالب نقشه تفصیلی و جامع شهری ضروری دانست.

در اول این جلسه اعضای شورای شهر و مسئولان شهرداری چابهار به ظرفیت‌های اقتصادی این شهر از جمله کوه‌های مینیاتوری، استفاده از آب‌های اقیانوسی، مناطق تاریخی، کشت میوه‌های گرمسیری و ظرفیت‌های منطقه آزاد اشاره کردند و خواستار اجرای واگذاری زمین‌های طرح 2 هزار هکتاری به مردم، رفع حاشیه‌نشینی و توسعه نامتوازن شهری، حفظ حریم دریا و آزادسازی سواحل، برگرداندن زمین‌های آبا و اجدادی مردم -که از طریق سازمان ثبت اسناد دولتی اعلام شده‌اند-، طرح توسعه بنادر، احداث راه‌آهن، رفع معضلات و مشکلات بهداشتی و درمان، ساخت بیمارستان متناسب با جمعیت چابهار و شهرستان‌های اطراف آن، منتفع شدن شهرستان چابهار از منطقه آزاد اقتصادی، لغو تصمیم تعطیلی دانشگاه بین‌المللی منطقه آزاد به ویژه در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، فعال کردن گمرکات مرزی، اصلاح رفتار مرزبانان با مردم، رفع بحران فضای آموزشی، تسهیل صدور شناسنامه و عکس‌دار کردن آن، احداث سیستم فاضلاب شهری و تامین آب شرب شدند.

امیر خجسته، جواد کولیوند، سید عیسی دارایی، ابراهیم رضایی و یعقوب جدگال در سفری به استان سیستان و بلوچستان از ظرفیت‌های اقتصادی و گردشگری شهر چابهار و کنارک بازدید کردند. این سفر با برنامه‌ریزی یعقوب جدگال نماینده مردم چابهار و کنارک در مجلس نهم انجام شد. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet