هدر اصلی
1387/11/19 10:23:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در جمع خبرنگاران:

برای حل مسائل امنیتی باید استراتژی‌ها را تغییر داد نه تاکتیک‌ها

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسائل امنیتی با تغییر تاکتیک‌ها حل نمی شود بلکه باید استراتژی‌ها را تغییر داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" درحاشیه اجلاس امنیتی  مونیخ در جمع خبرنگاران در خصوص این اجلاس با بیان اینکه موضوع این بخش از اجلاس مسئله خلع سلاح و کنترل سلاح های کشنده بود گفت: به نظرم راجع به این موضوع زیاد صحبت می‌ شود اما کم عمل می‌شود.

وی با اشاره به صحبت‌های البرادعی مبنی بر اینکه کشوری دارای 27 هزار کلاهک هسته‌ای است اما هیچ واکنشی نسبت به آن نشان داده نمی‌شود، خاطرنشان کرد: این موضوع به مسائل دیگر امنیتی در منطقه نیز مثل استقرار موشکها بین روسیه و امریکا در منطقه مرتبط است.

لاریجانی با بیان اینکه اینگونه جلسات مهم است تا دیدگاه‌ها روشن شود گفت: برای بعضی‌ها تعجب‌آور است که چرا ما از حماس حمایت می‌کنیم. باید بفهمند که منطق ما چیست. ما حماس  را به هیچ وجه تروریست نمی‌دانیم.

وی خاطر نشان کرد: مجموعه مسائل هسته ای مطرح و توضیح داده  شد. بعضی به القای نگرانی پرداختند که تصور می‌کردند 5 هزار سانتریفیوژ ایران زیر نظر آژانس نیست در حالیکه دوربین آژانس در ایران مستقر است. خواسته‌هایشان برای تعلیق بحث دیگری است‌.

لاریجانی افزود: ما مطابق ان پی تی عمل می‌کنیم و از این جهت کار ما اشکالی ندارد. طرح این مسائل می‌تواند مفید باشد و موضع ایران را مشخص می‌کند.

وی در مورد تعداد زیاد هیات امریکایی در این اجلاس گفت: تعداد این هیات 5 الی 6 نفر است که خیلی هم مهم نیست. از کشورهای مختلف اروپایی‌، روسیه و هند و ناتو نیز در این اجلاس شرکت کرده‌اند.مهم لشکر کشی نیست مهم این است که منطقشان برای حل مسائل چیست.

رئیس مجلس تصریح کرد: بسیاری از مسائل منطقه پیچیدگی امنیتی پیدا کرده و اضلاع مختلفی دارد. قطعا با سخنرانی این مسائل قابل حل نیست باید برخی از استراتژی‌های غلط اصلاح شود. لاریجانی تصریح کرد: شرایط منطقه به نحوی است که مسائل امنیتی با تاکتیک‌ها حل نمی شود بلکه باید استراتژی‌ها را تغییر داد.

وی بابیان اینکه با بعضی از کرشمه‌های سیاسی دوستدار بحث دوستدار بحث دیپلماتیک و رسانه‌ای مشکل حل نمی‌شود، بلکه باید استراژی تغییر کند،‌خاطرنشان کرد: این هم به نفع آمریکاست و هم به نفع منطقه.

لاریجانی در مورد مذاکره با البرادعی گفت: صحبت‌های البرادعی بیشتر مربوط به حواشی موضوعاتی بود که به مذاکرات مستقیم کمک می‌کند.

وی افزود: البرادعی در مورد مسائل هسته‌ای نیز همان حرفهای قبلی را مطرح کرد که برخی موارد باقی مانده هم حل شود و یا پیشنهاد همراهی و حل مطرح گردد.

رئیس مجلس اظهار داشت: البرادعی موضوع پروتکل را مطرح کرد که من گفتم پروتکل شرایط متفاوتی دارد و کشورها مجبور به اجرای آن نیستند. شما می توانید مسائل را حل کنید کما اینکه در قالب مدالیته خیلی از مشکلاتمان حل شد.

وی در مورد بخشی از سخنانش در نشست مطبوعاتی‌اش مبنی براینه محدود کردن فعالیت هسته‌ای را مشروط بر تامین سوخت هسته‌ای را می‌پذیریم گفت‌: آنها پیشنهاد کردند که پایگاه سوخت بین المللی سوخت تشکیل شود که با این نظر مخالف نیستیم اما این مقداری رویا‌رویی است چون 7 سال در دهه 80 این بحث در کمیته‌ای مطرح شد اما به جایی نرسید.

لاریجانی در باره پرتاپ ماهواره امید نیز گفت: کجای این کار غیر قانونی است. این همه ماهواره در جهان دارد چرا این نگرانی‌ها فقط در مورد ایران وجود دارد. با تکنولوژی نباید دشمنی کرد.

وی ادامه داد‌: شرایط امروز جهان نیازمند این است که امریکا در رفتار خود تغییر استراتژیک دهد نه تغییرات تاکتیکی.آمریکا باید بپذیرد که در یک بازی شطرنج عمل می کند نه بازی بوکس. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet