شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/11/19 10:03:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در نشست خبری مونیخ:

به حمایت از حماس افتخار می‌کنیم

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حمایت ایران از حماس مخفی نیست تاکید کرد: افتخار می‌کنیم که از حماس حمایت می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی از خانه ملت، "علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی پس از سخنرانی در چهل و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ، به همراه "هنری کسینجر"،" محمد البرادعی" و"ایگور  ایوانف" در یک نشست  مطبوعاتی شرکت کرده و به سوالات شرکت کنندگان در این نشست پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد حمایت ایران از حماس و فلسطین گفت: در حال حاضر شرایطی بوجود آمده که وقت آن رسیده یک نگاه دموکراتیک برای حل مسئله فلسطین داشته باشیم تا مردم فلسطین در یک رفراندم حکومت خود را انتخاب کنند. چه همه مردم و چه آواره شدگان. مشکل این است که در انتخاباتی که انجام شد، حماس رای آورد ولی مورد اقبال واقع نشد و خیلی از کشورها حماس را محاصره کردند.

لاریجانی با بیان اینکه با انگ تروریست زدن مشکل حل نمی شود، ادامه داد: اسماعیل هنیه نخست وزیر فلسطین است .محاصره آنها کار غیر عادلانه ای است . در جریان اخیر شروع کننده اسرائیل بود و با بستن مرزها و ورود کالا برای کمک به مردم فلسطین را مسدود کرد.مردمی که به آنها غذا نمی دهید چه باید بکنند.

وی تصریح کرد: شما گفتید حماس به اسرائیل موشک پرتاپ کرد اما نگفتید اسرائیل چقدر کار خلاف انجام داد. دیوار حائل‌، خانه‌سازی خلاف قانون و بستن گذرگاها و یک روز در میان اگر مشکلی می‌دید منطقه را بمباران می‌کرد و مردم را به کشتن می‌داد‌.

رئیس مجلس گفت: فرض میکنم شما می خواهید از یک منطقه دیگری شروع کنید. در جنگ اخیر امریکا چقدر رفتار غیر انسانی نشان داد.20 هزار خانه در غزه نابود شد و 1200 مردم غزه کشته شدند. آن وقت 4 موشک کوچک آنها مشکل ایجاد کرده است. اما این تخریب‌ها و کشتارها مورد سوال شما واقع نمی‌شود.

وی ادامه داد: اینکه  ما از حماس حمایت می‌کنیم چیز مخفی نیست چون حماس مظلوم واقع شد. کسانی که از اسرائیل حمایت می‌کنند باید بگویند چرا این کار را می‌کنند. افتخار می‌کنیم از حماس حمایت می‌کنیم.

لاریجانی در مورد بحث هسته‌ای نیز گفت: در مورد بحث هسته‌ای سالها با سولانا مذاکره کردیم تا البرادعی نظارت کند و هم به توافق برسیم.

وی ادامه داد‌: مشکل این است که قبل از این اروپایی‌ها  با ما قرارداد اتمی داشتند و امریکا هم  راکتیو اتمی به ایران می‌فروخت که غنای سوخت آن هم بالاست اما پس از اخراج دیکتاتور از ایران این قرارداد لغو شد. بنابراین مجبور شدیم به سمت غنی سازی برویم چون تعهدات انجام نشد.

رئیس مجلس ادامه داد: اگر همه کشورها خلع سلاح شوند و یک مجموعه‌ای غنی سازی کند و به ما بدهد می‌توان در مورد آن بحث شود.

وی گفت: الان که چنین نظامی وجود ندارد و در دهه 80 در آژانس راجع به تامین سوخت در آژانس کمیته ای تشکیل شد که 7 سال به نتیجه نرسید.

لاریجانی با بیان اینکه غزه و حمایت از آنها  یک بحث است و بحث هسته‌ای ایران یک بحث دیگر است.

وی در مورد هولوکاست نیز اظهار داشت: من مورخ نیستم بلکه سیاست مدارم و نمی‌خواهم راجع به این مسئله صحبت کنم موضوعات منطقه‌ای مهمتر هستند. حساسیتی که شما نسبت به این مسئله نشان می‌دهید نگران کننده است و الا می‌توان نظر مختلفی نسبت به این مسئله داشت مثل دیگر مسائل.

رئیس مجلس همچنین در پاسخ به سوال دیگری گفت: این تئوری که که ما در یک نظام چند جانبه سوخت را برای همه کشورها تولید کنیم نگاه مثبتی است و ما مخالفتی نداریم به شرط اینکه کشور درجه یک و دو نکنیم و همه به آن پایبند باشند. بنا نیست کشوری 27 هزار کلاهک هسته‌ای داشته باشد و بعد برای دیگران نسخه بنویسند.

وی ادامه داد‌: نسخه البرادعی اصل برای محدود کردن چرخه سوخت است و ما مخالف آن نیستیم اما هیچ تضمین بین المللی برای تامین سوخت به عنوان یک محصول استراتژیک تا امروز وجود ندارد.

لاریجانی افزود: توجه داشته باشید که ما یک تجربه تلخ داریم که در زمان شاه برای ما قرارداد سوخت بستند اما پس از خروج دیکتاتوری لغو شد.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری در مورد امنیت منطقه‌ ای گفت: در شرایط فعلی چند مدل برای امنیت منطقه تعریف شده است. مسئله سلطه نظامی و تروریسم دو روی سکه است‌.

وی گفت: بسیاری از کشور‌های منطقه که تروریسم از آنها در‌می‌آید با امریکا رفاقت دارند. رفتارهای امریکا باعث می شود تروریسم بوجود آید.

رئیس مجلس با بیان اینکه در عراق هم این مشکل وجود دارد ادامه داد‌: البته الان با این تئوری که سربازان آمریکا خارج شوند رفتار بهتری بوجود آمده. اگر آنها از عراق بروند عراق مشکل تروریسم پیدا نمی‌کند همین وضع در افغانستان نیز وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه به بومی سازی در منطقه نیازمند هستیم‌، گفت‌: باید به کشورهای منطقه اعتماد کرد و به سهم خودمان بعنوان یک کشور مهم آماده  کمک جهت ایجاد امنیت در منطقه هستیم اما امریکا نمی‌تواند در یک کشور پایگاه زمینی و در یک کشور دیگر پایگاه هوایی پایه‌ریزی کند. این هم به ضرر امریکاست و هم منطقه.

لاریجانی گفت‌: اگر فکر می‌کنند این کارها باعث تسلط به انرژی می‌شود الان دوره‌ای نیست که با قدرت نظامی بتوان انرژی را کنترل کرد. با سلطه نظامی نمی‌توان کنترلی بر انرژی داشت. این راه برای تئوری عملی برای امنیت منطقه است. امریکا باید بپذیرد که شرایط دنیا بازی شطرنج است. شرایط دنیا یک بازی شطرنج را می‌طلبد نه بوکس. آن وقت  خیلی کارها می‌تواند انجام شود‌.

وی گفت‌: برداشتم این است که دنیا به تغییرات در آمریکا نگاه مثبت محتاطانه دارد. برخی ایده‌ها متفاوت از قبل است اما متضاد آن هم مطرح شد. یکی از مشاوران امریکا چماق و هویج را مطرح کردند که به گفته البرادعی به درد الاغ می‌خورد نه یک کشور. یکی از مشاورین گفته بود که مقصودمان مذاکره واقعی نیست این سوء تفاهم ایجاد می‌کند. اگر استراتژی آمریکا تغییر کند به نفع خود آنهاست و به نفع منطقه.

رئیس مجلس گفت: در مورد نظارت آژانس، ما هم برنامه‌ای برای بازیافت پلوتونیم نداریم و البرادعی در گزارشش آورده اما اینکه 5 هزار سانتریفیوژ ما کار می‌کند زیر نظر آژانس است اینکه ما نظامات آژانس را برای کنترل تولیداتمان داشته باشیم را صد در صد قبول داریم. الان هم ناظرین و بازرسان آنها نظارت می‌کنند اما رفتار در شورای امنیت غلط  بود. ما شفاف عمل می‌کنیم و این را قبول داریم.

وی درپاسخ به سوالی مبنی بر تفاوت پاکستان و هند در مسئله هسته‌ای گفتید که مسئولان ما هولوکاست را مطرح کردند که نگرانی ایجاد کرد گفت: من مورخ نیستم. آن وقت که غرب و آژانس نسبت به مسئله هسته‌ای ایران ماجرا درست کردند  زمان ریاست جمهوری خاتمی بود که بحث هولوکاست مطرح نبود. اولین باری که وزیر خارجه سه کشور به ایران آمدند این مسئله مطرح نبود.

وی گفت: اینکه درخواست قانونی برای منکرین هولوکاست دارید ما در ایران چنین قانونی نداریم و حساسیتی نداریم. تعجب می‌کنم که شما چنین حساسیتی نسبت به توهین به پیامبران ندارید.

لاریجانی ادامه داد: شروع مسئله هسته‌ای ایران از اول پیروزی شروع شده بود در دوره خاتمی هم غربی‌ها خواستار تعلیق شدند.

اگر نگرانی نسبت به بحث هسته‌ای دارید باید بگویم چه شیوه نظارتی باشد تا نگرانی ابراز نشود. ما هم نسبت به عملکرد امریکا در امنیت منطقه گلایه داریم 500 هزار عراقی و 2 میلیون آواره افغانی در ایران برای ما مشکل ایجاد کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet