حلول ماه ربیع الاول
1392/08/11 10:25:59
سرویس فرهنگی
مبلغی در نشست تخصصی فقه رسانه مطرح کرد:

ضرورت ارائه روش استفاده از قرآن از سوی حوزه های علمیه

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: قرآن کلان پرداز ترین نص دینی است که مرزهای دور و فراگیر را نسبت به زمان های مختلف و شرایط متفاوت بیان و کلان پردازی و پوشش بخشی خود را نسبت به مسائل انسانی و اجتماعی به صورتی حیرت آور با قالب های بیانی کوتاه و رسا ارائه کرده است.
ضرورت ارائه روش استفاده از قرآن از سوی حوزه های علمیه رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: قرآن کلان پرداز ترین نص دینی است که مرزهای دور و فراگیر را نسبت به زمان های مختلف و شرایط متفاوت بیان و کلان پردازی و پوشش بخشی خود را نسبت به مسائل انسانی و اجتماعی به صورتی حیرت آور با قالب های بیانی کوتاه و رسا ارائه کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/42803.jpg ضرورت,ارائه,روش,استفاده,از,قرآن,از,سوی,حوزه,های,علمیه Icana

حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در هفتمین نشست تخصصی فقه رسانه در قم افزود: به دلیل اینکه ایجاد کننده قرآن، خداوند عالم مطلق است به صورتی ناظر به واقعیت‌های انسان  و جامعه انسانی در بستر تاریخ تا آخر جهان وارد شده و از آنجا که ذات باری تعالی حکیم مطلق است قرآن خود را به صورتی پاسخگو به مسائل انسانی نازل فرموده است.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی  بیان داشت: اگر خداوند حیکم، احکام و برنامه ها برای جامعه انسانی بدهد که از پس واقعیت های آینده و تاریخ برنیاید به معنای قبول صدور لغو از سوی خداوند است که ذات کبریایی او از آن بدور است.

حجت الاسلام و المسلمین مبلغی گفت: در صورت داشتن روش متناسب و دقیق از قرآن، می توان به دریافت هایی مهم و علمی از این قالب ها برای شرایط مختلف و متحول جهان نائل آمد و با داشتن روش استفاده، می توان با یک آرامش، اطمینان و قدرت به سراغ قرآن رفت.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی تصریح کرد: این که در حدیث، رجوع به قرآن در "شبهات همانند پاره‌های تاریکی شب" ضروری شمرده شده، حاکی است که ویژگی اختصاصی قرآن، حل کنندگی شرائط به شبهه اندازنده در بستر تاریخ است؛ شرایطی که از نو شوندگی و پیچیدگی زمانه بر می خیزد.

وی ادامه داد:  در قرآن آنقدر اندیشه های کلان و دقیق و ناظر به وضعیت های انسانی ذخیره شده و آنقدر اندیشه‌های ناب دینی به صورت پر ظرافت تعبیه شده است که می توان به واقعیت مورد نظر دین دست یافت و آن شبهات و اشتباهات را برطرف کرد.

حجت الاسلام و المسلمین مبلغی با اشاره به این که البته رابطه سنت با قرآن، تعریفی فنی و جدی دارد که در جای خود بحث شده، گفت:  این به آن معنا نیست که رجوع به قرآن کریم را خصوصا در مسائل کلان اجتماعی مهمل بگذاریم، و متاسفانه این بزرگترین و مطمئن ترین کتاب و نص دینی مهمل گذاشته شده است.

 وی با اشاره به فقدان روش دقیق استنباط از قرآن و دچار بودن به یک درجا زدن در زمینه تفسیر، گفت: کافی است نگاهی به تفاسیر بیندازید و مقایسه ای را میان تفاسیر قرون کنونی با قرون اولیه از نظر محتوا انجام دهید،  خواهید دید که همه با اندک  تفاوت هایی در یک سطح هستند و تفاوت هایی که وجود دارد در حدی نیست که بتوان آن را برداشتن گامی جدی تلقی کرد به گونه ای که استفاده از قرآن را در مسیر دریافت آموزه های قرآنی برای حل مشکلات و شبهات ممکن سازد.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه با اشاره به آیه شریفه "لَا إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَدْ تَبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنْ الغَیِّ" گفت: این آیه می تواند منبع ای برای نظر افکندن از خاستگاه دین به رسانه و رسیدن به دیدگاه دینی باشد، به شرط آن که با یک تفسیر سطحی و نگاه شتاب آلود و زودگذر - مثل همیشه و همه جا که به صورت مطلوب تامل و نیک اندیشی در قرآن نداریم – به سراغ آن نرویم.

گفتنی است بررسی رسانه از دیدگاه اسلام بر اساس این آیه به جلسه بعد موکول شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet