حلول ماه ربیع الاول
1392/08/12 13:35:49
سرویس اقتصادی
هروی تشریح کرد:

دلایل کاهش 7 درصدی صادرات زعفران/ احتمال حذف درآمد 600میلیون دلاری

نماینده مردم قائنات درمجلس، درخصوص کاهش ۷ درصدی صادرات زعفران، گفت: چنانچه روند رشد کشت و صاردات زعفران به همین صورت ادامه یابد به طورحتم درآینده نزدیک علاوه براز دست رفتن جایگاه ایران درصادرات و درآمدزایی ۶۰۰ میلیون دلاری حاصل ازآن درحدود یک میلیون شغل هم نابود می شود.
دلایل کاهش 7 درصدی صادرات زعفران/ احتمال حذف درآمد 600میلیون دلاری نماینده مردم قائنات درمجلس، درخصوص کاهش 7 درصدی صادرات زعفران، گفت: چنانچه روند رشد کشت و صاردات زعفران به همین صورت ادامه یابد به طورحتم درآینده نزدیک علاوه براز دست رفتن جایگاه ایران درصادرات و درآمدزایی 600 میلیون دلاری حاصل ازآن درحدود یک میلیون شغل هم نابود می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/43088.jpg دلایل,کاهش,7,درصدی,صادرات,زعفران/,احتمال,حذف,,درآمد,600میلیون,دلاری Icana

جواد هروی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبر گزاری خانه ملت، درخصوص دلایل کاهش 7 درصدی زعفران در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه درسال گذشته، گفت: با توجه به اینکه ایران 95 درصد از طلای سرخ جهان را تولید می کند اما متأسفانه این محصول ارزآور دستخوش تغییرات و نوسانات قیمتی شدیدی شده است به طوری که درشش ماهه اول سال جاری درحدود 60 درصد قیمت زعفران به علت دلال بازی واسطه گران افزایش یافته که این مهم باعث کاهش  7 درصدی صادرات این محصول در نیمه نخست سال جاری شد.

نماینده مردم قائنات درمجلس شورای اسلامی، با تأکید براینکه درحال حاضر کشت و صادرات زعفران درشرایط بحرانی و نامطلوبی به سرمی برد، تصریح کرد: تنها راه درمان وضعیت بحرانی زعفران این است که مسئولان دولتی از جهت کشت، تولید و صادارت این محصول را به عنوان یک محصول فوق استراتژیک درنظرگیرند.

این نماینده مردم درمجلس نهم، درتشریح دلایل کاهش صادرات زعفران، اظهارداشت: متأسفانه آنچه که تا به امروز در خصوص کشت زعفران و زعفرانکاران ازسوی مسئولان دولتی نادیده گرفته شده این است که ما نتوانستیم در عرصه رقابت با بازارهای خارجی موقعیت خود را درخصوص صادرات زعفران حفظ کنیم.

کشت زعفران با حمایت اسپانیا درمراکش

هروی، با تأکید براینکه درچند سال اخیررقبای ایران از جمله کشورهای همسایه چون افغانستان،هندوستان ،امارات‌همچنین کشورهای شمال آفریقا به کشت و صادرات زعفران پرداخته اند، افزود: درسال‌های اخیرافغانستان با حمایت کشورهایی اروپایی با استفاده از پیاز زعفران ایرانی، شروع به کاشت و پرورش این محصول کرده وهمچنین اسپانیا هم با آموزش رایگان کشت زعفران درمراکش به تولید این محصول دراین کشورپرداخته است.

کشت و صادرات زعفران به یک نگرش برنامه ریزی شده نیازمند است

وی، با انتقاد ازاینکه متأسفانه تابه امروز کشوردرخصوص تولید و کشت زعفران نتوانسته عملکرد جدی و مؤثری داشته باشد، تصریح کرد: کشت و صادرات زعفران نیازمند به یک نگرش برنامه ریزی حساب شده است که متأسفانه تاکنون در خصوص کشت و صادرات این محصول فوق استراتژیک عملکرد مؤثر و جدی از سوی مسئولان دولتی صورت نگرفته است به طوری که میزان کشت زعفران درهرهکتاربسیار پایین تر از رکورد جهانی است .

نماینده مردم قائنات درمجلس، اظهارداشت: چنانچه کشوردرخصوص کشت زعفران فقط به همین میزان تولید اکتفا کند به طورحتم درآینده نزدیک جایگاه خود را در کشت و صادرات زعفران از دست می دهد.

یک میلیون نفر سالیانه به زعفران کاری اشتغال دارند

این نماینده مردم درمجلس نهم، با اشاره به اینکه اگر درحال حاضر حدود 160 هزار نفر زعفران کار با خانوارها درنظربگیریم درحدود یک میلیون جمعیت درسال به زعفران کاری اشتغال دارند، افزود: چنانچه روند رشد و توسعه کشت و صاردات زعفران به همین صورت ادامه یابد به طور حتم سایر کشورها با تأسیس مراکز تحقیقاتی وآموزشی در خصوص کشت زعفران می توانند درراندمان تولید این محصول از ایران پیشی بگیرند ودرآینده نزدیک علاوه براینکه کشورجایگاه خود را در صادرات و درآمدزایی 600 میلیون دلاری حاصل از آن را از دست می دهد حدود یک میلیون شغل هم نابود می شود.

تولیدیک کیلوگرم زعفران به450 هزار پرچم قرمزنیازمند است

عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس، با تأکید براینکه امروز درعرصهجهانی به زعفران به عنوان یک محصول استراتژیک ودرآمدزا وحتی به حد ایجاد درآمد بهینه نگاه می شود، گفت: برای تولید یک کیلوگرم زعفران درحدود450 هزار پرچم قرمز باید برداشت شود به همین جهت زعفران کاری از مشاغل سخت و پرزحمت محسوب می شود اما متأسفانه درآمد حاصل ازآن با توجه به رشد تورم وهزینه های تمام شده زعفران کاران بسیارگران نیست.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet