خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1392/08/16 16:27:00
سرویس سیاسی
ابوترابی فرد در اختتامیه کنفرانس سالیانه مدیریت استراتژیک:

اقتصاد رانتی بلای اقتصاد ایران است /نباید با سفارش به برخی پست مدیریتی داد

نایب رئیس مجلس گفت: شایسته سالاری به معنای واقعی کلمه رمز موفقیت سازمان است وبخش خصوصی موفقتر از بخش دولتی فعالیت می‌کند چرا که در بخش خصوصی دغدغه دارند تا مدیر لایق در مسئولیت قرار گیرد و وقتی با سفارش پستی به شخصی داده شود بدون تردید شاهد فسادهای آن خواهیم بود بنابراین باید لایق‌ترین و کارآمدترین فرد در مسئولیت قرار گیرد.
اقتصاد رانتی بلای اقتصاد ایران است /نباید با سفارش به برخی پست مدیریتی داد نایب رئیس مجلس گفت: شایسته سالاری به معنای واقعی کلمه رمز موفقیت سازمان است وبخش خصوصی موفقتر از بخش دولتی فعالیت می‌کند چرا که در بخش خصوصی دغدغه دارند تا مدیر لایق در مسئولیت قرار گیرد و وقتی با سفارش پستی به شخصی داده شود بدون تردید شاهد فسادهای آن خواهیم بود بنابراین باید لایق‌ترین و کارآمدترین فرد در مسئولیت قرار گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/51603.jpg اقتصاد,رانتی,بلای,اقتصاد,ایران,است,/نباید,با,سفارش,به,برخی,پست,مدیریتی,داد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد در اختتامیه کنفرانس سالیانه مدیریت استراتژیک که در محل سالن الغدیر دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد گفت: فقدان رابطه دانشگاه و صنعت اجازه نمی دهد که دانشگاه ها با چالش های تولید روبرو شوند و همچنین به مدیران اقتصادی اجازه نمی دهد که از دانش مدیریت استفاده کنند. امیدوارم روزی فرا رسد حوزه تولید به معنای واقعی کلمه دانشگاه را تحت فشار قرار دهد و از دانشگاه ها  بخواهد برای پیشرفت اقتصادی با تولید همراه شود.

 نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: در کشور کره شمالی سال ها پیش حدود 70 درصداز منابع را به تحقیقات اختصاص دادند و نخواستند در برابر غول اقتصادی چین بلعیده شوند. لذا باید دانش مدیریت را تقویت کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: دانش، تمام حوزه های مرتبط با سازمان را تحت تأثیر قرار می دهد و مدیریت علمی باعث تولید کالایی که از نوآوری علمی درساخت آن استفاده شده به همراه دارد. کشورهای غربی با تحریم ایران به نوعی راه را برای نجات ایران هموار کردند و لذا بایدبا مدیریت علمی از تحریم ها فرصت بسازیم.

ابوترابی فرد با بیان اینکه بایداز رهنمودهای قرآنی در استفاده از علم برای انجام کارها استفاده کرد افزود: باید چالش های روبرو را اولویت بندی کرد و موضوعاتی مانند قوانین نیروی انسانی، فناوری، تکنولوژی، بازار، عدم شفافیت هزینه های واقعی تمام شده کالا، اقتصاد رانتی، انضباط و برنامه ریزی دربودجه و همچنین چالش های سیاسی منطقه ای و فرامنطقه ای را مورد توجه قرار داد امروز لازم است برای برون رفت از چالش ها تمام راهکارها سنجیده شود و از نگاه مدیریتی فراگیر استفاده کرد.

وی ادامه داد: در مدیریت استراتژیک میزان کاوش و احاطه بر محیط مهم است که گاهی برخی از مدیران ما فاقد نگاه کامل مدیریتی می باشند.

ابوترابی فرد گفت: با اینکه در منطقه و جهان از لحاظ قدرت سیاسی به توسعه یافتگی رسیده ایم اما در عرصه اقتصاد و مدیریت منابع به توسعه یافتگی مطلوب دست نیافته ایم شاید بتوان گفت بحث مدیریت اولین چالش یک بنگاه است زیرا در صورت مدیریت صحیح می توان راهکارهایی برای برون رفت از چالش ها فراهم کرد. باید توجه داشت در آموزه های دینی تکیه بر اصل کلیدی مدیریت توصیه شده است.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: شایسته سالاری به معنای واقعی کلمه رمز موفقیت سازمان است وبخش خصوصی موفقتر از بخش دولتی فعالیت می‌کند چرا که در بخش خصوصی دغدغه دارند تا مدیر لایق در مسئولیت قرار گیرد و وقتی با سفارش پستی به شخصی داده شود بدون تردید شاهد فسادهای آن خواهیم بود بنابراین باید لایق‌ترین و کارآمدترین فرد در مسئولیت قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: مدیر راهبردی موفق نگاه دقیقی به بازار دارد و با رصد بازار کالا تولید می کند لذا باید هزینه های فرصت کم شود موضوع دیگر توجه به زنجیره کالاهای نفتی و فرآورده های نفتی است و تولید محصولات کشاورزی را نباید فراموش کرد و اگر تولیدات با کیفیت انجام شود می توانیم بازارهای مانند ترکیه و روسیه و دیگر کشورها را به دست آوریم البته قطعا باید با برنامه علمی بازارها را به دست آورد و نباید واقعیت های اقتصادی کشور را فراموش کرد ایران از لحاظ سیاسی شرایط ویژه ای دارد.

ابوترابی فرد گفت: مدیر موفق تهدیدها را در کنار فرصت می بیند و برنامه ریزی لازم را با توجه به شرایط انجام می دهد و باید  توجه داشت یکی از کارهای بزرگ نظام جمهوری اسلامی تربیت نیروی انسانی در همه حوزه های مورد نیاز کشور بوده است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: یکی از مهمترین چالش های بنگاه های اقتصادی اقتصاد رانتی وابسته به نفت بوده است و ریشه اصلی برخی از مشکلات در این حوزه بوده به دلیل اینکه درآمدهای انبوه نفتی ما را به مصرف کننده تبدیل کرده است و در عدم توسعه یافتگی نقش داشته است و باید با تقویت صنعت و کشاورزی و شفافیت در هزینه های تمام شده کالا توان ایجاد رقابت با دیگر کشورها را ایجاد کرد.

ابوترابی فرد گفت: اگر کشور خود را از اقتصاد وابسته به نفت آزاد کند موفق خواهد شد البته در حوزه های مشترک نفتی و گازی باید تلاش شود استخراج بیشتری انجام شود و همچنین باید از خام فروشی نفت و گاز جلوگیری به عمل آید و اگر ثروت ها در صندوق توسعه ملی در اختیار بخش غیر دولتی قرار گیرد موتور اقتصاد رو به جلو حرکت خواهد کرد.

ورزیر دادگستری:گران ترین کالای دنیا کالای مدیریتی است

 درادامه  این مراسم حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با تسلیت ایام ماه محرم گفت: کنفرانس مدیریت استراتژیک موضوع مهمی است و باید درنظر داشت گران ترین کالای دنیا کالای مدیریتی است لذا پرداختن به این موضوع بسیار مهم است.

وزیر دادگستری افزود: وضعیت عمومی کشور مثبت است البته درارزیابی شاخص های وضعیت کشور باید در نظر داشت که شرایط ایران عادی نیست و مورد تحریم کشورهای ستمکاران قرار گرفته شده است و کشور ما بعد از انقلاب خیلی از توان خود را درراه دفاع از کشور انجام داده است. اما نکته مهم این است درتولید علم و فناوری جایگاه خوبی داریم و می توانیم با بهره گیری از مدیریت و نیروی انسانی تربیت شده و ظرفیت های خوب کشور به لحاظ نفتی وگازی پیشرفت کنیم.

وی ادامه داد: جایگاه مدیریت استراتژیک ایران جایگاه خوبی است البته با استفاده از دانش مدیریت باید به این سؤال پاسخ داده شود که چرا متناسب با ظرفیت های موجود خروجی مطلوبی نداریم و راهکارهایی برای آن باید اندیشیده شود.

وی اضافه کرد: امروز، وضعیت بهداشت و درمان متناسب با ظرفیت کشور نیست و متأسفانه هزینه های تولید و خدمات نیز بالا است لذا باید به شاخص های سبک زندگی توجه کرد و این شاخص ها در تربیت شهروندان لحاظ شود. در فرهنگ مصرف، تولید، اداری و مدیریتی مشکل داریم لذا باید سبک مدیریت و مصرف تغییر داده شود تا خروجی خوبی داشته باشیم.

وزیر دادگستری یادآور شد: آرمانگرا بودن مزیت خوب کشور است اما آفت آرمان گرایی وابسته به دنیا است و نباید تک بعدی حرکت کرد لذا باید به این موضوعات توجه شود و در مدیریت راهبردی لحاظ شود و مطالعات به محصول منتهی شود.

لازم به ذکر است درابتدای مراسم دکتر امیری دبیر علمی کنفرانس مدیریت استراتژیک گزارشی از این همایش داد و بیان کرد از مجموع 760 مقاله که به کنفرانس ارائه شده 35 مقاله برای همایش انتخاب و ارائه شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet