حلول ماه ربیع الاول
1392/08/10 09:37:16
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سوری:

طرف‌های مذاکره از ابزار تحریم و ناسزا استفاده نکنند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر لزوم عدم استفاده از ابزارهایی همچون تحریم و ناسزا از سوی طرف‌های مذاکره ایران و ۱+۵ گفت که مسئولان در سطوح مختلف نباید اظهارنظرهایی کنند که نتیجه آن خراب شدن روند دیپلماسی کشور در طی مذاکرات باشد.
طرف‌های مذاکره از ابزار تحریم و ناسزا استفاده نکنند عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر لزوم عدم استفاده از ابزارهایی همچون تحریم و ناسزا از سوی طرف‌های مذاکره ایران و 1+5 گفت که مسئولان در سطوح مختلف نباید اظهارنظرهایی کنند که نتیجه آن خراب شدن روند دیپلماسی کشور در طی مذاکرات باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/44173.jpg طرف‌های,مذاکره,از,ابزار,تحریم,و,ناسزا,استفاده,نکنند Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛ حجت‌ الله سوری با اشاره به الزامات مقدمات برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 گفت: از آنجا که تیم مذاکره‌کننده‌ ایران و 1+5 مذاکرات را در سطح دیپلماتیک و سیاسی دنبال می‌کنند و از نخبگان و سفرای کشورها تشکیل شده‌اند، طبیعتاً نباید حرف‌های خارج از فضای دیپلماتیک مطرح کنند.

وی ادامه داد: با وجود این شرایط، ما بر این موضوع تاکید داریم که نظام سلطه نباید خوی استکباری و سلطه‌گری‌اش را در مذاکرات دخیل کند، چون مذاکره به معنای پذیرفتن طرفین و نشستن در فضای سالم برای بحث و گفت‌وگو با یکدیگر است و اگر قرار باشد مذاکرات در همان گام‌های اول توأم با قدرت نظامی و استفاده از ابزار تحریم باشد، دیگر مذاکره معنایی ندارد. مذاکرات باید از فضای مساوی و توأم با احترام متقابل انجام شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: متأسفانه سوابق طرف مقابل نشان داده است که معمولاً در مذاکرات از ابزارهایی همچون تحریم استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که مذاکره باید در فضای مذاکره و کارهای دیپلماتیک انجام شود.

سوری همچنین گفت: توصیه ما به تیم مذاکره‌کننده ایرانی این است که به دور از مسائل احساسی و بر اساس عقلانیت از حقوق ملت ایران دفاع کند، چون وقتی مذاکره را پذیرفته‌ایم بدان معناست که طرف مقابل را برای مذاکره پذیرفته‌ایم، پس قرار نیست از الفاظی استفاده کنیم که تبعات به دنبال دارد. البته با نگاه به روند فعلی، آینده خوبی را برای مذاکرات پیش بینی می‌کنم.

نماینده مردم سلسله و دلفان در ادامه با بیان اینکه "برخی مسئولان حرف‌های دور از شأن دیپلماتیک مطرح می‌کنند"، گفت: ممکن است احساسات برخی افراد بر عقلانیتشان غلبه کند، بویژه آنهایی که در متن مذاکرات و شأن یک دیپلمات نیستند و بر همین اساس یکسری حرف‌های غیر دیپلماتیک را در مورد مذاکرات بیان کنند.

وی افزود: وقتی دو طرف قرار است مذاکره‌ای انجام دهند نباید حواشی بر آنها تاثیر گذاشته و گفته‌های دیگران دخالتی در روند مذاکرات داشته باشند چون اگر قرار باشد همه حرف‌ها در مذاکرات تاثیر بگذارد پس باید تمامی افراد در رده‌های مختلف در مذاکرات حضور پیدا کنند. باید اجازه دهیم تیم مذاکره‌کننده کارش را در راستای کسب منافع ملی انجام دهد.

به گزارش ایسنا، سوری تاکید کرد: طبیعتاً طرف مقابل مذاکره‌کننده با در نظر گرفتن منافعش پای میز مذاکره نشسته است و اگر منفعتی نداشت حاضر به مذاکره نمی‌شد. در این شرایط باید هر دو طرف احترام یکدیگر را رعایت کنند و مسئولان اجرایی نیز در بیان گفته‌هایشان دقت کنند، نه اینکه تیم مذاکره‌کننده در حالی که روند دیپلماسی‌اش را انجام می‌دهد، سایر مسئولان در دستگاه‌های دیگر اظهارنظرهایی انجام دهند که کار را خراب کند. اصلاً در شأن یک مسئول نیست که بخواهد از الفاظ خارج از چارچوب آداب دیپلماسی استفاده و مبتنی بر آن رفتار کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet