هدر موبایل
1392/08/10 10:44:26
سرویس اقتصادی
تشریح جزئیات جلسه اخیر شورای رقابت / خودروسازان حق تعیین قیمت ندارند

شفاف سازی قیمت خودرو با حضور نعمت زاده در شورای رقابت/ اظهارات وزیر صنعت تبعات زیادی داشت

عضو ناظر در شورای رقابت با بیان اینکه موضوعی به عنوان ارز آزاد نداریم و نگاه قانون گذار نیز ارز تک نرخی است، گفت: طی تماس تلفنی با وزیر صنعت در جلسه چهارشنبه گذشته شورای رقابت مقرر شد وی در جلسه هفته آینده این شورا به منظور شفاف سازی قیمت خودرو حضور یابد.
شفاف سازی قیمت خودرو با حضور نعمت زاده در شورای رقابت/ اظهارات وزیر صنعت تبعات زیادی داشت عضو ناظر در شورای رقابت با بیان اینکه موضوعی به عنوان ارز آزاد نداریم و نگاه قانون گذار نیز ارز تک نرخی است، گفت: طی تماس تلفنی با وزیر صنعت در جلسه چهارشنبه گذشته شورای رقابت مقرر شد وی در جلسه هفته آینده این شورا به منظور شفاف سازی قیمت خودرو حضور یابد. https://cdn.icana.ir/d/019/43049.jpg شفاف,سازی,قیمت,خودرو,با,حضور,نعمت,زاده,در,شورای,رقابت/,اظهارات,وزیر,صنعت,تبعات,زیادی,داشت Icana

عیسی امامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به جزئیات جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته شورای رقابت گفت: جلسه روز چهارشنبه در حالی برگزار شد که بیشترین زمان آن به موضوع خودرو اختصاص یافت.
 نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در نهایت بر روی نقطه نظرات و اظهاراتی که وزیر  صنعت، معدن و تجارت و همچنین خودروسازان درباره قیمت خودرو داشتند بحث و بررسی شد.
 عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: خروجی جلسه این بود که در جلسه آینده قطعه سازان و وزیر صنعت در جلسه شورای رقابت حضور یابند و به جهاتی فرمول قیمت گذاری خودرو برای وزیر توضیح داده شود که این به تصمیم گیری منطقی درباره خودرو کمک می کند.

اظهارات وزیر صنعت تبعات اجتماعی زیادی به همراه داشت

وی افزود: اظهاراتی که وزیر صنعت مبنی بر عدم کاهش قیمت خودور داشته تبعات اجتماعی زیادی داشته و به صورت غیر منتظره مطالبی از سوی وی مطرح شد که وجود خارجی ندارد.
امامی با بیان اینکه به نظر می رسد جلسه هفته آینده شورای رقابت با وزیر صنعت شفاف باشد تا نتیجه آن همگرایی و نظر اجماعی وزارت صنعت، معدن و تجارت و شورای رقابت باشد، افزود: در جلسه روز چهارشنبه گذشته تماسی با وزیر صنعت گرفته شد تا در جلسه هفته آینده این شورا حضور یابد.

خودروسازان حق تعیین قیمت ندارند/ باید تابع دستورالعمل باشند

عضو ناظر در شورای رقابت گفت: جلسه هفته آینده بیشتر در راستای شفاف سازی و مشخص کردن واقعیت های خودرو خواهد بود، به دلیل اینکه تاکنون اظهارات متناقضی درباره خودرو شنیده ایم و درنهایت وزیر صنعت اعلام کرد که خودروسازان باید از ارز آزاد استفاده کنند و بر اساس آن نیز باید قیمت ها مشخص شود اما شورای رقابت بر این اعتقاد است به دلیل اینکه خودروسازان جنبه انحصاری دارند حق تعیین قیمت را ندارند و لذا باید تابع دستوالعملی باشند که شورای رقابت به موجب قانون به تصویب رسانده است.
این نماینده مردم در مجلس گفت: صاحب صلاحیت در چنین مواقع شورای رقابت است و این شورا باید اظهار نظر داشته باشد، ضمن اینکه بنا به درخواست وزیر صنعت موضوع بررسی قیمت خودرو را در دستور کار داشته است.
وی تاکید کرد: آنچه خودروسازان از شورای رقابت انتظار دارند بحث تفاوت نرخ ارز آزاد و مبادله ای است که میزان آنهم ناچیز است و تاثیر زیادی در قمیت خودرو ندارد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: با این نگاه وزیر صنعت مبنی بر استفاده خودروسازان از ارز آزاد طبعات ناشی از این اظهار نظر را نادیده گرفته و واکنش اجتماعی شدید به دنبال داشته است.
امامی تاکید کرد: اعلام افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت خودرو بیانگر این است که مصرف کننده باید در انتظار افزایش قیمت شدید خودرو باشد اما واقعیت امر این نیست.
وی گفت: به نظر می رسد قطعه سازانی که تا دیروز استدلالشان این بود که مواد اولیه خود را از خارج وارد می کنند و موضوع تاثیر نرخ ارز موجب شده تا آنها روی به بازار داخل بیاورند، در حقیقت فرصت دیگری پیدا کردند که بخش تجارت را مجدد پیگری کنند و مواد اولیه خود را از خارج از کشور تامین کنند که نشاندهنده آن است که ما به تعبیری فرصت اشتغال را برای بیگانه فراهم کردیم.
عضو ناظر در شورای رقابت با اشاره به اینکه اعتقاد ما این است که خودروسازان باید بر اساس دستورالعمل قیمت گذاری خودرو عمل کنند، تصریح کرد: اگر ادعایی دارند باید در مسیر قانونی با ورود شورای رقابت بررسی شود.
امامی افزود: ما نگرانی دیگری داریم که اگر در جریان تولید خود با کاهش قیمت ارز مواجه شدند تولیدات خود را کاهش دهند و یا اگر محصولات خود را پیش فروش کردند به چه نحوی عمل می کنند.
این نماینده مردم در مجلس نهم همچنین با اشاره به اینکه افزایش قیمت محصولات یکی از شرکت های خودروسازی که از سوی مدیرعامل شرکت مطرح شد نیز در جلسه گذشته شورای رقابت عنوان شد، تاکید کرد: این شرکت افزایش قیمت محصولات خود را تکذیب کرد و هزینه طرح موضوع افزایش قیمت خودرو تبعات اجتماعی بالا برای جامعه بود.
عضو ناظر در شورا رقابت با بیان اینکه موضوعی به عنوان افزایش قیمت خودرو وجود ندارد،گفت: اصلا موضوعی به عنوان ارز آزاد نداریم و نگاه قانون گذار به ارز تک نرخی است به طوری که این نرخ مشخصا 2450  است؛ آنچه که در حال حاضر مطرح است در صورتی که خودروسازان نتوانند ارز مورد نیاز خود را از دولت تامین کنند هزینه  آن در تولید نمایان می شود اما اعتقاد ما این است که یک ارز به نام ارز مبادله ای داریم و در شرایط منطقی درمورد آن تصمیم گیری می شود./
پایان پیام
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet