خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1392/08/17 11:01:41
سرویس اقتصادی
پژویان در گفت و گو با خانه ملت جزئیات جلسه شورای رقابت را تشریح کرد:

خودروسازان باید مابه التفاوت قیمت خودرو را به مردم بازگردانند/ نحوه دریافت شکایات مردمی

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه خودروسازان نمی توانند محصولات خود را با ارز آزاد قیمت گذاری کنند، گفت: شورای رقابت از وزارت صنعت درخواست کرد تا بر اساس اطلاعاتی که دارد در صورتی که مبلغ های اضافه ای از سوی خودروسازان از مصرف کنندگان دریافت شده، خودروسازان را موظف به پرداخت این مبالغ به مصرف کنندگان کند.
خودروسازان باید مابه التفاوت قیمت خودرو را به مردم بازگردانند/ نحوه دریافت شکایات مردمی رئیس شورای رقابت با بیان اینکه خودروسازان نمی توانند محصولات خود را با ارز آزاد قیمت گذاری کنند، گفت: شورای رقابت از وزارت صنعت درخواست کرد تا بر اساس اطلاعاتی که دارد در صورتی که مبلغ های اضافه ای از سوی خودروسازان از مصرف کنندگان دریافت شده، خودروسازان را موظف به پرداخت این مبالغ به مصرف کنندگان کند. https://cdn.icana.ir/d/019/44368.jpg خودروسازان,باید,مابه,التفاوت,قیمت,خودرو,را,به,مردم,بازگردانند/,نحوه,دریافت,شکایات,مردمی Icana

جمشید پژویان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با تشریح جزئیات جلسه روز چهارشنبه شورای رقابت درباره قیمت خودرو و عدم حضور وزیر صنعت در این جلسه گفت: تا زمانی که جلسه شورا آغاز شد خبری از حضور نعمت زاده نشد؛ حتی حدود هفت الی هشت دقیقه از زمان جلسه گذشته بود که بنده با دفتر وزیر صنعت تماس گرفتم که از دفتر وی اعلام کردند حضور در جلسه شورای رقابت در دستور کار آقای نعمت زاده است.

دلیل عدم حضور وزیر صنعت در جلسه شورای رقابت/ حضور معاون وزیر صنعت در جلسه

وی ادامه ادامه : از سوی دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیزکه از اعضای شورای رقابت است خبر رسید که جلسه هیئت دولت مدتی زمان برده و وی به جلسه نمی رسد و مدتی طول کشید که از دفتر نعمت زاده نیز تماس گرفتند که به دلیل زمانبر شدن جلسه هیئت دولت وی نمی تواند در جلسه شورای رقابت حضور یابد اما به جای وزیر صنعت، صالحی نیا معاون صنایع وی در جلسه حاضر شد.

رئیس شورای رقابت با بیان اینکه معاون وزیر صنعت به نقطه نظرات وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و افزود: یکسری ابهامات در باره نقطه نظرات آقای نعمت زاده بود که سعی کردیم این ابهامات برطرف شود؛ همچنین انتقاداتی مبنی بر اظهارات وزیر صنعت درباره اینکه قیمت خودرو کاهش نمی یابد مطرح شد که خودروسازان نیز از این اظهارت وزیر برای افزایش قیمت محصولات خود سوء استفاده کردند و این موضوع افزایش تقاضا در بازار را در پی داشت و باعث افزایش قیمت خودرو شد.

پژویان تاکید کرد: بیشتر بحث در جلسه این بود که اظهاراتی که باعث تنش در بازار می شود مطرح نشود.

تعیین هر قیمتی خارج از دستورالعمل شورای رقابت معتبر نیست

وی گفت: در مجموع دستورالعمل قیمت گذاری خودرو همان دستورالعمل فعلی است و فقط قیمت هایی که از این دستورالعمل خارج می شود معتبر خواهد بود و قیمت هایی که بالاتر از دستورالعمل مذکور تعیین شود اعتبار ندارد.

رئیس مرکز ملی رقابت تصریح کرد: شورای رقابت از وزارت صنعت درخواست کرد تا بر اساس اطلاعاتی که دارد در صورتی که مبلغ های اضافه ای از سوی خودروسازان از مصرف کنندگان دریافت شده، خودروسازان را موظف به پرداخت این مبالغ به مصرف کنندگان کند و حتی اگر مواردی مبنی بر تخطی خودروسازان وجود دارد وزارت صنعت به شورای رقابت ارسال کند تا این شورا بر طبق اختیاراتش و قانون با خودروسازان برخورد کند.

مردم شکایات خود را به شورای رقابت و وزارت صنعت ارسال کنند

پژویان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علی رغم هشدارهای شورای رقابت به خودروسازان مبنی بر غیر قانونی بودن افزایش قیمت خودرو اما شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار هستیم؛ مردم چگونه باید شکایات خود را به دستگاه های ذیصلاح اعلام کنند، گفت: در این صورت مردم باید شکایت خود را هم به وزارت صنعت و هم به شورای رقابت ارسال کنند، ضمن اینکه شورای رقابت از وزارت صنعت درخواست کرده تا بر بازار خودرو نظارت کند.

وی تصریح کرد: مردم می توانند با مستندات نامه ای به شورای رقابت و رونوشتی از آن نیز به معاونت صنعتی وزارت صنعت ارسال کنند.

رئیس شورای رقابت در بخش دیگری از اظهاراتش در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ادعای خودروسازان مبنی بر استفاده از ارز آزاد اثبات شده است یا خیر گفت: در جلسه روز چهارشنبه به موضوع  ارز ورود نکردیم اما بر اساس اطلاعات سال 91، خودروسازان در این سال از ارز 1226، ارز مبادله ای و ارز آزاد بهره مند بودند.

خودروسازان نمی توانند محصولات خود را با ارز آزاد محاسبه کنند

پژویان با بیان اینکه خودروسازان نمی توانند بر اساس  ارز آزاد محصولات خود را قیمت گذاری کنند افزود: اطلاعات 6 ماهه امسال حاکی از آن دارد که خودروسازان از ارز مبادله ای استفاده کردند اما تعیین نرخ تورم بخشی که مسئله ارز به آن مربوط می شود وظیفه بانک مرکزی است و اعلام کردیم خودروسازان اطلاعات  خود را بعد از تایید وزارت صنعت برای تعیین نرخ تورم بخشی در اختیار بانک مرکزی قرار دهند.

رئیس شورای رقابت در پایان تاکید کرد: قرار شد معاون وزیر صنعت برای انتقال یکسری اطلاعات در جلسات شورای رقابت حاضر شود./
پایان پیام
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet