حلول ماه ربیع الاول
1392/08/17 10:25:58
سرویس بین الملل
شیخ الاسلام:ایران نیازی به شرکت در نشست ژنو 2 ندارد

پیش شرط های معارضان اخضر ابراهیمی را در برگزاری ژنو2 سردرگم کرد

مدیرکل امور بین الملل مجلس با بیان اینکه مخالفت با برقراری دموکراسی در سوریه اصلی ترین مانع تراشی معارضان برای حضوردر ژنو ۲ است، گفت: پیش شرط هایی معارضان اخضر ابراهیمی را در برگزاری ژنو ۲ سردرگم کرد.
پیش شرط های معارضان اخضر ابراهیمی را در برگزاری ژنو2 سردرگم کرد مدیرکل امور بین الملل مجلس با بیان اینکه مخالفت با برقراری دموکراسی در سوریه اصلی ترین مانع تراشی معارضان برای حضوردر ژنو 2 است، گفت: پیش شرط هایی معارضان اخضر ابراهیمی را در برگزاری ژنو 2 سردرگم کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/49378.jpg پیش,شرط,های,معارضان,اخضر,ابراهیمی,را,در,برگزاری,ژنو2,سردرگم,کرد Icana

حسین شیخ الاسلام در گفت وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری خانه ملت، درباره تعویق در زمان برگزاری ژنو 2، گفت: دلیل اصلی مشخص نبودن زمان برگزاری کنفرانس  ژنو 2 اشتباهاتی است که در نشست ژنو 1 بوجود آمد، ژنو1 را چند کشور خاص نه درجهت حل بحران سوریه بلکه در جهت اهداف توسعه طلبانه خود طراحی کردند.

مدیر کل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درکنفرانس ژنو 1 از دولت سوریه که طرف اصلی مذاکرات است، دعوت نشد. اما تمام طرف های مقابل دولت بشار اسد با کشورهایی از جمله آمریکا، شاهنشاهیان عرب و برخی ازکشورهای اروپایی که از اصلی ترین عوامل به وجود آورنده بحران در سوریه هستند بدون حضور این کشور تصمیمات یک جانبه ای  برای سوریه اتخاذ شد. بنابراین طبیعی است که دولت بشار اسد موارد و تصمیماتی که در آن حضور نداشته را نپذیرد.

وی افزود: متاسفانه علت اینکه نشست ژنو 2 محقق نشد، این موضوع است که ژنو 1 با اهداف سیاسی کشورهایی که دشمن ملت سوریه هستند طراحی شد. این درحالی است که اکنون اخضر ابراهیمی به این نتیجه رسیده که  در ژنو 2 همه باید بدون پیش شرط شرکت کنند، البته یکی از پیش شرط ها این است که گروه ها مجبور نیستند که به تعهدات ژنو 1 پایبندی خود را ثابت کنند.

شیخ الاسلام  تصریح کرد: اگر اخضر ابراهیمی بر مواضع اعلام شده مبنی بر شرکت در ژنو 2 بدون پیش شرط پایبند بماند، شاید ژنو2 برگزار شود.اما دولت بشار اسد با شرایطی متفاوت ازاین در کنفرانس ژنو 2 شرکت نمی کند.

مدیر کل امور بین الملل مجلس با تاکید براینکه دولت اسد به پشتوانه این حکومت تا کنون تواسته است درمقابل معارضان پایدار بماند، گفت: قطعا اگر مردم خواهان دولت بشار اسد نبودند، ازهمان ابتدا سوریه با دخالت مخالفان تجزیه می شد.

وی افزود: طبیعی است که کشورهای خواهان سقوط حکومت بشار اسد وقتی با استفاده ازتمام موارد غیر مشروع ، نقض قوانین بین المللی ، منشور سازمان ملل، قوانین بشردوستانه و منازعات نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند، آیا در حال حاضر و در پای میز مذاکره می توانند تعیین کنند که حکومت باید از میان برود.

شیخ الاسلام ادامه داد: بنابراین ژنو  2 تشکیل نمی شود، مگر اینکه گروه های شرکت کننده در این کنفرانس بدون پیش شرط حضور یابند، البته باید دید که آیا اخضرابراهیمی می تواند براین موضع ثابت قدم بماند، هرچند وی تحت فشارهای مختلف گاهی ناچاربه سکوت است. اما باید به این نکته توجه کرد که اخضر ابراهیمی با مشکلات بسیارسختی در حل بحران سوریه روبه رو است.

مدیرکل امور بین الملل مجلس بیان کرد: دربرخی از کشورها مثل ایران، همه توانایی ها برای حل بحران در اختیار اخضر ابراهیمی قرار می گیرد، زیرا جمهوری اسلامی نیازی به شرکت در نشست ژنو 2 ندارد اما این در حالی است که برخی ازکشورها حتی حاضر به پذیرش اخضر ابراهیمی نیستند.

وی گفت: متاسفانه سیاست مد نظر اخضرابراهیمی با خط وخطوط  برخی کشورها سازگار نیست، برخی دولت ها به دنبال جنگ، کشتار وتجزیه سوریه هستند، اما وجود اخضر ابراهیمی درراستای گفت وگو برای حل تنش در این کشور است.از این رو آنهایی که اسلحه به معارضان داده و دراین باره پشیبانی های سیاسی ونظامی دارند راه را بر اخضر ابراهیمی سخت می کنند.

شیخ الاسلام با تاکید بر اینکه حل مسائل سوریه درپای میز مذاکره باید به راه حل سیاسی و دموکراتیک منجر شود، افزود: هر نوع دموکراسی درسوریه به ضرر و نابودی دولت های شاهنشاهی است، این حکومت ها به خوبی آگاه هستند که اگر سوریه به سمت مذاکره پیش رود این به معنای قوت بخشیدن به دموکراسی در این کشور است، ازاین رو مدام برگزاری ژنو را به تعویق می اندازند.

وی حضور معارضان را یکی از چالش های بزرگ برگزاری نشست ژنو 2 خواند وگفت: دولت سوریه منسجم بوده وارتش پایبند به حکومت است، اما معارضه غیر منسجم بوده ودر داخل و خارج دچار چند دستگی های بسیاراست. ولی لازم است یک نکته را یادآوری کنم که معارضه درداخل آگاه است که یک راه حل سوری- سوری بدون دخالت خارجی می تواند بحران دراین کشوررا حل کند.این در حالی است که معارضه خارجی که هیچ گونه اصالتی ندارد با کسب پول و تشکیلات به دنبال سقوط حکومت سوریه است.

مدیر کل امور بین الملل مجلس افزود: اولین خواسته در ژنو 2 این است که  خشونت در سوریه باید متوقف شود، اما آیا گروه های مخالف حملات تروریستی را متوقف می کنند؟ ولی در هرصورت باید ازکنفرانس ژنو 2 حمایت کرد تا هرچه سریعتر بحران در این منطقه پایان پذیرد.

نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه با متهم کردن معارضان سوری به تلاش برای معین نشدن زمان دقیق برگزاری کنفرانس ژنو 2، تأکید کرد، توافق در این زمینه بدون هرگونه پیش‌شرط از سوی طرف‌های مختلف حاصل شده است.اخضر ابراهیمی در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو گفت: در زمان حاضر امکان تعیین زمان ژنو 2 میسر نیست و معارضان سوری پشت این قضیه هستند. وی با ابراز امیدواری برای توافق جهت برگزاری نشست ژنو 2 در 25 نوامبر، افزود: معارضان سوری در شرایط دشواری قرار دارند، دچار تفرقه شده‌اند و می‌کوشند تا با غلبه بر اختلافات خود برای معین کردن نماینده شان در ژنو 2 به توافق برسند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet