عید سعید فطر
1392/08/14 13:42:28
سرویس اقتصادی
رجایی مطرح کرد:

احتمال قاچاق محصولات غیر استاندارد/ آلودگی نهاده های وارداتی هنوز تأیید نشده است

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس، درواکنش به آلودگی برخی از محصولات تولید داخل، گفت: با توجه به داشتن قانون ایمنی زیستی متأسفانه تابه امروز درخصوص واردات نهاده های دامی و کشاورزی و محصولات دستکاری شده ژنتیکی کنترلی ازنظر بهداشت و سلامت از سوی دستگاه های نظارتی صورت نگرفته است.
احتمال قاچاق محصولات غیر استاندارد/ آلودگی نهاده های وارداتی هنوز تأیید نشده است رئیس کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس، درواکنش به آلودگی برخی از محصولات تولید داخل، گفت: با توجه به داشتن قانون ایمنی زیستی متأسفانه تابه امروز درخصوص واردات نهاده های دامی و کشاورزی و محصولات دستکاری شده ژنتیکی کنترلی ازنظر بهداشت و سلامت از سوی دستگاه های نظارتی صورت نگرفته است. https://cdn.icana.ir/d/019/42738.jpg احتمال,قاچاق,محصولات,غیر,استاندارد/,آلودگی,نهاده,های,وارداتی,هنوز,تأیید,نشده,است Icana

عباس رجایی درگفت وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری خانه ملت،درپاسخ به این مطلب که چندی پیش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تیم ویژه‌ای درخصوص پی گیری بحث استانداردسازی محصولات غذایی تشکیل داد که متأسفانه این کمیسیون درطی بررسی‌های خود متوجه شد بسیاری از محصولات تولید داخل از آلودگی برخوردار  هستند به طوری که برخی از محصولات وارداتی هم به ظاهر از مؤسسه‌ای تحت عنوان حلال مجوز واردات به کشور گرفته اند که این محصولات غیرحلال می باشند، گفت: مجموعه موادغذایی که به کشور وارد می شود از دو جهت یکی حلیت و حلال بودن و دیگری سلامت موادغذایی مورد بررسی قرارمی گیرد که مسئولیت  بر عهده یکی از دستگاه های دولتی است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه منظورازغذای سالم غذایی عاری از هر گونه آلودگی ، میکروب، بیماری ، ویروس ، موادشیمیایی مضر و اشعه رادیواکتیو است، تصریح کرد: بخشی از این موارد از سوی سازمان دامپزشکی کشور و بخشی دیگر از سوی سازمان غذا و دارو مورد بررسی قرار می گیرد.

 این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به اینکه سلامت محصولات کشاورزی و دامی وارداتی از طریق مرزهای کشوراز سوی دانشگاه های علوم پزشکی کنترل می شود، اظهارداشت: بخشی دیگر از سوی سازمان استاندارد کشور وبخشی هم سازمان کشت و نباتات مورد بررسی و کنترل قرارمی گیرد.

حلال یک نشان بین المللی است

رجایی، با تأکید براینکه نشان حلال یک نشان بین المللی است، افزود: وقتی که واردات محصولات غذایی به کشورصورت می گیرد اصل را بر قرائت می گذاریم که این ماده غذایی با توجه به نشان حلال بر روی برچسب و لیبل آن نشان دهنده ی حلال بودن آن ماده غذایی است.

وی، درخصوص گوشت های وارداتی، تصریح کرد: با توجه به اینکه سازمان دامپزشکی کشور پروتکل ها وقراردادهای دوجانبه یا چند جانبه دراختیار دارد، زمانی که وارد کننده گوشت می خواهد اقدام به واردات کند باید کشتارگاه کشوری که برای واردات در نظردارد به تأیید سازمان دامپزشکی برسد به طوری که دامپزشک و روحانی که ازطرف دفترنمایندگی ولایت فقیه در وزارت جهاد کشاورزی تعیین شده باید درآن کشورمقیم شوند و نظارت کافی و دقیقی درخصوص ذبح حلال و بسته بندی داشته باشند.

گوشت های وارداتی ثبت سفارش شده حلال هستند

 نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب درمجلس، ادامه داد: گوشت های وارداتی که ثبت سفارش شده و از سوی سازمان دامپزشکی مجوز واردات گرفته باشند درخصوص حلال بودن و رعایت نکات بهداشتی نظارت دقیق و مدونی از سوی مسئولان دولتی صورت می گیرد.

کمیسیون کشاورزی هنوز نتوانسته آلودگی نهاده های وارداتی را تأیید کند

این نماینده مردم درمجلس نهم، اظهارداشت: درخصوص برخی ازمحصولات از جمله واردات نهاده های کشاورزی و دامی متأسفانه کمیسیون کشاورزی مجلس هنوز نتوانسته درخصوص این مطلب که آیا سازمان غذا و دارو و دانشگاه های علوم پزشکی از نظر حلال بودن و سلامت این محصولات غذایی کنترل و رعایت را انجام می دهند یا انجام نمی دهند؟ به نتیجه روشنی برسد.

رجایی، با تأکید برقانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران، افزود: با توجه به داشتن قانون ایمنی زیستی متأسفانه تابه امروز درخصوص واردات محصولاتی چون نهاده های دامی و کشاورزی از جمله دانه های روغنی، کنجاله سویا و ذرت...  و محصولات (transgenic)یا دست کاری شده ژنتیکی کنترلی ازنظر بهداشت و سلامت از سوی مسئولان دولتی صورت نگرفته است.

گزارشی پی آلودگی نباتی غلات های وارداتی به کمیسیون کشاورزی ارائه نشد

وی، درخصوص واردات غلات، اظهارداشت: درسال گذشته از برخی کشورهای همسایه خریدهایی درخصوص غلات صورت گرفت که متأسفانه این غلات دارای آلودگی نباتی بودند که از نظر کارشناسان کمیسیون کشاورزی مسئولان دولتی حق واردات چنین محصولاتی به کشوررا نداشته اند که دراین خصوص خوشبختانه پروتکل های شدیدی صورت گرفت وعلی رغم قراردادهای خرید توانستیم جلوی واردات این محصولات غلاتی را به کشور بگیریم به طوری که درجلسه دوروز پیش کمیسیون کشاورزی مجلس گزارشی از سوی کمیته ویژه بررسی این گونه واردات ارائه شد مبنی براینکه هیچ محموله ای از این نوع غلات آلوده به آلودگی نباتی براساس آخرین گزارشی که بدست آمده وارد کشورنشده است.

احتمال  قاچاق محصولات غیر استاندارد به کشور

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس، با تأکید براینکه متأسفانه تا به امروز درخصوص بهداشت وسلامت واردات نهاده های دست کاری شده ژنتیکی کنترلی از سوی دستگاه های نظارتی صورت نگرفته است، گفت: با توجه به اینکه درچند سال گذشته واردات برنج های آلوده به مواد فلزات سنگین چون آرسنیک را به کشور داشتیم  دراین خصوص پیگیری های لازمی صورت گرفت که برای کشور نتایج مطلوبی داشت به طوری که اکنون درخصوص واردات رسمی وقانونی محصولات غذایی از نظرعدم حلیت وغیراستاندارد بودن گزارش قطعی و رسمی ارائه نشده است و نمی توانیم دراین خصوص اظهارنظری کنیم درحالی که احتمال قاچاق این محصولات غیر استاندارد به کشور بسیار زیاد است ولی چون شواهد و مستنداتی دردست نداریم نمی توانیم دراین خصوص عملکردی داشته باشیم.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet