خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1392/08/11 10:02:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عثمانی مطرح کرد:

افزایش نرخ سود بانکی چاقوی دولبه است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: نرخ سود بانکی تابعی از تورم یک جامعه است و نمی توان زمانی که تورم افزایش قابل توجهی دارد، نرخ سود بانکی را ثابت نگه داشت و البته از طرف دیگر نیز افزایش نرخ سود بانکی سرمایه گذاری را کند می کند و بالابودن نرخ سود برای سرمایه گذاری و اشتغال مضر است.
افزایش نرخ سود بانکی چاقوی دولبه است عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: نرخ سود بانکی تابعی از تورم یک جامعه است و نمی توان زمانی که تورم افزایش قابل توجهی دارد، نرخ سود بانکی را ثابت نگه داشت و البته از طرف دیگر نیز افزایش نرخ سود بانکی سرمایه گذاری را کند می کند و بالابودن نرخ سود برای سرمایه گذاری و اشتغال مضر است. https://cdn.icana.ir/d/019/44024.jpg افزایش,نرخ,سود,بانکی,چاقوی,دولبه,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ محمد قسیم عثمانی، عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با اشاره به تصمیم شورای پول و اعتبار برای بررسی نرخ سود بانکی گفت: نرخ سود بانکی تابعی از تورم یک جامعه است و نمی توان زمانی که تورم افزایش قابل توجهی دارد، نرخ سود بانکی را ثابت نگه داشت.
نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: طبیعی است که افزایش نرخ سود بانکی منجر به افزایش نرخ سود دریافتی از وام گیرندگان می شود اما با توجه به تورم موجود چاره ای نیست.
عثمانی تصریح کرد: از لحاظ  تئوریک و محاسباتی نرخ سود بانکی تابعی است از نرخ سود بهره به علاوه یک میزان مشخص از سود و زمانی که نرخ تورم به 40 درصد می رسد اگر روال کار بر اساس مدیریت دستوری نباشد، طبیعتا باید نرخ سود میزانی نیز از 40 درصد بیش تر باشد.
وی ادامه داد:البته این مقوله سرمایه گذاری را کند می کند و بالابودن نرخ سود برای سرمایه گذاری و اشتغال مضر است.
عثمانی در تشریح راهکارهای ایجاد تعادل بین ابعاد مثبت و منفی افزایش نرخ سود بانکی گفت: دولت باید منابعی  به جز منابع سپرده گزاران حقیقی برای تامین مابه التفاوت افزایش نرخ سود بانکی پیدا کند تا مقداری از این مشکلات تعدیل شود.
این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد: دولت می تواند تسهیلاتی قائل شود و میزانی از مابه التفاوت سود را نیز خود تقبل کند تا فشار زیادی بر وام گیرندگان وارد نشود.
وی در خصوص این تسهیلات گفت: به طور مثال در زمانی که نرخ سود بانکی 30  درصد شود به بانک ها بگویند با تولیدکنندگان با نرخ 20 درصد سود محاسبه کنید و 10 درصد مابه التفاوت را دولت می پردازد.
به گزارش مجلس نیوز (پایگاه خبری فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی)، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در خاتمه تاکید کرد:در بودجه سنواتی نیز باید این  مقوله باید در نظر گرفته شود که تولید کننده با نرخ پایین تری به مام دسترسی داشته باشد تا افزایش نرخ سود بانکی بر تولید کشور سایه نیندازد./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet