هدر موبایل
1392/08/10 11:17:57
سرویس دیگر رسانه‌ها_
میرکاظمی:

صادرات نفت در شهریور و مهر کاهش یافته است

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم تدوین بودجه ۹۳ براساس واقعیت‌های موجود در کشور گفت که میزان فروش نفت در سال آینده نباید بیش از سال جاری باشد و قیمت نفت نیز با توجه به قیمت‌های جهانی باید بشکه‌ای ۹۵ دلار پیش‌بینی شود که ریسکی نداشته باشد.
صادرات نفت در شهریور و مهر کاهش یافته است رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم تدوین بودجه 93 براساس واقعیت‌های موجود در کشور گفت که میزان فروش نفت در سال آینده نباید بیش از سال جاری باشد و قیمت نفت نیز با توجه به قیمت‌های جهانی باید بشکه‌ای 95 دلار پیش‌بینی شود که ریسکی نداشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/42766.jpg صادرات,نفت,در,شهریور,و,مهر,کاهش,یافته,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛ مسعود میرکاظمی اظهار کرد: نگرانی‌ای که من شخصا دارم این است که در برنامه‌های وزرای دولت یازدهم رنگ و بوی برنامه اقتصاد مقاومتی را نمی‌بینیم در حالی که ما باید همیشه آمادگی داشته باشیم که اگر اتفاقات دیگری در تحریم افتاد، بتوانیم کشور را مدیریت کنیم؛ البته این در کنار دیپلماسی فعال و دفاع از حقوق ملت است اما به هر حال نباید ذوق زده شویم، غافل شویم و فرصت را از دست بدهیم زیرا این فرصت سوزی‌ها باعث می‌شود بعدا نتوانیم جبران کنیم.

وی افزود: ما باید این احتمال را بدهیم که اگر 500 هزار بشکه دیگر کاهش صادرات نفت داشتیم چطور کشور را اداره خواهیم کرد متاسفانه اکنون این نگاه وجود ندارد و من نگرانم این فرصت‌ها را از دست بدهیم و به نقطه‌ای برسیم که دستمان را بالا ببریم و بگوییم که دیگر نمی‌شود کاری کرد، در حالی که اگر از امروز برای مقابله با تحریم‌ها برنامه داشته باشیم کارهای زیادی می‌توان انجام داد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم کاهش وابستگی به نفت در بودجه سال آینده، خاطر نشان کرد: ما باید طرح هدفمندی را در بودجه بیاوریم و بخشی از منابع را از آنجا تامین کنیم همچنین واگذاری‌ها به مردم را نیز پیش‌بینی کنیم زیرا برخی از پروژه‌های باید به دست مردم داده شود، ما می‌توانیم از منابع داخلی برای راه‌اندازی برخی طرح‌ها استفاده کنیم و بسته سیاستی خوبی داشته باشیم که هم پروژه‌ها تعطیل نشود، هم وابستگی به نفت کمتر شود و هم مقابله جدی با تحریم داشته باشیم.

رییس کمیسیون انرژی با اشاره به قیمت 100 دلاری هر بشکه نفت در بازارهای جهانی اظهار کرد: در بودجه سال 92 قیمت هر بشکه نفت 95 دلار پیش‌بینی شده بود و ما برای سال آینده اگر بخواهیم ریسکی نداشته باشیم می‌توانیم حداکثر همین قیمت 95 دلار را که در بودجه سال جاری وجود داشت پیش‌بینی کنیم، در غیر این صورت قیمت بازار صد دلار است و می‌توان این رقم را برای فروش نفت البته با وجود ریسک پیش‌بینی کرد.

میرکاظمی درباره میزان فروش نفت در سال آینده نیز تاکید کرد: این میزان در بودجه سال 92 یک میلیون و 300 هزار بشکه در روز پیش‌بینی شده بود که به نظر من تحقق پیدا نمی‌کند، زیرا ما حتی در شهریورماه هم حدود 100 تا 150 هزار بشکه کاهش روزانه صادرات داشتیم و این نشان می‌دهد روند کاهشی است.

وی یادآور شد: آن طوری که روند شهریور و مهر نشان می‌دهد صادرات نفت روند کاهشی داشته و ما نگران این هستیم که در شش ماه دوم سال هم همین سیر کاهشی ادامه پیدا کند.

به گزارش ایسنا، نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر لزوم پیش‌بینی منابع واقعی در بودجه سال 93 خاطر نشان کرد: البته ما در مجلس زیاد به شعارها و کارهای تبلیغاتی توجه نمی‌کنیم و عدد و رقم و عملکردها را می‌بینیم، عملکرد شهریورماه هم راضی کننده نبود لذا در ادامه مسیر هم فکر می‌کنیم صادرات نفت افزایش پیدا نمی‌کند، بنابراین دولت باید میزان صادرات را براساس واقعیت‌ها پیش‌بینی کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet