هدر اصلی
1392/08/11 11:30:12
سرویس سیاسی
سبحانی نیا در تشریح سفر رئیس مجلس به چین:

همکاری‌های ایران و چین تحت‌الشعاع مسائل تهران با غرب نیست

عضو هیات رئیسه مجلس مشترکات میان ایران و چین را بسیار زیاد توصیف و تصریح کرد: ارتقاء همکاری های پارلمانی میان چین وایران در سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به این کشور مورد تاکید قرار گرفت.
همکاری‌های ایران و چین تحت‌الشعاع مسائل تهران با غرب نیست عضو هیات رئیسه مجلس مشترکات میان ایران و چین را بسیار زیاد توصیف و تصریح کرد: ارتقاء همکاری های پارلمانی میان چین وایران در سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به این کشور مورد تاکید قرار گرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/42717.jpg همکاری‌های,ایران,و,چین,تحت‌الشعاع,مسائل,تهران,با,غرب,نیست Icana

حسین سبحانی نیا در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در تشریح سفر رئیس مجلس به  چین و دیدار با مقامات این کشور، گفت: در شرایط فعلی که جمهوری اسلامی، سیاست تنش زدایی در جهت رفع مشکلات دو جانبه را در دستور کار دارد، سفر رئیس مجلس به چین حاوی پیام های بسیاری برای مقامات آن کشور بود. 

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه جمهوری اسلامی در حال حاضر با کشورهای غربی درصدد حل مشکلات هسته ای است، اما این موضوع به آن معنا نیست که نگاه به شرق و همکاری با چین تحت الشعاع مسائل با غرب قرار گیرد.

وی با اشاره به روابط استراتژیک و طولانی ایران با چین، افزود: با توجه به ظرفیت های بالا میان 2 کشور، در آینده نیز می توان ارتباطات را در سطوح مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی توسعه داد زیرا پیام این سفر اطمینان خاطر و تاکید بر ضرورت همکاری های دو جانبه بود و البته ظرفیت های بالا میان ایران و چین باید بالفعل شود.

سبحانی نیا تصریح کرد: امکان توسعه همکاری‌های تجاری تا میزان 100 میلیارد دلار میان ایران و چین وجود دارد که در حال حاضر حدود 40 میلیارد آن به سطح تجاری ایران متعلق است ولی افزایش آن به 2 برابر این مقدار  در حوزه های مختلف وجود دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید براینکه مشترکات ایران و چین درحوزه های مختلف بسیار زیاد است، بیان کرد:  دیدگاه چین در دوران دفاع مقدس و بعد از آن در بحران عراق، سوریه و افغانستان به دیدگاه جمهوری اسلامی نزدیک بوده و مشترکات فراوانی میان دو کشور در مسائل بین المللی و منطقه ای وجود دارد.

سبحانی نیا افزود: در این سفر تقویت همکاری های پارلمانی  مورد تاکید قرارگرفته و توجه به توسعه همکاری های تجاری، اقتصادی ، انرژی و سرمایه گذاری های مشترک از مسائل مورد اهمیت دیگر این نشست‌ها بود.

وی گفت:  دردیدار با رئیس جمهور چین، رئیس کنگره خلق، رئیس شورای عالی امنیت ملی و مقامات شانگهای و شین گفت وگو های بسیار خوبی انجام شد که علاقمندی مقامات چین برای ادامه همکاری ها با ایران قابل توجه بود.

سبحانی نیا ادامه داد:  مقدمه ارتقاء همکاری های پارلمانی، رفت و آمد های متقابل است که از گروه دوستی پارلمانی چین و ایران و دیگر مقامات این کشور دعوت شد تا درآینده ای نزدیک به ایران سفر کنند.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه در این سفر همکاری‌های توریستی با چین مورد تاکید قرار گرفت، افزود: مسائل منطقه ای، گسترش مبادلات اقتصادی و تجاری میان دو کشور باید مورد توجه قرار گیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet