هدر موبایل
1392/08/12 11:37:11
سرویس دیگر رسانه‌ها_
پورابراهیمی:

افزایش نرخ سود بانکی در زمان بیماری هلندی، تیرخلاص به تولید است

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:زمانی اقتصاد کشور با بیماری هلندی درگیر است – که کمین بیماری هلندی برای اقتصاد کشور مورد تایید وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز هست. افزایش نرخ سود بانکی به معنی دور شدن سرمایه ها از عرصه سرمایه گذاری و در یک کلام تیرخلاص به تولید کشور است.
افزایش نرخ سود بانکی در زمان بیماری هلندی، تیرخلاص به تولید است نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:زمانی اقتصاد کشور با بیماری هلندی درگیر است – که کمین بیماری هلندی برای اقتصاد کشور مورد تایید وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز هست. افزایش نرخ سود بانکی به معنی دور شدن سرمایه ها از عرصه سرمایه گذاری و در یک کلام تیرخلاص به تولید کشور است. https://cdn.icana.ir/d/019/42823.jpg افزایش,نرخ,سود,بانکی,در,زمان,بیماری,هلندی،,تیرخلاص,به,تولید,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اظهارات، علی طیب نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی دولت یازدهم مبنی بر این که بیماری هلندی در کمین اقتصاد  کشور است، گفت: ساختار اقتصادی کشور دچار مشکلی تحت عنوان رکود همراه با تورم است که این رکود همراه با تورم را بیماری هلندی می‌نامند که امروز دامن‌گیر اقتصاد ایران شده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: سخت‌ترین تصمیمات باید در این دوره زمانی گرفته شود چرا که اگر تنها رکود اقتصادی را داشته باشیم تصمیم‌گیری در خصوص آن کار را روان‌تر می‌کند و یا اگر تنها با تورم رو به‌رو باشیم مدیریت امری بس سهل‌تر و راحت‌تر از تصمیم‌گیری برای راهکارهای برون رفت از رکود تورمی است.
 
پورابراهیمی تصریح کرد: واحدهای صنعتی، کارخانه‌ها و مجموعه‌های اقتصادی کشور  کمتر از ظرفیت خود در حال فعالیت هستند یا بعضا از اساس تعطیل شده‌اند و از طرف دیگر  شاهد افزایش عمومی قیمت‌ها هستیم.
افزایش تولید تنها داروی بیماری هلندی است

این نماینده مردم در مجلس نهم در تشریح راهکارهای رفع بحران بیماری هلندی، گفت: راه درمان و علاج توجه به ظرفیت‌های تولید کشور است و شرایطی است که می‌تواند از زاویه تولید به شرایط نسبتا مطلوبی برسیم.
امروز در کشور در وضعیتی قرار گرفته‌ایم که آثار تورمی که به تحلیل بسیاری از اقتصاددانان ناشی از  افزایش حجم نقدینگی است، اما تصور خود من بر این است که در کنار افزایش حجم نقدینگی که اثر تورمی آن کتمان نیست، تاثیرگذاری این عامل بیش‌تر متوجه  کاهش ارزش پول ملی است که براین اساس اقتصاد کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و این به به این معنی است که کاهش ارزش پول ملی که در خرداد سال 91 آغاز شد، آثار تورمی سنگینی را از خود به جای گذاشت.
 
غنیمت شماردن فرصت های ناشی از کاهش ارزش پول ملی ضروری است

پورابراهیمی در ادامه افزود: نکته مهم در این بحث این است که اگر چه آثار تورمی ناشی از کاهش ارزش پول ملی شرایط خاصی را در معیشت مردم ایجاد کرد اما فرصت‌های بزرگی را برای این که بتوانیم ظرفیت‌های تولید را برای ما ایجاد کرد.
 
وی ادامه داد: این یک واقعیت اقتصادی است که اگر از این ظرفیت‌ها استفاده نکنیم، علاوه براینکه هزینه‌های کاهش ارزش پول را باید پرداخت کنیم، فرصت‌های خود را نیز به طور کامل سوزانده‌ایم.
 
این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: اگر تا پایان سال دولت نتواند به نحوی عمل کند که حجم صادرات غیر نفتی را حداقل 50 درصد نسبت به مدت مشابه سال 91 افزایش دهد، در عمل به این معنی است که ما فرصت‌های افزایش تولید در کشور را به واسطه این که نتوانسته‌ایم گره‌های  تولید را باز کنیم، از بین برده‌ایم.
محدودیت گذاری برای صادارت با هیچ ادبیاتی اقتصادی هم‌خوانی ندارد

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: زمانی که کاهش ارزش پول ملی در کشور اتفاق افتاده یعنی ظرفیت‌های تولید به شدت افزایش پیدا کرده‌اند، یعنی اگر تا دیروز یک کارتن آب معدنی 10 هزار تومان بود امروز حداقل باید 30 هزار تومان برای آن بپردازیم که این مسئله کمک می‌کند تا حجم صادرات به شدت افزایش یابد.
 
پورابراهیمی با تاکید بر لزوم رفع موانع صادرات گفت: امروز بسیاری از تجار را می‌بینیم که از آمادگی بازارهای منطقه برای صادرات می‌گویند اما مطرح می‌کنند که وضعیت صادارت و تولید به اندازه کافی مناسب نیست و بعضا در کشور تعرفه‌ها و یا محدودیت‌های صادراتی وضع می‌کنیم که در برخی از کالاهای صادراتی لازم است اما بعضا این محدودیت‌ها بسیار غیر منطقی است.
 
وی ادامه داد: کاری که دولت سال گذشته در خصوص ممنوعیت صادرات پسته انجام داد بسیار غیرمنطقی بود و با هیچ ادبیات اقتصادی قابل توجیه نبود.
 
کاهش ارزش پول ملی و افزایش انگیزه صادارت; فرصتی که باید غنیمت شمارد

این نماینده مردم در مجلس نهم در ادامه افزود: اگر این محدودیت‌ها را در نظر نگیریم جذابیت‌های صادراتی به شدت در اثر همین کاهش ارزش پول ملی به شدت افزایش می‌یابد و باید با تولید این مسئله را پاسخگو باشیم.
وی ادامه داد: تولید یعنی کلید اصلی حل مشکل چرخش جریان اقتصاد و رفتن به سمت چیزی که از آن به عنوان افزایش نرخ رشد منجر به حرکت تولید می‌شود.
 
پورابراهیمی تصریح کرد: نه تنها مزیت‌های صادراتی به سمت تولید نگاه دارد و تولید را تحریک می‌کند و به حرکت در می‌آورد بلکه محدودیت‌های وارداتی نیز همین کار را انجام می‌دهند.
 
وی در تشریح محورهای حساس تولید در کشور، گفت: موتور تولید در کشور از دو محور حساس تشکیل شده و برای این که بتواند خیزش کند باید این دو محور حرکت را آغاز کنند که براین اساس محور اول نیازهای صادراتی و محور دوم محدودیت‌های وارداتی است.
 
پورابراهیمی تصریح کرد: زمانی که کاهش ارزش پول ملی رخ می‌دهد قیمت کالاهای وارداتی افزایش می‌باید و به دنبال آن واردات به شدت کاهش می‌یابد و در این حالت تولید داخلی جایگزین واردات می‌شود و با این جایگزینی تولید، انگیزه برای حرکت می‌یابد که باید دو محور ذکر شده تحت مدیریت صحیح دولت باشد.
نرخ سود بانکی افزایش یابد باید فاتحه تولید را خواند

پورابراهیمی با تاکید براینکه ساختار نظام بانکی و نظام تامین مالی و بنگاه‌های اقتصادی باید بازنگری شود، گفت: با وضعیت امروز بنگاه‌ها و رویکرد نرخ تامین مالی به خصوص با زمزمه‌هایی که برای افزایش نرخ سود بانکی به گوش می‌رسد فاتحه تولید را می‌خواند.
 
وی افزود: با افزایش نرخ سود بانکی کسی به سراغ تولید نمی‌رود چرا که زمانی نرخ سود سپرده بانکی به 25 درصد برسد یعنی بانک‌ها باید منابع مالی را از مردم با 25 درصد سود بگیرند و به فعالان اقتصادی با 35 درصد سود وام بدهند.
 
این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد: اصطلاحی در بانکداری است به اسم نرخ هزینه سرمایه که در این حالت نرخ هزینه سرمایه به حدود 50 درصد می‌رسد که در این حالت تمامی طرح‌ها از توجیه اقتصادی خارج می‌شود.
 
پورابراهیمی افزایش نرخ سپرده بانکی را تیرخلاص به جریان تولید کشور خواند و تصریح کرد: امروز ساختار نظام بانکی و زمزمه‌های افزایش نرخ سود بانکی به هیچ عنوان پاسخگوی حل مشکلات بنگاه‌های تولیدی کشور نیست.
 
وی با بیان این که ساختار بحث بیمه‌ها  و بنگاه‌هایی که با بیمه تامین اجتماعی رو به‌رو هستند باید بازنگری و اصلاح شود، گفت: ساختار نظام مالیاتی، نظام تعرفه‌های صادراتی، نظام گمرک و قانون کار نیازمند بازنگری است.
وی ادامه داد: اگر دولت می‌خواهد در مسیر تولید حرکت کند باید موانع بیان شده را برطرف کند تا رکود و بیماری هلندی بر طرف شود چراکه تورم ناشی از این بیماری تنها و تنها با تولید واقعی حل می‌شود.
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «جمهوریت»، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: امروز در شرایطی قرار داریم که اگر از مزیت‌های صادراتی و از مزیت‌های ناشی از کاهش واردات کشور با افزایش حجم تولید استقبال نکنیم تنها و تنها باید متحمل پیامدهای ناشی از کاهش ارزش پول ملی باشیم چرا که از فرصت‌های ناشی از این موضوع استفاده نکردیم./
 
پایان پیام
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet